Livsmedelsverket går ut med kebabvarning

2024 07 11

Livsmedelsverket har upptäckt nya brister hos en av Sveriges större kebabförsäljare.

Redan i höstas belades företaget, som finns i Malmö, med försäljningsförbud efter att myndigheten slagit fast att krav på bland annat hygien och underhåll inte följdes.

Exempelvis förvarades kebab på bord med såväl mögel som ingrodda fettrester, enligt Livsmedelsverket.

Kort efter det första larmet visade det sig även att kebabtillverkaren, trots säljförbudet, hade sålt omfattande mängder kött till restauranger och grossister i Sverige.

Totalt handlade det om sju ton – motsvarande 50 000 kebabrullar, uppgav SVT vid tillfället.

Nya brister upptäckta

Nu slår Livsmedelsverket återigen larm om samma företag, rapporterar TV4 Nyheterna.

Vid en ny uppföljning i juni upptäckte myndigheten att kött har förvarats oskyddat i frys och att tillverkaren inte kan garantera att tillsatser inte överskrider förbjudna nivåer.

Dessutom anmärker Livsmedelsverket på felaktig datummärkning och “ingrodda äldre produkter i plastgardiner”, erfar tv-kanalen.

Det handlar alltså om städning som inte håller måttet.

LÄS MER: Miljöförvaltningen utfärdar skarp kebabvarning – kan innebära livsfara

Måste åtgärda omedelbart

Kebabtillverkaren måste nu agera omgående. Om inte åtgärderna vidtas kommer företaget att tvingas betala 40 000 kronor.

Huruvida det anmärkta köttet har gått ut till försäljning, likt det gjorde vid tidigare kontroller, framgår inte i rapporteringen av junibesöket.

– Det är såklart allvarligt, men vi ser att företaget har förutsättningar att åtgärda problemen, sade Karin Cerenius, Livsmedelsverkets enhetschef, till SVT för bara några månader sedan.

Uttalandet kom efter att företaget återigen hamnat i blåsväder i februari och riskerade då 150 000 kronor i vite om man inte tog tag i kritiken.

Det handlade då om att en anställd i köttproduktionen burit en engångsrock med äldre blodfläckar och att företaget inte följde provtagningsplanen för listeria.

LÄS MER: Kebaben kan förändras i hela Sverige

"Sett över våra rutiner"

Att Livsmedelsverket inte på nytt förbjöd kebabföretaget att sälja sina produkter berodde på att man ansåg att tillverkaren hade möjlighet att komma tillrätta med bristerna.

Efter det första larmet i höstas meddelade det aktuella företaget att man hade städat lokaler grundligt och uppdaterat sina städrutiner. Dessutom kallade man in ny personal.

– Vi har sett över våra rutiner och uppdaterat våra processer så att de även följer med i utvecklingen, framhöll kebabjätten på sin hemsida vid tillfället.

Företaget har inte kommenterat de nya anklagelserna från juni.

Foto: Takeaway resp Francisco De Legarreta C.

Text: Redaktionen


Klarna går ut med varning till alla användare

2025 08 15

Klarna tvingas nu på nytt varna för bedrägerier.

Den populära betaltjänstens varumärke kapas av bedragare i syfte att lura människor på pengar.

Nu tvingas Klarna gå ut med en skarp och tydlig varning för bedragare – där de även varnar för att de inte håller på med investeringar i kryptovalutor.

Klarna varnar

Klarna går nu via sin hemsida ut med en tydlig varning till alla användare.

– Varning! Du kan motta falska e-postmeddelanden, SMS, telefonsamtal och jobberbjudanden som utger sig för att vara från Klarna, skriver Klarna.

– Kom ihåg att Klarna aldrig kommer att kontakta dig för att be om personuppgifter, inloggningsuppgifter, lösenord, bank- eller kortuppgifter, eller för att verifiera ditt konto via okända länkar.

“Inte krypto”

För att människor inte ska luras in i kryptobedrägerier av aktörer som utger sig komma från Klarna understryker betaltjänsten att de inte sysslar med kryptoinvesteringar.

– Klarna erbjuder inte heller investeringar i kryptovaluta eller gåvor, menas det.

Släpper rapport

Samtidigt har Klarna släppt sin rapport för det andra kvartalet.

Där framgår att tillväxten accelererar, men att nettoförlusten ökar för företaget.

Vd Sebastian Siemiatkowski är nöjd med rapporten.

– När vi firar Klarnas 20-årsjubileum når vi milstolpar som jag en gång bara drömde om: 823 miljoner dollar i intäkter, 111 miljoner aktiva Klarna-kunder, 790 000 handlare och 1 miljon dollar i intäkter per anställd.

Börsnotering närmar sig

Klarna meddelar att de växer som företag och att det finns mycket att se fram emot framöver.

Det ryktas som bekant återkommande om en börsnotering som eventuellt kan komma att ske under hösten i USA.

– Klarna Card håller på att bli en populär betalningsmetod på våra mest mogna europeiska marknader, och vi lanserar nu en förbättrad version på vår största marknad, USA, fortsätter Siemiatkowski.

– Strategiska integrationer med ledande betalningsleverantörer och våra partnerskap med några av världens största handlare utökar Klarnas räckvidd och accelererar vår tillväxt. Samtidigt är vår växande kundbas fortsatt stabil, med fler kunder än någonsin som betalar i tid.

Foto: Appshunter.io

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryssland har förlorat stridsflygplan

2025 08 15

Ännu ett stridsflygplan har gått förlorat för det ryska flygvapnet.

De militära förlusterna fortsätter att fördjupas för Kreml.

Nu kommer uppgifter om att Ryssland har förlorat ännu ett stridsflygplan.

Det rör sig om ett Su-30SM stridsflygplan, rapporterar Kyiv Independent.

Förlorat plan

Ryssland har enligt uppgifter förlorat ett Su-30SM-stridsflygplan under ett uppdrag sydöst om Snake Island, enligt den ukrainska marinen. 

Det tvåmotoriga tvåsitsiga flygplanet – som är konstruerat för både luftöverlägsenhet och markattack – ska ha störtat av okänd anledning.

Ukraina ska ha hört radiokommunikation där ryssarna talar om förlusten.

Sökinsats pågår

Ryska styrkor har inlett en sök- och räddningsinsats, och enligt uppgifter har vrakdelar setts på havsytan. 

Piloterna är fortfarande saknade, uppger Kyiv.

Snake Island, där planet ska ha störtat, är beläget omkring 35 kilometer utanför Odessa.

Trump har hävstång

Dagen har kommit för toppmötet mellan Donald Trump och Vladimir Putin i Alaska.

Kreml kommer till Alaska med en kraftigt försvagad inhemsk ekonomi, vilket ger Trump-administrationen ett betydande inflytande under toppmötet.

Det uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

Sätter press

Bloomberg rapporterade den 13 augusti att västvärldens sanktioner och Rysslands krigsekonomi allvarligt skadar den ryska ekonomin, samtidigt som Putins försök att stabilisera ekonomin misslyckas i takt med att de ryska oljeintäkterna fortsätter att minska.

– Fallande oljepriser, i kombination med hårda sanktioner från väst och minskade energiintäkter, har satt stor press på Rysslands redan ansträngda federala budget, som nu står inför sitt största budgetunderskott på 30 år, enligt Bloomberg, uppger ISW.

– Anonyma tjänstemän har berättat för Bloomberg att Putin upprepade gånger har begärt lättnader i sanktionerna som en del av alla avtal som ska diskuteras i Alaska, vilket ISW bedömer sannolikt tyder på att Putin är oroad över den ryska ekonomins tillstånd och söker ekonomisk respit från väst.

Foto: Toshiro Aoki

Text: Redaktionen