05 aug 26

Icas nya besked – går tvärsemot Coop och Lidl

2023 03 31

Att Ica kommer att sänka priset på drygt 300 varor står klart sedan tidigare i veckan.

– Med den här breda prissänkningen så skapar Ica Sverige förutsättningar för alla Ica-handlare att sänka priserna till kunderna i sina butiker, deklarerade Ica Sverige-vd:n Eric Lundberg i ett uppmärksammat pressmeddelande.

Håller hemligt

Men vilka varor det är som sänks vägrar Ica att berätta.

Det kommer att hållas hemligt, rapporterar Sveriges Radio.

Ica själva menar att det görs av konkurrensskäl.

– Det är för att vi är i en konkurrensutsatt marknad och vi lämnar då inte ut prisuppgifterna, säger Joakim Bohman, direktör för marknad och försäljning på Ica, till SR.

Tvärtom jämfört med Coop och Lidl

Prissänkningen sker centralt på 300 varor som säljs vidare till butikerna.

Först där och då, tisdagen 11 april, kommer kunderna att kunna se vilka priser det handlar om.

Det innebär att Ica gör helt annorlunda än exempelvis Lidl och Coop, som båda gått ut med exakt vilka varor prissänkningarna berör.

– Den respons vi fått är fullkomligt överväldigande och visar vilket stort behov det finns av den här typen av initiativ, uttryckte Lidls Sverigechef Jakob Josefsson i ett uttalande.

I Coops fall har man uttryckligen sänkt priset på frukt och grönt för sina medlemmar.

– Den här satsningen gör vi för att hjälpa våra medlemmar att få ner sina kostnader för frukt och grönsaker, säger Marie Nygren, vd för Coop, 

Kan inte garantera

Men Ica går alltså tvärsemot sina konkurrenter.

Joakim Bohman vågar heller inte garantera att alla prissänkningar kommer att nå ut till kunderna i samtliga butiker.

– Jag kan inte fullt ut garantera det. Det är ju alltid Ica-handlarna som sätter sina egna priser, men jag vet att det kommer att ske prissänkningar. Men både pris och sortiment varierar i Ica-butiker för att det finns olika förutsättningar sett till yta och sortiment.

Röt ifrån mot kritiken

Nyligen röt Ica ifrån på skarpen över allt skäll som matkedjan fått under de senaste månaderna. Enligt  Göran Blomberg, vd på Ica-handlarnas Förbund, uppmärksammades politikerna på stora kostnadsökningar redan i mars förra året.

Kritik har också riktats mot att matjätten sänker priserna efter påsk, någonting som Eric Lundberg svarade på tidigare i veckan.

– Prissänkningen är resultatet av förhandlingar med våra leverantörer och sådana förhandlingar tar tid. Dessutom behöver butikerna tid att förbereda sig, det är ju där prissänkningarna sker, framhöll Ica-chefen i ett mejl till Dagens Nyheter.

"Det är märkligt"

Att de sänkningar som dock är på gång inte aviseras på förhand är dock förvånande.

Det menar Mapriskollens grundare Ulf Mazur.

– Ja, det är märkligt att de samtidigt som de kommer att göra den här prissänkningen inte också berättar för oss konsumenter vad det är för något man tänker sänka på och med hur mycket, säger han till SR.

LÄS MER: ICA sänker priserna kraftigt

LÄS MER: Nu kommer Willys besked om matpriserna

LÄS MER:  Lidl avslöjar alla nya priser – se listan här

Foto: ICA-Gruppen

Text: Redaktionen


17 aug 26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 08 18

Räkna med fler poliser längs vägarna under veckan.

Från måndag till söndag genomför polisen en nationell trafikvecka med extra fokus på hastighetskontroller.

Insatsen genomförs i hela landet och sammanfaller med att många återvänder till jobbet och skolan efter sommaren.  

– Vi riktar särskilt fokus på miljöer där många människor rör sig – inte minst utanför skolor, förskolor och dagis. Många barn börjar gå och cykla till och från skolan i tidig ålder och det borde vara mycket angeläget för alla bilister att skapa en trygg och säker trafikmiljö för dem, säger Ursula Edström, trafikstrateg på polisen.

Helt avgörande

Att hålla rätt hastighet kan rädda liv. Fordonets hastighet har ofta en avgörande betydelse för utgången av en olycka – även i områden där hastighetsgränsen är relativt låg, exempelvis utanför skolor.

– Stoppsträckan mer än fördubblas redan vid 50 km/h. Att som fotgängare eller cyklist bli påkörd i 50 km/h kan jämföras med ett fall från tredje våningen, säger Ursula Edström.

Många struntar i hastighetsskylten

I dag kör mer än var tredje bilist för fort utanför grundskolor.

Hela 35 procent har kört fortare än 30 kilometer i timmen utanför skolor, enligt en nationell undersökning från Riksförbundet M Sverige.

– Skolor ska vara några av de tryggaste platserna i trafiken. När mer än var tredje bilist kör fortare än 30 km/tim innebär det att många barn utsätts för onödiga risker varje skoldag, säger Jacob Sidenvall, trafiksäkerhetsexpert Riksförbundet M Sverige.

ANDRA LÄSER: Putin sätter deadline – har ett år på sig

”Måste respekteras”

Undersökningen bygger på data från 7 659 fordon under morgontimmarna när barn anländer till skolan.

Risken för olyckor är extra stor när barnen återvänder till skolan. Under 2024 skadades 2 000 barn i trafiken i samband med höstterminens start, uppger Trafikverket.

Nu uppmanar M Sverige till kraftfulla insatser

– Vi vill bland annat se återkommande hastighetskontroller, fler hastighetsdämpande åtgärder och en regelbunden uppföljning av hastigheterna utanför skolor, säger Jacob Sidenvall.

Samtidigt vädjar han till bilister att respektera hastighetsgränserna.

– Hastighetsgränsen på 30 km/tim är inte satt för att underlätta trafikflödet utan för att skydda barn. Den måste respekteras.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bästa kommunen för äldre att bo i 

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


18 aug 2026

Jätteökning för ett parti – ny mätning är här

2026 08 18

I Demoskops senaste mätning minskade gapet mellan oppositionen och regeringen  från 7,6 till 3,7 procentenheter.

– Det är en väldig skillnad psykologiskt, i alla fall för partierna, om det är runt 8 eller 4 procentenheters skillnad mellan blocken, konstaterade Demoskops opinionschef Johan Martinsson i en kommentar till SvD.

Nu ökar gapet igen.

Och det med råge.

I en ny mätning från SVT/Verian  får oppositionen (S, MP, C och V) 53,9 procent, jämfört med Tidöpartiernas (M, SD, KD och L) 43,9 procent.

Oppositionens ledning uppgår därmed till hela tio procentenheter.

Rusar i opinionen

Ett parti utmärker sig i mätningen.

Det handlar om Centerpartiet som noterar sitt högsta stöd sedan november 2021. Partiet får 8,0 procent – en ökning med 2,6 procentenheter jämfört med Verians mätning i juli.

– Centerpartiet är sommarens stora vinnare. 2,6 procentenheter är en tydlig ökning och de tar väljare från flera håll. Framför allt från Socialdemokraterna men även från Liberalerna, säger Verians opinionschef Per Söderpalm till SVT.

Han bedömer att C-ledaren Elisabeth Thand Ringqvist har lyckats hamra in budskapet att Centerpartiet är garanten för att en S-regering inte lutar för långt åt vänster.

– Budskapet om att de vill vara oppositionens borgerliga röst har kanske gått hem hos en viss typ av mittenväljare.

LÄS OCKSÅ: Natoland kraftigt manipulerat av annat land 

Hela mätningen

Här är SVT/Verians nya mätning uppdaterad 18 augusti jämfört med juni.

🔴Vänsterpartiet                    7,7         -1,0
🔴Socialdemokraterna     30,5         -1,1
🟢Miljöpartiet                          7,7         -0,1
🟢Centern                                  8,0         +2,6
🔵Liberalerna                           1,9          -0,1
🔵Moderaterna                     17,3        +0,2
🔵Kristdemokraterna           6,2        +0,2
🔵Sverigedemokraterna   18,5        -0,4
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  53,9      
🔵🔵 M+KD+SD+L              43,9*     
 
*Liberalerna ligger under riksdagsspärren i denna mätning.
 

Foto: 

Text: Redaktionen