JUST NU: Säpo uppmanar svenska folket

2023 02 23

Säkerhetsläget i Sverige beskrivs som det allvarligaste sedan 1980-talet.

Nu riktar Charlotte von Essen, chef för Säkerhetspolisen, en direkt uppmaning till hur svenska folket ska förhålla sig till den ökade hotbilden.

– Var extra vaksam på sådant som man inte tycker stämmer eller ser konstigt ut, säger hon i P1 Morgon.

Flera budskap

Enligt Säpochefen kan man “leva som vanligt, men vara vaksam”. Hon pekar även ut fler direktiv som svenskarna bör följa i tider då hotbilden ökar.

– Det är viktigt att vara källkritisk. Att man inte ska tro på allt man får upp i sina flöden. Det är viktigt att bidra till att kyla ned situationen på det sättet och att man inte delar saker man inte vet var de kommer från. Bakom det kan det ligga extremister som vill att man ska föra informationen vidare, uppmanar Charlotte von Essen.

Fåordig kring planerade attentat

Trots en rad uttalanden från regering, myndigheter och internationella aktörer om en förhöjd hotbild mot Sverige ligger terrorhotsnivån kvar på en trea på den femgradiga skalan.

Enligt Charlotte von Essen beror detta på att uppskattningen inte baseras på specifika händelser, som till exempel koranbränningen i januari, utan snarare på långsiktig och strategisk information.

Hon vill inte kommentera om Säpo har avstyrt något planerat attentat i Sverige.

Enskilt största hotet

Igår gick Säpo ut med att Ryssland är det enskilt största hotet mot Sveriges säkerhet.

– Ryssland och andra auktoritära stater har blivit allt mer offensiva i sitt agerande och säkerhetshotande aktiviteter pågår ständigt, förklarade Charlotte von Essen i ett pressmeddelande.

– Omvärldsutvecklingen bidrar även till en växande extremism, ett ökat attentatshot och ett bredare författningshot. Sammantaget innebär detta att hotet mot Sverige accelererar.

"Allvar på riktigt"

Budskapet om en ökad hotbild har upprepats vid ett flertal tillfällen de senaste veckorna, inte minst av statsminister Ulf Kristersson (M) själv.

– Jag vill mana alla i Sverige att inse allvaret. Det här är allvar på riktigt, det är ett hot mot vår demokrati. Det är det värsta vi varit med om sedan andra världskriget, sade han på en uppmärksammad pressträff i januari.

Uppgifter: Polisen på helspänn

Sedan dess har bland annat USA varnat för en förhöjd risk av attentat i Sverige och uppmanat amerikanska medborgare att undvika folksamlingar i landet.

Uppgifter till Aftonbladet har också gjort gällande att hela Stockholms poliskår ska vara “mentalt förberedda på en attack”.

– Det är allvarliga hot som riktats, säger en uppgiftslämnare.

LÄS MER: Säkerheten höjs vid flera platser i Stockholm

LÄS MER: Stor oro uppges spridas på svenska myndigheter

Foto: Säpo

Text: Redaktionen


26 juli 2026

Viktigt att alltid ha i bilen – kostar 50 kronor på Biltema

2026 07 26

En liten pryl från Biltema kan vara viktig att ha i bilen om olyckan är framme.

Under sommarmånaderna är många svenskar ute och bilar, både i Sverige och utomlands.

Hav och sjöar lockar under varma dagar, och ibland händer det att bilister hamnar i vattnet.

Även om det inte händer så ofta är det viktigt att veta vad man ska göra om olyckan är framme. Då är det viktigt att agera snabbt för att kunna ta sig ut ur bilen och rädda livet.

Testar olika sätt

Den tyska bilorganisationen ADAC har gjort tester på en anläggning som hör till landets försvarsmakt.

Syftet med experimentet var att ta reda på det bästa sättet att ta sig ut ur bilen om den hamnar i vatten. Testpersonen var en utbildad dykare som testade flera olika alternativ.

– En person som är stressad i kallt vatten skulle ha liten chans att överleva under dessa förhållanden, framhåller organisationen i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Rusning efter populärt fordon

Öppna inte dörren

Att försöka öppna bildörrarna under vatten är inte att rekommendera, enligt testet. Anledningen är det höga trycket.

– Att ta sig ut genom dörren är bekant från actionfilmer, men det är ett scenario som inte kan rekommenderas under några omständigheter, framhåller den tyska organisationen.

– Till en början kunde bilarnas dörrar inte öppnas alls och även efter att trycket jämnats ut under vattnet var detta endast möjligt med största ansträngning.

Öppnar rutorna snabbt 

Testets resultat visar istället att det bästa sättet att ta sig ur, om bilen hamnar i vatten och sjunker, är genom att försöka öppna sidorutorna så snabbt som möjligt. De elektriska fönsterhissarna ska fungera även under vatten.

Om det mot förmodan inte skulle gå rekommenderar ADAC att man har en nödhammare, som bland annat finns att köpa för 50 kronor på Biltema, liggande i bilen. På så sätt kan en ruta krossas vilket skapar en väg ut ur den sjunkande bilen.

– Det kan vara logiskt att placera en bandskärare i kombination med en nödhammare inom räckhåll, framhåller ADAC.

LÄS MER: Billigare elbilar på väg i Europa

Foto: Jeshoots.com

Text: Redaktionen


27 juli 2026

Sämst mat i hela världen – svenskt favoritland sågas

2026 07 27

Mat- och restaurangupplevelsen är en avgörande faktor när svenskar bestämmer vart de ska resa.

Det framgår av en ny undersökning från Ticket. Enligt resebyrån uppger 33 procent att maten är så pass viktig att det påverkar valet av destination.

Fyra av tio svenskar är dessutom överens om vilket land som har det bästa köket: Italien.

Italien har länge varit en självklar matdestination och fortsätter att locka resenärer med allt från pasta och pizza till lokala delikatesser och vinregioner, säger Louise Jellvi, produktchef på Ticket, i en kommentar.

Turistmagnet i botten

Pizza, pasta och gelato tycks alltså gå hem hos svenska folket. 

Det gör däremot inte fish and chips, meat pie eller ägg och bacon.

Trots att över 800 00 svenskar besöker de brittiska öarna varje år, de flesta av dem turistmagneten London, rankas maten som den sämsta.

Uppenbarligen är det inte restaurangerna som lockar svenskarna till England.

– Samtidigt ser vi att matupplevelser spelar en allt större roll när svenskarna väljer resmål. För många är maten en viktig del av semesterupplevelsen och ett sätt att upptäcka destinationens kultur, säger Louise Jellvi.

Sist även i fjol

England hamnade sist på samma lista även förra året. Italien befäster samtidigt förstaplatsen. 

Klättrat på listan har dock Frankrike gjort, från en femteplacering i fjol till en andraplats i år. 

Noterbart är att USA fanns med på topp 10-listan över bäst mat i världen förra året men anses 2026 har näst sämst mat, efter England.

– USA håller sig också kvar på listan tack vare sitt varierade kök med influenser från hela världen, menade Ticket var skälet till placeringen 2025.

Länderna med bäst mat 2026:

  1. Italien
  2. Frankrike
  3. Japan

Länderna med sämst mat 2026:

  1. England
  2. USA
  3. Tyskland

Topp 10 bäst mat 2025:

  1. Italien
  2. Grekland
  3. Japan
  4. Sverige
  5. Frankrike
  6. Thailand
  7. Turkiet
  8. Spanien
  9. USA
  10. Mexiko

Källa: Ticket/Yougov/Sifo

Foto: A. Haney

Text: Redaktionen