UPPGIFTER: Regeringen agerar – två saker ska lugna säkerhetsläget

2023 08 16

Hotbilden mot Sverige har ökat under den senaste tiden.

I synnerhet har koranbränningarna eskalerat situationen. 

Så pass mycket att al-Qaida, terrororganisationen som bland annat låg bakom attackerna mot World Trade Center och Pentagon i USA 11 september 2001, häromdagen öppet uppmanade anhängare att slå till mot Sverige.

En uppmaning som liknats vid en krigsförklaring.

Nu försöker regeringen med intensivt arbete lugna ned situationen med två olika ageranden, erfar Svenska Dagbladet.

Viktig signal

Den ena delen sker på på justitiedepartementet och avser en potentiell förändring av ordningslagen.

Enligt statsminister Ulf Kristersson (M) handlar det inte om inskränkning av yttrandefriheten, utan en breddning av prövningen av tillstånd för allmänna sammankomster.

Källor till SvD har nu meddelat att processen närmar sig ett slut och det betonas att det “inte får dra ut på tiden”.

Parallellt med detta sker ytterligare en insats som ska laga den bild av Sverige som nu målas upp i många muslimska länder.

Det handlar om att etablera kontakter med den muslimska världen där just tillsättandet av utredningen om lagförändringarna anses ha ett betydande signalvärde.

Behöver stöd

Ett problem för regeringen är emellertid att SD sannolikt kommer sätta sig på tvären, uppger SvDs källor.

Därmed behöver Ulf Kristersson söka stöd hos oppositionen – sannolikt Socialdemokraterna.

Men enligt uppgifter krävs mycket för att S ska säga ja.

– Känslan är att regeringen hoppas att det här ska blåsa över, säger en källa inom partiet till tidningen, som även pekar på principiella invändningar om att “ge makt till främmande makt”.

Kommenterar al-Qaida-hotet

Idag kommenterade utrikesminister Tobias Billström (M) för första gången al-Qaidas hot mot Sverige.

– Det är naturligtvis allvarligt. Vi bör ta detta på stort allvar i vårt land, det faktum att man uttrycker sig hatiskt och med hot frambringar åsikter om Sverige som inte är sanna och riktar uppmaningar om att ta till våld mot vår stat och våra ambassadanställda, säger han till Sveriges Radio.

"Bör inte vara rädda"

Ministern uttalade sig även att Storbritannien nyligen varnat sina medborgare som befinner sig i Sverige för att ett terrorattentat är “mycket troligt”.

– Vi bör visa större vaksamhet, men vi bör inte vara rädda, säger Billström.

LÄS MER: Polisen kan inte garantera säkerheten

LÄS MER: Uppgifter: Här är största säkerhetsrisken för Sverige

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Ryssland har stått för enorm bluff – det omöjliga har hänt

2025 07 14

Ryssland har lyckats komma över viktig utrustning värd minst elva miljarder kronor från USA och EU.

Efter den ryska invasionen av Ukraina i februari infördes omfattande sanktioner från västvärlden mot Ryssland.

Trots det har diktaturen fått in flygplansdelar i landet värda minst en miljard euro, visar en granskning av Yle under rubriken “Rysslands stora flygplansbluff”.

Det borde ha varit omöjligt, konstaterar den finska public servicekanalen, och tillägger att “det betyder att västländernas hårda sanktioner mot Ryssland har misslyckats”.

Kan vara ännu värre

Enligt granskningen har Ryssland kommit över kritiska delar för civilflyg och utrustning som kan användas militärt. Det handlar om motorer, kabintillbehör, radarsystem och flygdatorer.

Utrustningen ska framför allt ha kommit från europeiska Airbus och amerikanska Boeing – världens största flygplanstillverkare.

– Affärerna är omfattande: flygplansdelar från Airbus värda i alla fall nästan 600 miljoner euro och Boeingdelar för nästan 400 miljoner euro har hamnat i Ryssland, framhåller Svenska Yle.

I verkligheten kan mängden vara ännu större.

Från Turkiet

Ryssland köper dock inte delarna direkt från flygjättarna. Utrustningen införskaffas via länder som står utanför EU:s och USA:s sanktioner.

Till exempel Natolandet Turkiet.

– Det är ett stort problem. Det här är viktiga västerländska handelspartners. Undandragande från sanktioner och ytterligare export till Ryssland gör det alltmer problematiskt att exportera till dessa länder. Turkiet är också Natomedlem, det säger sig självt att detta är mycket utmanande, säger sanktionsexperten Cathrine Lagerberg i en kommentar till norska Børsen.

"Följer lagen"

Även mellanhandsföretag i framför allt Kina, Gabon och Förenade Arabemiraten används för att få in utrustningen i Ryssland, enligt Yle.

Både Airbus och Boeing har avböjt intervjuer för att svara på kritiken. Båda bolagen framhåller i skriftliga uttalanden att de följer lagen.

– Airbus följer alla gällande lagar och sanktioner som rör Ryssland. Det finns inget lagligt sätt att exportera flygplan, delar, dokumentation eller tjänster till Ryssland, framhäver Airbus enligt Yle.

Gått miste om kunskapen

Drygt 4 000 leveranser med Airbus- eller Boeingdelar ska ha gjorts till Ryssland mellan februari 2022 och september 2024.

Enligt Stephen Wright, flygindustriexpert, har Ryssland förlorat stor del av landets kunskap inom flygteknik sedan Sovjetunionen föll.

– Ryssland skulle kunna tillverka flygplansdelar själv, men är de redo att satsa enorma summor på det nu? Det tror jag inte, säger professorn till Yle.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Historisk upptäckt om extremvärmen

2025 07 14

De senaste 15 åren har jorden värmts upp snabbare än väntat.

Sedan länge har det varit välkänt att mer koldioxid i atmosfären påskyndar den globala uppvärmningen.

Därför har utvecklingen i exempelvis Östasien förbryllat många forskare. Flera länder – inklusive Kina – har infört kraftfulla åtgärder mot luftföroreningar, vilket har lett till renare luft.

Trots det har världen blivit 0,28 grader varmare det sedan 2010. En betydligt kraftigare ökning jämfört med föregående decennier. I genomsnitt har jorden blivit cirka 0,18 grader varmare varje decennium sedan 1970.

– En av de stora frågorna inom klimatforskningen under de senaste 10–15 åren är varför den globala uppvärmningen verkar accelerera, säger klimatforskaren Bjørn Samset till NRK.

Här är svaret

Nu har forskarna löst mysteriet.

En studie, som publicerats i tidskriften Nature, visar att den renare luften har en oväntad baksida.

Enligt ledande klimatforskare bidrar minskade luftföroreningar till att påskynda den globala uppvärmningen. Detta eftersom partiklar som tidigare dämpade solens strålar har försvunnit från luften.

– Partiklarna blockerar en del av solstrålningen. Man kan föreställa sig en dag med mycket luftföroreningar – då är hela himlen grå. Solstrålarna hindras från att nå marken. Det gör marken lite svalare. Det blir som ett stort solskydd, säger Bjørn Samset som är en av forskarna bakom studien.

”Pusslet börjar falla på plats”

I studien kan forskarna visa att temperaturökningen sammanföll med den kraftiga minskningen av luftföroreningar i Östasien, främst i Kina.

I slutet av 2000-talet började kinesiska myndigheter införa kraftfulla åtgärder för att minska luftföroreningarna i landet.

Efter 15 års ansträngningar är luftföroreningarna nere på en relativt normal nivå – något som borde bidra till att bromsa in den globala uppvärmningen framöver.

– Pusslet börjar falla på plats, så vi hoppas att det här betyder att jorden inte permanent har börjat värmas upp snabbare. Det är faktiskt lite positiva klimatnyheter, säger Bjørn Samset till NRK,

Foto: Geralt 

Text: Redaktionen