JUST NU: Säpo uppmanar svenska folket

2023 02 23

Säkerhetsläget i Sverige beskrivs som det allvarligaste sedan 1980-talet.

Nu riktar Charlotte von Essen, chef för Säkerhetspolisen, en direkt uppmaning till hur svenska folket ska förhålla sig till den ökade hotbilden.

– Var extra vaksam på sådant som man inte tycker stämmer eller ser konstigt ut, säger hon i P1 Morgon.

Flera budskap

Enligt Säpochefen kan man “leva som vanligt, men vara vaksam”. Hon pekar även ut fler direktiv som svenskarna bör följa i tider då hotbilden ökar.

– Det är viktigt att vara källkritisk. Att man inte ska tro på allt man får upp i sina flöden. Det är viktigt att bidra till att kyla ned situationen på det sättet och att man inte delar saker man inte vet var de kommer från. Bakom det kan det ligga extremister som vill att man ska föra informationen vidare, uppmanar Charlotte von Essen.

Fåordig kring planerade attentat

Trots en rad uttalanden från regering, myndigheter och internationella aktörer om en förhöjd hotbild mot Sverige ligger terrorhotsnivån kvar på en trea på den femgradiga skalan.

Enligt Charlotte von Essen beror detta på att uppskattningen inte baseras på specifika händelser, som till exempel koranbränningen i januari, utan snarare på långsiktig och strategisk information.

Hon vill inte kommentera om Säpo har avstyrt något planerat attentat i Sverige.

Enskilt största hotet

Igår gick Säpo ut med att Ryssland är det enskilt största hotet mot Sveriges säkerhet.

– Ryssland och andra auktoritära stater har blivit allt mer offensiva i sitt agerande och säkerhetshotande aktiviteter pågår ständigt, förklarade Charlotte von Essen i ett pressmeddelande.

– Omvärldsutvecklingen bidrar även till en växande extremism, ett ökat attentatshot och ett bredare författningshot. Sammantaget innebär detta att hotet mot Sverige accelererar.

"Allvar på riktigt"

Budskapet om en ökad hotbild har upprepats vid ett flertal tillfällen de senaste veckorna, inte minst av statsminister Ulf Kristersson (M) själv.

– Jag vill mana alla i Sverige att inse allvaret. Det här är allvar på riktigt, det är ett hot mot vår demokrati. Det är det värsta vi varit med om sedan andra världskriget, sade han på en uppmärksammad pressträff i januari.

Uppgifter: Polisen på helspänn

Sedan dess har bland annat USA varnat för en förhöjd risk av attentat i Sverige och uppmanat amerikanska medborgare att undvika folksamlingar i landet.

Uppgifter till Aftonbladet har också gjort gällande att hela Stockholms poliskår ska vara “mentalt förberedda på en attack”.

– Det är allvarliga hot som riktats, säger en uppgiftslämnare.

LÄS MER: Säkerheten höjs vid flera platser i Stockholm

LÄS MER: Stor oro uppges spridas på svenska myndigheter

Foto: Säpo

Text: Redaktionen


JUST NU: Tre nya lagar införs imorgon – det här gäller

2025 06 30

Imorgon, tisdag den 1 juli, träder flera nya lagar i kraft i Sverige.

Flera av dem har varit omdiskuterade och påverkar många svenskar direkt i vardagen.

Skatt på drivmedel sänks

En av de mer omtalade förändringarna är sänkningen av skatt på bensin och diesel som nu börjar gälla. Det sker delvis för att kompensera för den reduktionsplikten som höjs från 6 till 10 procent samma dag.

Enligt regeringen kan justeringen därmed ändå leda till minskade drivmedelspriser vid pump.

– Skattesänkningarna kommer mer än kompensera för det prispåslag som höjningen av reduktionsplikten kan leda till. På så sätt kan vi se till att omställningen blir rättvis och vi kan minska utsläppen utan att belasta hushåll och företag, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M) i en kommentar.

Sänkningen beräknas minska skatteintäkterna med 3,17 miljarder 2025 och 5,59 miljarder kronor nästa år.

Slopad flygskatt och ny könslag

Lag nummer två är att flygskatten försvinner. En lagändring som kritiserats av bland annat Världsnaturfonden WWF.

Flygskatten gör att många företag riskerar att lägga ner för att flyglinjer försvinner, sade energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) till SVT i höstas.

Den tredje lagändringen som träder i kraft gäller den om fastställande av könstillhörighet. Från och med 1 juli blir det enklare att ändra juridiskt kön i folkbokföringen.

Dessutom sänks åldersgränsen från 18 till 16 år, förutsatt att det finns samtycke från vårdnadshavare för den som är omyndig.

Igår gick Sverigedemokraterna ut och uttryckte att partiet avser att riva upp den nya lagen

Om dessa unga sedan ångrar sig finns i princip ingen hjälp att få, trots att de förlitat sig på vad både psykiatrin och vården rekommenderat, framhåller tre SD-företrädare i SvD.

En handfull nya lagar till

Förutom ovanstående införs även ytterligare en handfull lagar i veckan.

Det gäller sänkt subvention för solceller, nedsatt alkoholskatt för öl från oberoende småbryggerier och justering av särskild inkomstskatt för utomlands bosatta.

Dessutom träder den nya lagen om förolämpning mot offentligt anställda i kraft den 2 juli, vilket innebär att det inte kommer att vara tillåtet att till exempel kalla en polis eller lärare för exempelvis “idiot” eller liknande.

– Vi kan aldrig acceptera att anställda i Sveriges myndigheter utsätts för våld, hot eller trakasserier, säger justitieminister Gunnar Strömmer (M) i ett uttalande.

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Trump fly förbannad – överväger nytt tvång för medier

2025 06 30

USA:s president Donald Trump har rasat mot amerikanska medier den senaste veckan.

För två veckor sedan bombade USA tre kärnkraftsanläggningar i Iran.

Trump kallade  attacken för en “spektakulär framgång” och hävdade att det iranska kärnkraftsprogrammet "utplånats".

Kort efteråt publicerade bland annat CNN och The New York Times uppgifter från en amerikansk underrättelserapport som påstod att attacken enbart försenat Irans kärnprogram med några månader.

Rasar på nytt

Det fick Vita huset att rasa.

Och ilskan har knappast lagt sig.

I ett nytt uttalande säger Trump nu att han överväger att införa ett nytt tvång. Alla journalister som publicerat läckta detaljer från rapporten ska tvingas avslöja sina källor.

– Du går fram till reportern och säger: “nationell säkerhet, vem gav dig det?”. Du måste göra så. Och jag misstänker att vi kommer att göra liknande saker, säger Trump i en intervju med Fox News.

"Det kan ni ta reda på"

Trump har tidigare anklagat demokrater för att ha läckt informationen och att “de borde åtalas”.

I Fox-intervjun får presidenten frågan “vem specifikt” han syftar på.

– Det kan ni ta reda på, om de ville skulle de lätt kunna ta reda på det, svarar Trump.

Vita huset hotade förra veckan att stämma både CNN och The New York Times och krävde att medierna skulle dra tillbaka sina påståenden om bombningarna i Iran samt be om ursäkt.

– Ingen ursäkt kommer att framföras. Vi berättade sanningen efter bästa förmåga. Vi kommer att fortsätta göra det, framhöll The New York Times i ett uttalande kort efteråt.

Hotat med liknande förut

Det är inte första gången som Trump går till attack mot medier som använder sig av anonyma källor. Redan i februari hotade presidenten att stämma samtliga tidningar, nyhetsbyråer och författare som arbetar på det sättet.

I princip alla medier använder sig av anonyma källor emellanåt.

Detta eftersom många källor annars inte skulle våga berätta om missförhållanden och oegentligheter. Exempelvis skulle den politiska journalistiken bli mycket svår att bedriva utan anonyma källor.

LÄS MER: Trump rasar mot media – efter stora attacken

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen