UPPGIFTER: Regeringen agerar – två saker ska lugna säkerhetsläget

2023 08 16

Hotbilden mot Sverige har ökat under den senaste tiden.

I synnerhet har koranbränningarna eskalerat situationen. 

Så pass mycket att al-Qaida, terrororganisationen som bland annat låg bakom attackerna mot World Trade Center och Pentagon i USA 11 september 2001, häromdagen öppet uppmanade anhängare att slå till mot Sverige.

En uppmaning som liknats vid en krigsförklaring.

Nu försöker regeringen med intensivt arbete lugna ned situationen med två olika ageranden, erfar Svenska Dagbladet.

Viktig signal

Den ena delen sker på på justitiedepartementet och avser en potentiell förändring av ordningslagen.

Enligt statsminister Ulf Kristersson (M) handlar det inte om inskränkning av yttrandefriheten, utan en breddning av prövningen av tillstånd för allmänna sammankomster.

Källor till SvD har nu meddelat att processen närmar sig ett slut och det betonas att det “inte får dra ut på tiden”.

Parallellt med detta sker ytterligare en insats som ska laga den bild av Sverige som nu målas upp i många muslimska länder.

Det handlar om att etablera kontakter med den muslimska världen där just tillsättandet av utredningen om lagförändringarna anses ha ett betydande signalvärde.

Behöver stöd

Ett problem för regeringen är emellertid att SD sannolikt kommer sätta sig på tvären, uppger SvDs källor.

Därmed behöver Ulf Kristersson söka stöd hos oppositionen – sannolikt Socialdemokraterna.

Men enligt uppgifter krävs mycket för att S ska säga ja.

– Känslan är att regeringen hoppas att det här ska blåsa över, säger en källa inom partiet till tidningen, som även pekar på principiella invändningar om att “ge makt till främmande makt”.

Kommenterar al-Qaida-hotet

Idag kommenterade utrikesminister Tobias Billström (M) för första gången al-Qaidas hot mot Sverige.

– Det är naturligtvis allvarligt. Vi bör ta detta på stort allvar i vårt land, det faktum att man uttrycker sig hatiskt och med hot frambringar åsikter om Sverige som inte är sanna och riktar uppmaningar om att ta till våld mot vår stat och våra ambassadanställda, säger han till Sveriges Radio.

"Bör inte vara rädda"

Ministern uttalade sig även att Storbritannien nyligen varnat sina medborgare som befinner sig i Sverige för att ett terrorattentat är “mycket troligt”.

– Vi bör visa större vaksamhet, men vi bör inte vara rädda, säger Billström.

LÄS MER: Polisen kan inte garantera säkerheten

LÄS MER: Uppgifter: Här är största säkerhetsrisken för Sverige

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


10 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 11

Bedragarna tycks ha hittat en nisch.

Bedragare försöker rikta in sig på människor som kan bli uppstressade och som ses som sårbara.

Nu har de hittat en nisch; att utge sig komma från inkassobolag.

Många svenskar får just nu samma sms som ser ut att komma från fyra olika inkassobolag, som i själva verket är bedrägeriförsök.

Se upp

Ett av företagen som används av bedragarna är Axactor, rapporterar Råd & Rön.

Så här lyder ett exempel på hur bluff-sms:en kan se ut:

– Vi saknar betalning för ärende LW68V1. Vänligen betala snarast eller kontakta kundtjänst på (falskt nummer, reds. anm).

Planen är att det tilltänkta offret ska känna sig stressad och ringa upp numret, och då kan bedrägeriet inledas.

Flera anledningar

Det kan finnas flera olika anledningar till varför bedragarna använder just inkassobolag som täckmantel. 

Ett inkassokrav kan låta väldigt allvarligt, och bedragaren hoppas då att det tilltänkta offret vaknar till av ett sådant meddelande.

Det skapar även en tidspress, vilket får mottagaren att känna sig stressad.

Den som får den här typen av bluff-sms bör radera det direkt, och inte följa några uppmaningar.

Läs mer: Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Flera bolag varnar

Utöver Axactor utger sig bedragarna även komma från välkända inkassobolag som Lowell, Sergel Inkasso och Intrum.

Samtliga bolag har gått ut med varningar.

– Var observant! Just nu pågår en bluffkampanj via sms, varnar Intrum.

Logga inte in

Sergel och Lowell uppmanar till vaksamhet om det kommer sms som ser ut att komma från dem.

Intrum understryker att man aldrig bör logga in på någon annans uppmaning.

– För att skydda dig mot bluffsamtal och sms ska du aldrig ge ut koder eller signera betalningar på någon annans uppmaning. Ingen bank, myndighet eller seriöst företag ber dig dela med dig av personliga uppgifter i samtal eller via sms. 

Läs mer: USA:s försvarsjättar rädda – på grund av Ukraina

Foto: P. Du Preez

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 11

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen