FORSKARE: Konsekvensen av mobiler syns om 30 år

2023 04 19

Hälften av världens vuxna befolkning kommer att lida av närsynthet år 2050.

Det scenariot flaggar nu ett flertal experter för efter att en ny studie om skärmtid tagits fram i samarbete med brittiska företaget Vision Direct.

I så fall skulle det innebära en 30-procentig global ökning av tillståndet jämfört med idag.

Utomhustid ersätts av skärmar

Anledningarna till den dystra framtidsprognosen är dock inte enbart mängden tid framför mobilen och andra skärmar i sig.

Snarare handlar det om att barn spenderar allt mindre tid utomhus – och att sådana aktiviteter allt mer ersätts av framför allt skärmar.

Men till och med att aktivera sig med papper och penna kan under en längre tid orsaka påfrestningar för ögonen, framhålls i studien.

Störst oro för barn

Det är därför i synnerhet kring barn som den främsta oron nu ligger.

– Under de senaste 60 åren har fall av närsynthet fördubblats hos barn i åldrarna 10-16 år, säger James Morgan, talesperson för optikerjätten David Clulow, till brittiska The Sun.

Förutom arvsfaktorn pekar han specifikt på att bristande tid utomhus och för mycket fokus på objekt nära ögonen ligger bakom utvecklingen.

Ögonen behöver solljus

Synexperten fortsätter:

– Vi vet att solljus stimulerar produktionen av vitamin D och dopamin, vilket vissa studier visar är kopplat till en sund ögonutveckling. Därför är det viktigt att uppmuntra barn att vara ute så mycket som möjligt.

Allt mer beroende barn

Varningarna uppmärksammas efter att Vision Direct tagit fram en studie där 2 000 föräldrar till barn i åldern 4-18 år deltog.

83 procent visade sig använda skärmar mer nu än någonsin, ofta mer än fem timmar om dagen.

Det framgår även att 93 procent av föräldrarna medgett att barnen vant sig vid mer skärmtid under pandemin, och att drygt 40 procent kämpar varje dag med att få sina barn att göra andra saker.

Vant sig under pandemin

En annan studie, som innefattade 120 000 barn i åldrarna 6-13 år i Kina, föreslår att samhällets nedstängningar under pandemin verkar ha en direkt koppling till en betydande förändring av mängden individer som kommer att lida av närsynthet, skriver The Sun.

– Trots att barnen är tillbaka i sina klassrum har de blivit mer vana vid att spendera sin tid på spelkonsoler, appar på sina telefoner och titta på tv, säger optikern Benjamin Dumaine, som talar på uppdrag av Vision Direct.

LÄS MER: Expert varnar mobilanvändare: "Märks när man blir äldre"

LÄS MER: Ny forskning: Skakande upptäckt gällande barn och skärmtid

LÄS MER: Forskare larmar: Skärmanvändande försämrar barns lärande

Foto: J. Ueberberg

Text: Redaktionen


27 juli 26

Kraftigt oväder på väg – här brakar det loss

2026 07 28

Kraftigt regn och åska rör sig mot Sverige.

Under tisdagen når ovädret de norra delarna av landet, uppger SMHI.

– Över främst Norrbottens län fortsätter moln och regn att röra sig in från sydost under morgondagen. Under dagen kan lokalt kraftiga skurar med åska förekomma, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Kustområden i Västerbottens län riskerar också att drabbas av ovädret.

Det innebär att flera landskap riskerar krafigt regn och åska under tisdagen. I synnerhet handlar det om följande områden:

- Norrbotten

- Lappland

- Västerbotten

Högsommarvärme väntar

I övriga delar av landet stabiliseras vädret under tisdagen. Detta i samband med att en högtrycksrygg drar in från sydväst.

– Många platser väntas få soligt väder, även om en del stackmolnen växer till under dagen och det blir ganska blåsigt med friska vindbyar, uppger SMHI.

Värmen håller i sig under onsdagen och torsdagen i både mellersta och södra Sverige.  

Under torsdagen kan temperaturen stiga upp mot 30-gradersstrecket.

– På torsdag strömmar varmare luft in söderifrån till hela landet men varmast ser det ut att bli Götaland och östra Svealand med 25–30 grader, framhåller SMHI.

ANDRA LÄSER: Tvärvänder om Ukraina – “Trodde aldrig det skulle ske”

Blixtvisit

Högsommarvärmen är dock inte här för att stanna.

Redan under fredagen lämnar den varma luften svenska breddgrader.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

Myndigheten flaggar för väder av alla slag under veckans sista dagar.

– Soliga stunder varvas med tidvis mycket moln och skurar. Under helgen är det troligen främst landets norra halva som får skurar. Temperatur allmänt mellan 15 och 20 grader och fortsatt tidvis blåsigt.

LÄS OCKSÅ: Bostadspriserna väntas stiga i Sverige

Foto: F. Mittermeier

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Sverige och USA inleder stort samarbete

2026 07 28

Sverige kommer att ansluta sig till ett omfattande amerikanskt initiativ.

Det USA-ledda samarbetet gäller utvecklingen av 6G – den sjätte generationens mobilnät.

Tillsammans med ett 20-tal andra länder väntas Sverige bli en del av det globala partnerskapet, som syftar till att påskynda utvecklingen av tekniken, rapporterar Politico.

Kina pekas ut

Enligt tidningens källor är det nya samarbetet ett försök att utmana och minska Kinas inflytande över nästa generations mobilnät.

– Initiativet omfattar länder som Storbritannien, Tyskland och Japan, och syftar till att samordna ländernas 6G-strategier flera år innan tekniken väntas börja ersätta 5G-nätverk under 2030-talet, rapporterar Politico.

Sverige är ett av flera nordiska länder som kommer att delta. Finland, Danmark och Norge väntas också bli en del av partnerskapet.

Här är hela deltagarlistan enligt källorna:

- Albanien

- Australien

- Kanada

- Costa Rica

- Tjeckien

- Danmark

- Estland

- Finland

- Filippinerna

- Frankrike

- Tyskland

- Grekland

- Honduras

- Italien

- Japan

- Lettland

-Litauen

- Norge

- Panama

- Paraguay

-Sydkorea

- Rumänien

- Sverige

- Storbritannien

- USA

ANDRA LÄSER: Jättefartyg sjunker i Svarta havet

Viktigt för Trump

President Donald Trump har framhållit att USA måste ta en ledande roll i utvecklingen av 6G.

Att minska Kinas inflytande inom telekomsektorn har länge varit en prioriterad fråga för Trumpadministrationen. Under Trumps första mandatperiod uppmanade presidenten allierade att avsluta samarbeten med de kinesiska telekomjättarna Huawei och ZTE med hänvisning till säkerhetsrisker.

Trumpadministrationen varnade bland annat för att företagen samarbetar med den kinesiska staten och att deras utrustning kan användas för spionage och avlyssning.

Nu vill USA samarbeta med likasinnade länder för att påskynda utvecklingen av 6G.  

– Vi måste vidta konkreta åtgärder för att stärka våra 6G-leveranskedjor, påskynda innovation och säkerställa att framtiden för trådlös kommunikation formas av likasinnade nationer, säger Arielle Roth, chef för den amerikanska myndigheten National Telecommunications and Information Administration, till Politico.

LÄS OCKSÅ: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar 

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen