EKONOMI: Chockhöjning på livsmedel

2023 02 06

Ingenting tyder på att prisökningarna i dagligvaruhandeln stannar av.

Tvärtom fortsätter de att öka i början av året. I vissa fall handlar det om höjningar på nära 50 procent, rapporterar SVT Nyheter.

– Det har varit en brutal prisökning på vissa varor i januari, säger Ulf Mazur på Matpriskollen, till kanalen.

"Handlar om chockhöjningar"

44 000 livsmedelsprodukter ökade i snitt med 1,3 procent – enbart i januari.

En av de största ökningarna man sett inom blott en månad under det senaste året, enligt Matpriskollens statistik som presenteras idag.

Det innebär exempelvis att priserna steg mer i januari 2023 än vad de gjorde under hela 2021. 

– I januari ser vi hur många av de artiklar som tidigare inte ökat så mycket i pris sticker iväg. Det handlar om exempelvis socker och öl. Det anmärkningsvärda är att det inte är en lugn ökningstakt, det handlar om chockhöjningar på vissa livsmedel, säger Ulf Mazur.

Socker och glutenfria makaroner i topp

De mest kraftiga prisökningar som Matpriskollen noterat i svenska livsmedelsbutiker under januari är Garants strösocker (750 gram) som ökat med 44 procent.

Även Tomatjuice Premier (+40 procent) och glutenfria makaroner från ICA (+33 procent) ligger högt på listan.

Och enligt konsumentbolagen planerar man nu för fortsatta prishöjningar, rapporterar Sveriges Radio Ekot på måndagsmorgonen.

Det står klart efter att resultatrapporterna hos de börsnoterade bolagen nu trillar in.

– Jag måste tyvärr meddela att vi fortsättningsvis kommer att se ett ökat inflationstryck i närtid, säger exempelvis Axfoods vd Klas Balkow.

Goda nyheter: kaffepriset sjunker

Till de goda nyheterna hör dock att det förra veckan kunde rapporteras om att priset på kaffe nu sjunker ganska rejält.

Ett glädjande besked för alla som är beroende av kaffe för att starta dagen på morgonen.

– Kaffeskördarna i Brasilien har blivit bättre än väntat samtidigt som efterfrågan minskat och lagren vuxit mycket, förklarade Ulf Mazur enligt SR i torsdags.

Flera förändringar i svenskt köpbeteende

Inflationen och stigande livsmedelspriser orsakade under 2022 stor desperation hos många hushåll.

Flera nya shoppingbeteenden har kunnat noteras, exempelvis att folk nu snarare köper frysta varor istället för färska.

– Exempelvis köpte man tidigare mycket färsk kyckling men man har gått över mer till fryst kyckling, säger Omid Ghanbari, grundare till sajten Matspar, till SR.

Man har också börjat köpa matbutikernas egna märkesvaror, EMV, i högre utsträckning än tidigare – som ofta är billigare.

 Vi kommer möta konsumenter med väldigt tunn plånbok. Bolåneräntor och energipriser har gått upp. Vi vet att de framåt kommer att leta extrapriser och då förmodligen även andra prisvärda alternativ som EMV kan vara, säger Karin Bryndell, vd på branschorganisationen Svensk dagligvaruhandel.

Fakta: Procentuell prisökning i januari 2023

Inom parantes anges förändringen över de senaste 12 månaderna.

Snacks & godis: 3,1 (14,8)                        

Fisk & skaldjur: 2,4 ( 20,2)

Dessert & mellanmål: 2,3 (17,2)

Grönsaker: 1,9 (13,5)

Bröd & kakor: 1,9 (16,3)

Drycker: 1,9 (12,4)

Glass: 1,3 (14,2)

Mejeri: 1,3 (23,6)

Färdigmat: 1,1 (16,5)

Ost: 1,0 (25,4)

Korv & pålägg: 0,9 (14,3)

Chark & deli: 0,8 (14,5)

Kött: -0,1 (15,3)

Källa: Matpriskollen/SVT

LÄS MER: Kraftig förändring i svenska folkets köpkraft

LÄS MER: Anmärkningsvärd trend i svenskt köpbeteende

LÄS MER: Kaffedesperation eskalerar

Foto: ICA-Gruppen/J. Gow.

Text: Redaktionen


31 okt 26

Ny lågpriskedja utmanar Ica och Willys – öppnar jättebutik

2026 10 31

En ny livsmedelskedja expanderar i Sverige.

Det ser ut som att Ica och Willys har fått en ny utmanare på matmarknaden.

Lågprisuppstickaren Matrix växer och öppnar nu en jättelik butik, vilket blir kedjans femte i Sverige.

Öppnar jättebutik

Lågpriskedjan Matrix har skrivit avtal om en lokal på nästan 1 400 kvadratmeter i handelsplatsen Port 73 i Haninge i Stockholm.

Planen är att slå upp portarna under fjärde kvartalet 2027.

I handelsplatsen finns sedan tidigare både Coop och Willys. Därmed får Matrix ytterligare en etablering på en plats där flera stora matkedjor redan konkurrerar om kunderna.

– Det blir vår femte butik och vi tror mycket på att det ska bli en lyckad satsning samtidigt som vi tror att vi kan tillföra Port 73 något annorlunda. Vi ser fram emot att bli en del av handelsplatsen och att välkomna våra kunder, säger Murat Üzel, VD på Matrix Butikerna, i ett uttalande.

Läs också: Chocksiffra för V i ny mätning

Växer snabbt i Sverige

Med den nya etableringen växer Matrix till fem butiker med en sammanlagd yta på omkring 6 400 kvadratmeter.

Kedjans övriga butiker finns i Stockholmsområdena Skogås, Jordbro, Nynäshamn och i Norrköping.

Den senaste öppningen skedde i Hageby i Norrköping hösten 2024. Det blev kedjans första butik utanför Stockholmsregionen.

Trots att informationen om öppningen var begränsad blev intresset stort.

– Vi satte bara upp några lappar vid butiken om det, trots det var det jättelånga köer när vid öppnade, sade Marcela Pettersson, butikschef, för Norrköpings Tidningar, vid öppningen.

Utmanar med låga priser

Matrix har en tydlig lågprisprofil och kombinerar traditionella dagligvaror med mat från hela världen och erbjuder samtidigt ett stort utbud av frukt och grönt.

Utöver matvaror från olika delar av världen säljer kedjan även vanliga basvaror från välkända märken.

– Sedan är vi inte så låsta som de stora kedjorna. Kommer det in kunder och frågar efter en viss typ av vara kan vi ta in den redan nästa vecka om vi vill. Då känner man sig hörd som kund, sade Marcela Pettersson, som tidigare jobbat som butikschef på både Coop och Netto, till Fri Köpenskap, vid ett tidigare tillfälle.

Den nya etableringen är ytterligare ett steg i Matrix expansion på den svenska dagligvarumarknaden.

Andra läser: Ramaskri mot Willys-koncernen – tar in kritiserade varor 

Foto: POWER-Noel-Edling

Text: Redaktionen


30 okt 2026

Regeringen Kristersson går ut i protest

2026 10 31

Sverige sätter ned foten gentemot EU.

På fredagen går regeringen Kristersson ut i protest. Ett brev med skarpa uppmaningar har idag levererats till EU-kommissionen.

I brevet vädjar regeringen om att se över viseringsreglerna för ryska idrottare. Protesten skickas inför att skid-VM ska hållas i Falun nästa år och efter att svenska skidförbundet krävt att ryska och belarusiska skidåkare stoppas från tävlingen.

– Inget har förändrats på marken. Ryssland bedriver fortsatt ett anfallskrig mot Ukraina. Att öppna upp för ryskt och belarusiskt deltagande i idrottsevenemang riskerar normalisera kriget. Idrotten ska inte bana väg tillbaka till internationell legitimitet för Ryssland, säger socialminister och idrottsminister Jakob Forssmed (KD).

"Det är stötande"

I det protestbrev Sverige lämnar över understryks att det “inte kan ske någon normalisering av ryskt och belarusiskt deltagande i internationell idrott så länge Rysslands anfallskrig mot Ukraina pågår och Belarus fortsatt medverkar till kriget”. 

Syftet med protesten är att snabbt få till nya regler som möjliggör att kunna neka idrottarna visum. Sverige vill också se gemensamma riktlinjer i EU  för en mer restriktiv tillämpning av ansökningarna utifrån dagens regelverk.

– Medan ukrainarna förbereder sig för ännu en vinter av krig och ryska attacker förbereder sig ryska och belarusiska idrottare för internationella tävlingar i Europa. Det är stötande. Kriget är inte över bara för att det är mästerskap, säger migrationsminister Johan Forssell (M).

Andra läser: Chocksiffra för V i ny mätning

Ska tala med Norden

I september tidigare i år fattade det Internationella skidförbundet, FIS, beslut om att öppna för ryska och belarusiska åkare under neutral flagg. Sedan dess har 42 skidåkare från de två länderna fått klartecken att delta i VM i Falun.

– Eftersom det är beslutat måste vi rätta oss efter det, men det är inget beslut vi tycker är bra, säger Svenska skidförbundets generalsekreterare Pernilla Bonde till SVT.

Johan Forssell har tidigare meddelat att han kommer att ta upp frågan med de nordiska regerignarna.

– Vi ska se om vi kan göra någonting tillsammans i Norden för att gå före och begränsa möjligheten. Vi ser ju hur antalet turistvisum har ökat de senaste åren, sade han till Expressen förra veckan.

Idag kom också beskedet att Ryssland välkomnas tillbaka till ishockey-VM från och med nästa år.

Andra läser: Svensk biljätte kan tvingas stänga ner

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen