ALLVARLIGA UPPGIFTER: Alla poliser förbereds för terrorattack

2023 02 10

Samtliga poliser i Stockholm uppmanas att öka sin vaksamhet.

De allvarliga uppgifterna påstår att hela huvudstadens poliskår ska vara redo för att en terrorattack kan ske inom kort, rapporterar Aftonbladet.

– Alla poliser ska se till att vara mentalt förberedda på en attack och att man ska se över sin utrustning, säger tidningens uppgiftslämnare och tillägger:

– Det är allvarliga hot som riktats.

Samtidigt uppges ett flertal länder att förbereda en avrådan om att resa till Sverige.

Höjer säkerheten

Tidigare idag meddelade polisen att man höjer säkerheten vid symboliskt viktiga objekt i Stockholm.

Polisen i region Stockholm har inlett en särskild händelse sedan Säpo meddelat att de ser ett ökat antal attentatshot mot Sverige, rapporterar SVT.

Den särskilda händelsen kallas för “Doris” och inleddes egentligen redan i onsdags i samband med att Säpo kommunicerade en ökad hotbild mot Sverige i fråga om möjliga attentat.

–  Den senaste tidens händelseutveckling med hot som riktas mot Sverige och svenska intressen är allvarlig och påverkar Sveriges säkerhet, framhöll Säkerhetspolisen i ett pressmeddelande.

"Frågan är var det kommer hända"

Parallellt med “Doris” har polisen i region Stockholm också inlett en “terrorberedskapsorganisaiton”, uppger Aftonbladet.

Denna organisation går under namnet “Argus” och inleddes som en nationell insats efter det att terrorhotnivån i november 2015 höjdes från tre till fyra på den femgradiga skalan.

– Man väntar inte på om något kommer att ske mot Sverige, utan frågan är var det kommer det hända, säger tidningens uppgiftslämnare.

Terrorhotnivån oförändrad

Den utlösande faktorn till den senaste tidens ökade hotbild är den koranbränning som ägde rum utanför Turkiets ambassad i Stockholm för ett par veckor sedan.

– Reaktionerna efter bland annat koranbränningen i januari har varit omfattande, uppgav Säpo i veckan.

Terrorhotnivån ligger emellertid fortfarande kvar på en trea på skalan. 

USA varnar för attack

Så sent som för ett par dagar sedan gick amerikanska regeringen ut och varnade sina medborgare i Sverige för en förhöjd risk för terrorattentat.

– Amerikanska medborgare rekommenderas att vara försiktiga när de går till offentliga platser som besöks av ett stort antal människor, uppmanade landets ambassad i Stockholm.

– Sammankomstplatser som platser för tillbedjan kan vara mål. Var försiktig när du befinner dig i och i närheten av alla diplomatiska anläggningar. Rapportera misstänkt aktivitet till berörda myndigheter.

Foto: A. Hunko

Text: Redaktionen


JUST NU: Lågprisjätte expanderar kraftigt – 100 nya varuhus

2025 07 11

Lågpriskedjan Jula storsatsar i Sverige med omnejd.

Fram till 2030 planerar Jula att öppna 100 nya varuhus i Sverige, Norge, Finland och Polen.

Nu står det klart var två av varuhusen slår upp portarna.

Under våren 2026 öppnar Jula ytterligare ett varuhus i Helsingborg. Några månader senare öppnar ett nytt varuhus i Strängnäs.

– För oss är det viktigt att finnas där våra kunder finns. Vi vill göra det enkelt att handla till låga priser – och samtidigt inspirera till att fixa saker själva, oavsett om det gäller små eller stora projekt, säger Johan Sjöhagra, vd Jula.

”Känns fantastiskt”

Det nya varuhuset i Strängnäs får en total yta på cirka 2 400 kvadratmeter.

– Etableringen är ett viktigt steg i Julas fortsatta satsning på fysisk handel och innebär att bolaget stärker sin närvaro inte bara i Strängnäs, utan i hela Mälardalen, säger Johan Sjöhagra.

– Det är en viktig region, och det känns inspirerande att bli en del av det lokala handelslivet där. Vi tror starkt på den här etableringen

Varuhuset i stadsdelen Råå i Helsingborg blir Julas andra butik i staden.

– Det känns fantastiskt att få öppna ännu ett varuhus i Helsingborg. Vi ser en stark efterfrågan i regionen, och tillsammans med våra befintliga varuhus i Väla, Hyllinge, Löddeköpinge och Landskrona kan vi nu komma ännu närmare kunderna i södra Skåne. Det här är ett naturligt steg i vår ambition att finnas där våra kunder är, kommenterar Johan Sjöhagra.

LÄS MER: FOREX UPPMANAR: Kom och ta ut kontanter 

Går urstarkt

Butiksöppningarna presenteras efter att Jula redovisat ett historiskt rörelseresultat.

Lågpriskedjan går bättre än någonsin.

– Jula har haft en mycket stark start på året. Vi slår försäljningsrekord och ligger nära en kvarts miljard över föregående år. Försäljningen går för högtryck, säger Johan Sjöhagra.

LÄS MER: Stort larm om kronan 

Foto: 

Text: Redaktionen


KVINNA FÖRSVUNNEN: Polisen går ut med bild – militären kopplas in

2025 07 11

En 63-årig kvinna är försvunnen.

Hon lämnade sin bostad i södra Lund under torsdagen.

Några timmar senare anträffades kvinnans bil Skryllegården – ett skogsområde mellan Dalby och Södra Sandby i Lunds kommun.

Polisen sökte området med helikopter men kvinnan hittades inte.

Nu vädjar myndigheten till allmänheten.

– Med hänsyn till kvinnas liv och hälsa är det angeläget att hon kan anträffas snarast, framhåller polisen i ett uttalande.

Går ut med bild: "Ring 112" 

På sin hemsida har polisen publicerat en bild på den försvunna kvinnan.

Se bilden genom att klicka på en länk längst ner i artikeln.

Polisen har också gått ut med flera signalement för att få hjälp att hitta 63-åringen:

- Brunt axellångt hår med lugg

- Glasögon

- Eventuellt klädd i jeans och t-shirt

Vidare pekas platser ut där kvinnan kan befinna sig. Sankt Hans backar, Dalby Söderskog, Häckeberga, Skrylle och Fontänhuset i Lund är extra intressanta för sökinsatsen, men även andra platser kan vara av intresse.

– Ser du eller har du sett kvinnan eller bilen? Ring polisen på 112, skriver Polismyndigheten.

Försvarsmakten och Missing People

Försvarsmakten deltar i sökinsatsen. Organisationerna Missing People och Svenska räddningshundar är också på plats.

Stora områden är avspärrade och polishelikoptrar cirkulerar över skogsområdet, rapporterar Sydsvenskan.

–  Vi letar nu med hästar, hundar, helikopter och drönare, säger polisens presstalesperson Fredrik Wahlöö.

Uppmanar privatpersoner att ansluta 

Privatpersoner kan delta i sökinsatsen, men måste kontakta personal på plats.

– Det går bra att ansluta under dagen och kvällen också.  Det är fredag och semester, så vi hoppas det kan göra att fler kan vara med, säger Gabriel Hemberg, operativ chef på Missing people, till tidningen.

SE BILDEN PÅ KVINNAN GENOM ATT KLICKA HÄR (LÄNK TILL POLISENS HEMSIDA)

Foto: Polisen 

Text: Redaktionen