05 aug 26

Icas nya besked – går tvärsemot Coop och Lidl

2023 03 31

Att Ica kommer att sänka priset på drygt 300 varor står klart sedan tidigare i veckan.

– Med den här breda prissänkningen så skapar Ica Sverige förutsättningar för alla Ica-handlare att sänka priserna till kunderna i sina butiker, deklarerade Ica Sverige-vd:n Eric Lundberg i ett uppmärksammat pressmeddelande.

Håller hemligt

Men vilka varor det är som sänks vägrar Ica att berätta.

Det kommer att hållas hemligt, rapporterar Sveriges Radio.

Ica själva menar att det görs av konkurrensskäl.

– Det är för att vi är i en konkurrensutsatt marknad och vi lämnar då inte ut prisuppgifterna, säger Joakim Bohman, direktör för marknad och försäljning på Ica, till SR.

Tvärtom jämfört med Coop och Lidl

Prissänkningen sker centralt på 300 varor som säljs vidare till butikerna.

Först där och då, tisdagen 11 april, kommer kunderna att kunna se vilka priser det handlar om.

Det innebär att Ica gör helt annorlunda än exempelvis Lidl och Coop, som båda gått ut med exakt vilka varor prissänkningarna berör.

– Den respons vi fått är fullkomligt överväldigande och visar vilket stort behov det finns av den här typen av initiativ, uttryckte Lidls Sverigechef Jakob Josefsson i ett uttalande.

I Coops fall har man uttryckligen sänkt priset på frukt och grönt för sina medlemmar.

– Den här satsningen gör vi för att hjälpa våra medlemmar att få ner sina kostnader för frukt och grönsaker, säger Marie Nygren, vd för Coop, 

Kan inte garantera

Men Ica går alltså tvärsemot sina konkurrenter.

Joakim Bohman vågar heller inte garantera att alla prissänkningar kommer att nå ut till kunderna i samtliga butiker.

– Jag kan inte fullt ut garantera det. Det är ju alltid Ica-handlarna som sätter sina egna priser, men jag vet att det kommer att ske prissänkningar. Men både pris och sortiment varierar i Ica-butiker för att det finns olika förutsättningar sett till yta och sortiment.

Röt ifrån mot kritiken

Nyligen röt Ica ifrån på skarpen över allt skäll som matkedjan fått under de senaste månaderna. Enligt  Göran Blomberg, vd på Ica-handlarnas Förbund, uppmärksammades politikerna på stora kostnadsökningar redan i mars förra året.

Kritik har också riktats mot att matjätten sänker priserna efter påsk, någonting som Eric Lundberg svarade på tidigare i veckan.

– Prissänkningen är resultatet av förhandlingar med våra leverantörer och sådana förhandlingar tar tid. Dessutom behöver butikerna tid att förbereda sig, det är ju där prissänkningarna sker, framhöll Ica-chefen i ett mejl till Dagens Nyheter.

"Det är märkligt"

Att de sänkningar som dock är på gång inte aviseras på förhand är dock förvånande.

Det menar Mapriskollens grundare Ulf Mazur.

– Ja, det är märkligt att de samtidigt som de kommer att göra den här prissänkningen inte också berättar för oss konsumenter vad det är för något man tänker sänka på och med hur mycket, säger han till SR.

LÄS MER: ICA sänker priserna kraftigt

LÄS MER: Nu kommer Willys besked om matpriserna

LÄS MER:  Lidl avslöjar alla nya priser – se listan här

Foto: ICA-Gruppen

Text: Redaktionen


14 augusti 2026

Ilska mot självscanning på Ica Maxi: ”Nu byter jag butik”

2026 08 14

Kunder stöter på ett oväntat problem i självscanningen.

Självscanning är en praktisk lösning som numera finns i en stor andel av Sveriges matbutiker.

Men vissa kunder riktar nu kritik mot en specifik sak i självscanningen.

Mängder av avstämningar

En del kunder menar att de gång på gång råkar ut för kontroller, alltså avstämning, i självscanningen trots att tidigare kontroller varit prickfria.

Kunden Viktoria, som på senare tid handlat mycket på Ica Maxi i Trollhättan, vittnar om att hon tvingats till helavstämning ungefär varannan gång som hon handlat i butiken.

Sedan 1 augusti har hon handlat i butiken i Trollhättan vid 18 tillfällen, trots att hon bor i Vänersborg.

– Vid nära hälften av dessa besök har jag blivit uttagen för helavstämning. Det innebär att samtliga varor ska plockas upp, skannas om manuellt av kassörska och sedan packas ner igen, skriver hon i en insändare i TTela.

Trots att inga fel har upptäckts har kontrollerna alltså fortsatt med mycket hög frekvens.

LÄS OCKSÅ: Ryska företag vädjar till Kreml

”Betraktas som misstänkt”

När hon har pratat med personalen har hon fått höra att urvalet är slumpmässigt och att hon kanske handlar för sällan i butiken, vilket kan påverka.

Om man ska erbjuda en tjänst som självscanning så måste man också våga lita på sina kunder, menar Viktoria.

– När systemet i stället leder till återkommande helavstämningar, trots att jag gång på gång har gjort rätt, försvinner både tidsvinsten och förtroendet. Kvar finns bara irritation och känslan av att betraktas som misstänkt brottsling, skriver Viktoria, som nu har bestämt sig för att sluta handla i butiken.

Hon får även i tidningen svarat att avstämningarna är slumpmässiga.

Men hon är långt ifrån ensam om sin kritik.

Sju av tio stölder i självscanningen

Många kunder, både hos Ica och hos andra butiker, menar att de utsätts för orimligt många avstämningar i självscanningen.

I flera olika diskussionsforum på nätet vittnar kunder om att de plötsligt fått avstämning varannan eller var tredje gång, och att det fortsätter trots att inga fel upptäcks vid kontrollen. Vissa kunder känner sig också utpekade som ”misstänkta” när de får kontroller ofta.

Men Ica menar alltså att kontrollerna huvudsakligen är slumpvisa, även om vissa typer av avvikelser kan påverka.

Kontrollerna är nödvändiga för att förhindra stölder. Siffror från Svensk Handel visar att sju av tio butiksstölder sker i självscanning och självutcheckning, har SR rapporterat.

LÄS OCKSÅ: Ukraina nära stort militärt avtal

Foto: ICA Sverige

Text: Redaktionen


14 augusti 2026

Ukrainsk fullträff – kostar nästan en miljard

2026 08 15

Ukraina har slagit ut ett dyrt ryskt radarsystem.

Ukrainas omfattande drönarattacker mot ryska måltavlor fortsätter.

I synnerhet riktar Kyjivs styrkor in sig på måltavlor i de ockuperade regionerna, bland annat Donetsk och Krymhalvön.

Nu har drönarstyrkor slagit ut ett avancerat ryskt radarsystem värt nästan en miljard kronor, rapporterar Ukrainska Pravda.

Ukrainsk fullträff

Radarsystemet slogs ut i Sevastopol i de södra delarna av den ockuperade Krymhalvön.

Det rör sig om en radarstation av typen Nebo-U, som är värd omkring hundra miljoner dollar – motsvarande 950 miljoner svenska kronor.

Den är utformad för att upptäcka och spåra luftmål, inklusive flygplan, kryssningsrobotar och ballistiska robotar.

“Minskar deras förmågor”

I en rapport från de militära styrkornas generalstab framgår att attacken bidrar till att minska Rysslands förmågor.

– Att slå ut stationen minskar de ryska styrkornas förmåga att kontrollera luftrummet och upptäcka luftburna resurser i tid, menas det.

Läs mer: Ukraina nära stort militärt avtal

Attack mot Ust-Luga

Samtidigt har Ukraina genomfört attacker mot hamnen Ust-Luga, rapporterar Kyiv Independent.

Ust-Luga är en av Rysslands största hamnar vid Östersjön och hem för en oljeterminal som fungerar som ett centralt nav för export av råolja och petroleumprodukter. 

Hamnen, som ligger väster om Sankt Petersburg och långt från Ukrainas gräns, spelar en viktig roll för att generera intäkter till statskassan. 

Guvernören bekräftar

Attacken bekräftas även från ryskt håll.

– Den regionala guvernören Aleksandr Drozdenko rapporterade tidigare att ”hamninfrastruktur” hade träffats och att en brand rasade i hamnen under ett omfattande drönarangrepp mot regionen. 

Läs mer: USA:s ekonomiska plan: “Världen har aldrig sett detta”

Foto: Nato

Text: Redaktionen