Al-Qaida hotar Sverige med terrorattack

2023 09 15

Terrororganisationen Al-Qaida hotar Sverige med en terrorattack.

I ett nytt meddelande pekas Sverige återigen ut av den fruktade rörelsen som bland annat låg bakom 11 september-attackerna i USA 2001.

Hotet har nyligen publicerats i Al-Qaidas egna mediekanaler och har snappats upp av den franska tidningen Le Figaro.

– Det är nu tydligt att Sverige har valt att ta ledningen i kriget mot islam och muslimer bland länderna i Europeiska unionen, framhåller en maskerad man i huva.

Han är beväpnad med ett gevär och poserar framför bilder av gråtande poliser.

Pekar ut mål

Al-Qaida uttrycker också att det är en svensk ambassad som ska attackeras.

– De kommer inte att förstå och lyssnar inte förrän de hör nyheter som “svenska ambassaden förstördes efter en våldsam explosion”, framhåller terrororganisationen i sin publikation.

Vilken ambassad det är man syftar på nämns inte uttryckligen.

"Väpnat attack mot Paris"

Enligt Le Figaro är hotet en reaktion på koranbränningarna i Sverige.

– Sverige har konkurrerat med Frankrike, Danmark och andra om förstaplatsen i loppet av motstånd mot Gud och hans budbärare, uttrycker Al-Qaidas talesperson i det aktuella hotet.

Även Frankrike pekas ut som ett mål i samma publikation och man hotar att slå till mot ett “departement” i Paris med en “väpnad attack”.

Inte heller där anger Al-Qaida specifikt vilken plats eller departement man avser att attackera.

Har "förklarat krig" mot Sverige

Det är inte första gången Al-Qaida hotar Sverige.

I augusti kommunicerades ett hot från nätverket som den danska analytikern Jacob Kaarsbro betraktade som "en krigsförklaring”.

Tidigare i veckan har det också framkommit att Al-Shabaab från Somalia riktat hot mot den svenska regeringen.

Höjde terrorhotnivån

Den 17 augusti valde Säkerhetspolisen, Säpo, att höja terrorhotnivån från en trea till en fyra på den femgradiga skalan.

– Hotbilden mot Sverige har successivt förändrats och attentatshotet från aktörer inom våldsbejakande islamism har under året ökat, sade säkerhetspolischef Charlotte von Essen vid tillfället.

– Sverige har gått från att betraktas som ett legitimt mål för terrorattentat till att betraktas som ett prioriterat mål.

LÄS MER: Event på lördag pekas ut som potentiellt mål för terrordåd

Text: Redaktionen


14 maj 2026

Ryanair inför nytt förbud på flyget – kommer beslagtas

2026 05 15

Du gör bäst i att behålla dina skor på nästa gång du flyger med Ryanair.

Flygjätten har fått nog.

Stinkande fotsvett har blivit ett för stort problem ombord.

Nu meddelar Ryanair att resenärer som ändå väljer att ta av sig skorna kommer att få dem beslagtagna.

– Viktigt meddelande till passagerare: om du tar av dig skorna, så kommer vi att behålla dem, framhåller lågprisbolaget i ett uttalande på Facebook.

"Förstår inte varför"

Det raka budskapet har väckt många reaktioner.

En del menar att förbudet är för hårt och att Ryanair går för långt. Andra menar att det är helt rätt och på tiden att någon slår näven i bordet.

Frågan har varit hett omdebatterad inom flygbranschen under en längre tid.

Folk är på jobbet åtta timmar varje dag med skorna på. Jag förstår inte varför man absolut måste ta av sig dem på ett flygplan, säger Rich Henderson som jobbar inom kabinpersonalen för ett flygbolag i USA, till USA Today.

Jag tycker att man, precis som i alla andra offentliga utrymmen, ska ha skor på sig. Det är i princip kollektivtrafik. Man skulle inte gå barfota på tunnelbanan.

LÄS MER: Bokningarna rusar – svenska folket har ny favoritstad

SAS besked

Förutom sunt förnuft och respekt för medresenärer så kan det även vara en fråga om säkerhet. 

Det sista jag vill göra är att springa barfota längs landningsbanan bort från ett brinnande flygplan, säger Nick Leighton, etikettexpert, enligt norska Din Side.

SAS instämmer i att det finns ett stort värde i att behålla skorna på. Däremot har man inte smällt näven i bordet likt konkurrenten Ryanair.

Alla som reser med oss ​​ska känna sig välkomna och bekväma – oavsett vart resan tar oss. Ombord sitter vi tätt ihop, och sedan blir resan i praktiken en liten ansträngning där omtanke och tålamod gör upplevelsen bättre för alla, säger Øystein Schmidt, presschef på SAS i Norge, till den norska tidningen.

När det gäller frågan om man ska ta av eller på sig skorna handlar det främst om detta: att visa hänsyn till andra än sig själv.  

Din Side skriver att de kontaktat Ryanair för att få svar på varför förbudet skärps och hur skoinsamlandet ska praktiseras.

Flygbolaget har dock inte svarat.

LÄS MER: Turistresort i Moskva står i lågor

Foto: W. Weiser

Text: Redaktionen


15 maj 26

Stor förändring för pant i Sverige redan i sommar

2026 05 15

I mitten av 2025 höjdes pantbeloppet på dryckesförpackningar i Sverige.

Panten ökade från en till två kronor på aluminiumburkar och små petflaskor.

På stora petflaskor höjdes beloppet från två till tre kronor.

Men höjningarna har än så länge inte fått genomslag i Sverige. Hela 80 procent av förpackningarna har kvar de gamla pantbeloppen, rapporterar Sveriges Radio. 

Men snart blir det ändring på det.

Från och med 1 juli 2026 väntas en kraftig ökning av flaskor och burkar  med de högre pantbeloppen.

Det uppger Katarina Lundell, marknads- och kommunikationschefen på Pantamera.

– Vi kan se att det kommer fler och fler artiklar som har det nya pantbeloppet på sina förpackningar. Vi tror att det kommer bli en kraftig ökning under tredje kvartalet 2026, säger hon till radion.

För tidigt att utvärdera

Skiftet till de nya pantbeloppen har varit en utdragen process, uppger Katarina Lundell.

– Alla producenter ska ställa om och byta koder och pantmärke på alla förpackningar – så det tar lång tid. Men vår förhoppning är att panthöjningen ska ge en jättebra effekt, säger hon till radion.

Vidare konstaterar Lundell att det är för tidigt att utvärdera effekten av panthöjningen.

LÄS MER: Glädjebesked för svenskar – inför sommarresan

Sverige är världsledande

Syftet med höjningen är att få allmänheten att panta mer.

– Sveriges pantsystem är världsledande, eftersom konsumenterna vet att det gör skillnad för miljön och klimatet att panta. Vi ser varje år en liten ökning av vår höga pantningsgrad som nu ligger strax under 90 procent, sade Tomas Kjellker, vd på Returpack/Pantamera, i samband med beslutet.

– Genom att göra den här höjningen ger vi systemet ytterligare en skjuts så att vi kan återvinna ännu fler burkar och flaskor, tillade Kjellker.

LÄS OCKSÅ: Biljätte har ”värsta året någonsin” – miljardförlust på elbilar

Foto: PantaMera

Text: Redaktionen