JUST NU: Säpo uppmanar svenska folket

2023 02 23

Säkerhetsläget i Sverige beskrivs som det allvarligaste sedan 1980-talet.

Nu riktar Charlotte von Essen, chef för Säkerhetspolisen, en direkt uppmaning till hur svenska folket ska förhålla sig till den ökade hotbilden.

– Var extra vaksam på sådant som man inte tycker stämmer eller ser konstigt ut, säger hon i P1 Morgon.

Flera budskap

Enligt Säpochefen kan man “leva som vanligt, men vara vaksam”. Hon pekar även ut fler direktiv som svenskarna bör följa i tider då hotbilden ökar.

– Det är viktigt att vara källkritisk. Att man inte ska tro på allt man får upp i sina flöden. Det är viktigt att bidra till att kyla ned situationen på det sättet och att man inte delar saker man inte vet var de kommer från. Bakom det kan det ligga extremister som vill att man ska föra informationen vidare, uppmanar Charlotte von Essen.

Fåordig kring planerade attentat

Trots en rad uttalanden från regering, myndigheter och internationella aktörer om en förhöjd hotbild mot Sverige ligger terrorhotsnivån kvar på en trea på den femgradiga skalan.

Enligt Charlotte von Essen beror detta på att uppskattningen inte baseras på specifika händelser, som till exempel koranbränningen i januari, utan snarare på långsiktig och strategisk information.

Hon vill inte kommentera om Säpo har avstyrt något planerat attentat i Sverige.

Enskilt största hotet

Igår gick Säpo ut med att Ryssland är det enskilt största hotet mot Sveriges säkerhet.

– Ryssland och andra auktoritära stater har blivit allt mer offensiva i sitt agerande och säkerhetshotande aktiviteter pågår ständigt, förklarade Charlotte von Essen i ett pressmeddelande.

– Omvärldsutvecklingen bidrar även till en växande extremism, ett ökat attentatshot och ett bredare författningshot. Sammantaget innebär detta att hotet mot Sverige accelererar.

"Allvar på riktigt"

Budskapet om en ökad hotbild har upprepats vid ett flertal tillfällen de senaste veckorna, inte minst av statsminister Ulf Kristersson (M) själv.

– Jag vill mana alla i Sverige att inse allvaret. Det här är allvar på riktigt, det är ett hot mot vår demokrati. Det är det värsta vi varit med om sedan andra världskriget, sade han på en uppmärksammad pressträff i januari.

Uppgifter: Polisen på helspänn

Sedan dess har bland annat USA varnat för en förhöjd risk av attentat i Sverige och uppmanat amerikanska medborgare att undvika folksamlingar i landet.

Uppgifter till Aftonbladet har också gjort gällande att hela Stockholms poliskår ska vara “mentalt förberedda på en attack”.

– Det är allvarliga hot som riktats, säger en uppgiftslämnare.

LÄS MER: Säkerheten höjs vid flera platser i Stockholm

LÄS MER: Stor oro uppges spridas på svenska myndigheter

Foto: Säpo

Text: Redaktionen


3 april 2026

JÄTTEHÖJNING: Så högt blir bensinpriset i Sverige nästa vecka

2026 04 04

Bensinpriset förväntas skjuta i höjden.

Bensinpriset väntas stiga kraftigt inom de närmaste dagarna.

Redan nästa vecka kan pris vid pump passera 20 kronor litern, rapporterar TV4.

Dramatisk ökning

Oroligheterna i Mellanöstern, och framför allt kriget i Iran, har fått oljepriset att rusa till nivåer som inte setts sedan 2008.

Råoljan har klättrat över 140 dollar per fat – en dramatisk ökning jämfört med drygt 70 dollar innan konflikten bröt ut.

Bakom uppgången ligger bland annat störningar i transporterna genom Hormuzsundet, en av världens viktigaste oljepassager.

Samtidigt räcker inte ökad produktion från andra länder för att väga upp bortfallet.

LÄS MER: Renoveringar av bostäder kan stoppas av ny regel

Snabb effekt vid pump

Prisökningarna väntas nå konsumenterna mycket snabbt – inom bara några dagar.

Och enligt råvaruanalytikern Christian Kopfer är en kraftig höjning i Sverige mycket nära.

Kopfer räknar med en kraftig prisuppgång redan under nästa vecka och bedömer att bensinpriset kan passera 20 kronor per liter.

– Det är jag helt säker på. Det är bara dagar bort, säger han till TV4.

Kontinuerlig höjning

Sedan konflikten bröt ut för en månad sedan har dieselpriset stigit med omkring sju kronor per liter, medan bensinen har blivit cirka 3,60 kronor dyrare per liter.

Såväl dieseln som bensinen höjdes på nytt för endast fem dagar sedan.

Då kom beskedet att höjningen gick över 24 kronor litern för diesel och 19 kronor för bensinen.

– Det är bland annat Circle-K som uppger att listpriserna för företagskunder höjs med 30 öre per liter diesel till 24,14 kronor per liter, rapporterar Dagens industri.

Bensinen höjdes då med 35 öre till 19,14 kronor per liter.

Enligt Kopfer krävs det inte ens en ytterligare upptrappning av konflikten för att priserna ska fortsätta uppåt.

Han menar att det räcker med att läget är oförändrat i Mellanöstern för att priserna ska fortsätta att stiga.

LÄS MER: Anstormning idag torsdag: Ica Maxi tror på rekord

Foto: E Akyurt

Text: Redaktionen


Sveriges bästa choklad utsedd – godare än Marabou

2026 04 03

Den bästa chokladen har utsetts – och det är inte Marabou.

Trots att kakaopriset på de internationella marknaderna har fallit så är chokladen i butik fortsatt dyr.

Den som vill ha den bästa chokladen på marknaden kan dra nytta av att Bäst i Test nu har undersökt saken.

Det är inte Marabou som tar priset – istället är det Fazer som utses till den bästa chokladen.

Bästa chokladen

Karl Fazer Milk Chocolate – den klassiska blåa chokladkakan – är bäst.

Det konstaterar Bäst i Test i undersökningen.

– Själva chokladkakan utgörs av fyra gånger sex bitar som lätt bryts av och som har en trevlig konsistens, med precis lagom mycket tugg. Chokladen smälter i munnen precis som man önskar att den ska, menas det.

Kommer efter Fazer

Efter Fazers klassiker kommer bland annat Marabou mjölkchoklad och Tony´s Chocolonely.

– Den som föredrar mörk choklad är kanske inget fan av att chokladsmaken är relativt mild. Älskar man mjölkchoklad så är det däremot enbart njutning att bryta av en bit Marabou och låta den upplösas i munnen.

Läs mer: Coop stoppar bröd – fler matjättar kan följa 

Råvaran billigare – men fortsatt dyrt

Efter att ha rusat tidigare har kakaopriset nu kommit ner igen.

Men den som väntar sig billigare chokladpriser får tänka om.

Matpriskollens vd och grundare Ulf Mazur säger att det kommer att ta tid innan prisfallet syns i butikerna.

– Det är svårt att få ner priserna, även om råvaran blivit billigare, säger han till DN.

“Vi har vant oss”

Choklad har under de senaste åren varit dyrare än någonsin.

Sedan år 2020 rör det sig om en ökning på 114 procent.

Kakaon är billigare än på tre år.

Men, säger Ulf Mazur.

– Det är lätt att tro att prissänkningar bara glider igenom, men det är fortfarande kedjan som sätter priset. Det finns en risk att vi har vant oss vid en väldigt hög prisnivå på godiset.

Läs mer: Svenskar skyndar till banken – alla vill ha samma lån

Foto: Tetiana Bykovets

Text: Redaktionen