22 april 26

SVERIGE: Glädjebesked för kaffeälskare

2023 02 02

Här är ett glädjande besked för alla som inte kan gå en dag utan sitt kaffe.

Priset på kaffe sjunker, och det ganska rejält.

Det rapporterar Sveriges Radio Ekot som hänvisar till den oberoende sajten Matpriskollen.

Enligt dess grundare Ulf Mazur minskar priset på kaffe hos alla de stora butikskedjorna i landet.

Tio kronor per kilo

Glädjande nog gäller den positiva förändringen mer eller mindre samtliga stora kaffemärken.

Det rör sig om prissänkningar på omkring tio kronor per kilo.

– Kaffeskördarna i Brasilien har blivit bättre än väntat samtidigt som efterfrågan minskat och lagren vuxit mycket, förklarar Ulf Mazur enligt Ekot.

Ljus i inflationsmörkret

Nyheterna är säkert mycket välkomnande för många hushåll där kaffekoppen är en obligatorisk del av frukostbordet, i synnerhet med tanke på ansträngt ekonomiskt läge och rekordinflation.

Någonting som Handelsbanken bedömt kommer att urholka svenskarnas köpkraft under 2023.

– Den höga inflationen i år betyder ungefär 35 000 kronor i förlorad köpkraft för ett genomsnittshushåll, säger bankens chefsekonom Christina Nyman i ett pressmeddelande.

Ökat över 40 procent

Kaffet är annars en av flera varor som ökat rejält i pris i svenska butiker. Till och med till nivåer som orsakat sådan kaffedesperation att stölder skjutit i höjden.

I oktober förra året hade kaffepriset gått upp med över 41 procent jämfört med samma månad 2021, enligt statistik från Statistiska centralbyrån.

Detta trots ett minskat råvarupris på kaffe på världsmarknaden.

– Den senaste tiden har vi sett en prisnedgång, men innan det så kommer vi från en period där råvarupriset fördubblades på ungefär ett år. Det gick från 120-130 cent per pund till 230, 240 eller 250.  Det är den stora orsaken till att priset har stigit i butikerna, förklarade Anders Thorén, kommunikationschef på kaffetillverkaren Löfbergs i Karlstad, motsägelsen för DN i höstas.

Spåddes bättre tider

Redan då spåddes bättre tider på kaffefronten efter årsskiftet.

– Det kan eventuellt bli så. Det var ingen som trodde på den här utvecklingen för två år sedan. Det vi har lärt oss den senaste tiden är hur oerhört komplext det är och hur många faktorer som påverkar priserna, sade Anders Thorén.

Fakta: Sveriges mest populära kaffemärken

Nedanstående är de fyra mest populära kaffemärkena bland konsumenter i Sverige.

1. Gevalia (40 procent av marknaden)

2. Zoégas (20 procent av marknaden)

3. Löfbergs (15 procent av marknaden)

4. Arvid Nordquist (9 procent av marknaden) 

Källa: Expertvalet (2018)

LÄS MER: Oroväckande uppgifter för kaffeälskare

Foto: J. Schnobrich

Text: Redaktionen


26 maj 2026

Stormväder drar in över Sverige

2026 05 26

Afrikansk hetta från Marocko svepte in över Sverige under helgen.

Temperaturen gick en bra bit över 20 grader på flera platser i landet.

Nu vänder det.

Var beredd på såväl åska som stormvindar, varnar SMHI.

Lågtryck över Norska havet för in ostadigt väder med regnskurar över Norrland och Svealand och under eftermiddagen och på kvällen kan det vara inslag av åska, framhåller väderinstitutet i en färsk prognos om tisdagen.

SMHI tillägger:

– I samband med intensiva skurar kan det under eftermiddagen och kvällen över främst östra Svealand bli mycket hårda vindbyar, möjligen stormstyrka. 

Blåser i hela landet

Mer eller mindre hela Sverige ska dock förvänta sig att det blåser upp. I synnerhet är det folk i Götaland och Svealand som får hålla i hatten.

– Det blir allmänt blåsigt i landet med vindar från väst till nordväst med friska till hårda vindbyar. Det kraftigaste vindbältet hamnar över södra och mellersta Sverige, förklarar SMHI och tillägger att temperaturerna samtidigt kommer att sjunka.

ANDRA LÄSER: Jätteföretag delar ut miljoner – till varje anställd

Då gör värmen comeback

Imorgon fortsätter vädret på den inslagna vägen.

– Under onsdagen blir vinden nordvästlig till nordlig och den lite kallare luften når ner över södra Sverige. Då är det nog bara sydöstra Götaland som når 20 grader på eftermiddagen.

– Det blir också fortsatt blåsigt över hela landet med friska till hårda vindbyar, kraftigast vindar över södra Norrland och östra Svealand.

Men.

Sedan gör värmen comeback, till mångas glädje.

– Under onsdagskvällen och natten mot torsdag börjar varmare och torrare högtrycksväder på nytt söka sig in över Sverige söderifrån, förutspår SMHI och tillägger:

– Värmen ser ut att bestå in under helgen, men vädret blir samtidigt mer ostadigt med regnområden som berör landet.

ANDRA LÄSER: Marknadsekonomin på väg bort i Ryssland

Foto: M. LaRochelle

Text: Redaktionen


26 maj 2026

UPPGIFTER: “Det otänkbara” på väg att ske i Ukraina

2026 05 26

Ryssland har de senaste dagarna eskalerat attackerna mot Ukraina.

I helgen anfölls mål i Ukraina med fyra typer av missiler, bland annat den fruktade Oresjnik. 

Attacken beskrivs som en av de största sedan kriget inleddes och är sannolikt den hämnd Kreml varnade för efter den påstådda ukrainska attacken mot ett studenthem förra veckan.

Igår varnade Moskva för att mer är på gång.

Utländska medborgare uppmanas att lämna huvudstaden Kyiv.

– De fortsätter bara att eskalera, säger USA:s utrikesminister Marco Rubio enligt TV2 och har vidarebefordrat varningen till president Donald Trump.

"Det otänkbara alltmer troligt"

Samtidigt som Ryssland tycks kasta in allt de har kommer fler och fler uppgifter om att den ryska krigsmaskinen tycks vara svagare än någonsin.

Flera analytiker, däribland Brett H. McGurk som var säkerhetsrådgivare åt de tidigare presidenterna George W. Bush, Barack Obama, Joe Biden och Trump under den sistnämndas förra mandatperiod, har flaggat för att Ryssland är på väg att förlora kriget. Ekonomisk kollaps och enorma soldatförluster beskrivs som två av de främsta drivkrafterna som för Moskva mot nederlag.

Morten Strand, utrikesreporter, författare och kommentator på norska stortidningen Dagbladet, sätter ord på vad som verkar vara på väg att hända.

– Det otänkbara blir alltmer troligt i Ukraina. För fler och fler bevis tyder på att krigsherren president Putin inte kan vinna kriget, framhåller han i samma tidning.

LÄS MER: Marknadsekonomin på väg bort i Ryssland

"Häpnadsväckande"

Kremls ursprungliga plan var att den “militära specialoperationen” skulle pågå i ett par veckor. Nu har det gått fyra år.

Morten Strand beskriver det som en “häpnadsväckande kollaps”.

– Den ryska armén är genomkorrupt, där soldater måste muta sina överordnade för att undvika att skickas rakt i döden. Med 1 000 ryska soldater dödade och permanent skadade varje dag växer oron i Ryssland över ett krig som är omöjligt att vinna, bedömer experten.

Den norska författaren förutspår en frusen konflikt, det vill säga en vapenvila utan fredsavtal, när båda sidor inser att det inte går att ta mer territorium.

Utmaningen är hur man får Putin att inse att han förmodligen inte kommer att avancera längre? frågar sig Morten Strand.

LÄS MER: Ryssland attackerat – 800 kilometer från gränsen

Foto: President of Russia Office resp Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen