FORSKARE: Konsekvensen av mobiler syns om 30 år

2023 04 19

Hälften av världens vuxna befolkning kommer att lida av närsynthet år 2050.

Det scenariot flaggar nu ett flertal experter för efter att en ny studie om skärmtid tagits fram i samarbete med brittiska företaget Vision Direct.

I så fall skulle det innebära en 30-procentig global ökning av tillståndet jämfört med idag.

Utomhustid ersätts av skärmar

Anledningarna till den dystra framtidsprognosen är dock inte enbart mängden tid framför mobilen och andra skärmar i sig.

Snarare handlar det om att barn spenderar allt mindre tid utomhus – och att sådana aktiviteter allt mer ersätts av framför allt skärmar.

Men till och med att aktivera sig med papper och penna kan under en längre tid orsaka påfrestningar för ögonen, framhålls i studien.

Störst oro för barn

Det är därför i synnerhet kring barn som den främsta oron nu ligger.

– Under de senaste 60 åren har fall av närsynthet fördubblats hos barn i åldrarna 10-16 år, säger James Morgan, talesperson för optikerjätten David Clulow, till brittiska The Sun.

Förutom arvsfaktorn pekar han specifikt på att bristande tid utomhus och för mycket fokus på objekt nära ögonen ligger bakom utvecklingen.

Ögonen behöver solljus

Synexperten fortsätter:

– Vi vet att solljus stimulerar produktionen av vitamin D och dopamin, vilket vissa studier visar är kopplat till en sund ögonutveckling. Därför är det viktigt att uppmuntra barn att vara ute så mycket som möjligt.

Allt mer beroende barn

Varningarna uppmärksammas efter att Vision Direct tagit fram en studie där 2 000 föräldrar till barn i åldern 4-18 år deltog.

83 procent visade sig använda skärmar mer nu än någonsin, ofta mer än fem timmar om dagen.

Det framgår även att 93 procent av föräldrarna medgett att barnen vant sig vid mer skärmtid under pandemin, och att drygt 40 procent kämpar varje dag med att få sina barn att göra andra saker.

Vant sig under pandemin

En annan studie, som innefattade 120 000 barn i åldrarna 6-13 år i Kina, föreslår att samhällets nedstängningar under pandemin verkar ha en direkt koppling till en betydande förändring av mängden individer som kommer att lida av närsynthet, skriver The Sun.

– Trots att barnen är tillbaka i sina klassrum har de blivit mer vana vid att spendera sin tid på spelkonsoler, appar på sina telefoner och titta på tv, säger optikern Benjamin Dumaine, som talar på uppdrag av Vision Direct.

LÄS MER: Expert varnar mobilanvändare: "Märks när man blir äldre"

LÄS MER: Ny forskning: Skakande upptäckt gällande barn och skärmtid

LÄS MER: Forskare larmar: Skärmanvändande försämrar barns lärande

Foto: J. Ueberberg

Text: Redaktionen


31 aug 26

UPPGIFTER: Svenskt bilmärke nära konkurs

2026 08 31

En svensk elbilstillverkare blöder ekonomiskt.

Det handlar om Polestar, som under en längre tid har tampats med ekonomiska svårigheter. Vid årsskiftet 2025/26 uppgick nettoskulden till 50 miljarder kronor, rapporterar EFN med hänvisning till källor med insyn.

Nu hotas bolaget av konkurs, enligt samma källor.

Enligt uppgifterna kan Polestar i närtid komma med ett rekonstruktions- eller nedläggningsbesked.

– Man sitter i en väldigt svår situation och det ser svårt ut att lösa utan någon form av rekonstruktion. På något sätt kommer det inte att bli trevligt, säger en källa till EFN.

Största ägarna

Polestar har en internationell ägarstruktur, där kinesiska Grely och Volvo Cars är de största ägarna.

– Det är utmanande för Geely att finansiellt hålla Polestar under armarna. Det är dyrt och Geely måste vårda sin balansräkning, säger en källa till kanalen.

Hävdar: Gör framsteg

Under andra kvartalet 2026 sjönk Polestars försäljning med omkring 4 procent till 17 269 bilar jämfört med motsvarande period föregående år.

På halvårsbasis har dock försäljningen ökat med 0,4 procent – från 30 289 bilar 2025 till 30 423 bilar 2026.

Polestars vd Michael Lohscheller uppger att bolaget noterade rekordsiffror under första halvåret, trots ”regulatoriska utmaningar och en fortsatt utmanande marknad”.

– Vi fortsätter att göra framsteg i verksamheten och levererar stark tillväxt på flera viktiga marknader, särskilt i Storbritannien, Tyskland, Sydkorea och den iberiska regionen, säger han i ett uttalande.

ANDRA LÄSER: Skattefritt stöd för anställda – nytt förslag från regeringen

FAKTA: Polestar

- Svensk elbilsmärke med huvudkontor i Göteborg

- Bolagets bilar finns tillgängliga online på 27 marknader globalt i Nordamerika, Europa, Asien och Stillahavsområdet

- I Sverige finns totalt fem retail-ställen, som går under namnet Polestar Spaces, där kunder fysiskt kan få hjälp av icke provisionsbaserade Polestar-specialister för att ordna provkörningar och planera leverans av bil. Polestar finns i Göteborg, Malmö, Stockholm city, Umeå och vid Landvetter flygplats

Källa: Polestar

LÄS OCKSÅ: Nordnet: Mest köpta och sålda aktierna i augusti 

Foto: Redcharlie

Text: Redaktionen


31 aug 2026

Sylt får inte längre heta sylt – här är nya namnet

2026 08 31

Din sylt kanske inte längre får kalla sig sylt.

I somras införde EU det så kallade “frukostdirektivet”.

Den största förändringen är att gränsen för vad som krävs för att sylt ska få kallas för sylt har justerats.

Från och med nu krävs 45 procent frukt eller bär i produkten, till skillnad från tidigare 35 procent.

Nya namnet

De nya kraven innebär att mängder med produkter tvingas byta namn. Om till exempel jordgubbssylt inte når de 45 procenten måste den istället kallas för “beredning”, i det här fallet “jordgubbsberedning”.

– Benämningen har tagits fram i samråd mellan Svensk Dagligvaruhandel och Livsmedelsverket, och syftar till att skapa tydlighet för både inköpare och konsumenter, skriver Orkla Foods i ett uttalande.

Välkomnar ändringen

Skånska Orkla Foods är en av de största syltproducenterna i Sverige och har välkomnat den nya definitionen av sylt.

Ett hundratal av företagets produkter berörs av det nya direktivet, enligt Sydsvenskan.

– I de fall vi har gjort justeringar har det i de flesta fall varit mindre ändringar som exempelvis ett extra gram av frukten eller bäret, säger Orkla Foods kommunikationsansvarige Ulrika Enström till tidningen.

Därav namnet

Till exempel påverkas Coop Xtras “jordgubbssylt” av frukostdirektivet. Eftersom den innehåller för liten andel jordgubbar står det numera istället “jordgubbsberedning” på etiketten. Samma gäller bland annat Eldorados numera "jordgubbsberedning".

Att namnet blivit just “beredning” i Sverige förklarar Orkla Foods med att det är den branschgemensamma benämningen.

– Vi vill använda samma benämning som resten av branschen, för att göra det enkelt och tydligt för kunderna, säger Ulrika Enström.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Marmelad och juice

Samma krav på 45 procent frukt eller bär gäller även för att få kallas marmelad. Nytt är också att juice inte heller får lov att innehålla socker.

Reglerna ställer högre krav på innehåll och på märkningen, det är bra för konsumenterna. Vi har också uppfattat att många småskaliga företag som tillverkar produkter med hög kvalitet uppskattar de nya reglerna, säger Amanda Rosendahl, handläggare på Enheten för märkning och export på Livsmedelsverket.

Läs mer: Mest köpta och sålda aktierna i augusti

Foto: F. Tai

Text: Redaktionen