UPPGIFTER: Helt ny attackplan – skulle slå mot Natoland

2023 05 15

Läckta dokument ger sken av betydligt aggressivare ukrainska planer mot Ryssland än vad som tidigare varit känt.

Utåt har president Volodymyr Zelensky förklarat att det inte är aktuellt att använda vapen som Ukraina har tagit emot av väst för att attackera Ryssland inne i ockupanternas eget land.

Men bakom kulisserna ser det annorlunda ut, uppger Washington Post.

Tidningen hävdar att den ukrainska ledaren föreslagit raka motsatsen – att ockupera ryska byar och ta fram planer på att träffa mål innanför Rysslands gränser.

Bomba oljeledning till Ungern

Bland planerna uppges det även ha funnits ett förslag om att bomba en rysk pipeline som förser Natolandet Ungern, vars premiärminister Viktor Orbán ses som Europas mest Kremlvänliga ledare, med olja.

Enligt den amerikanska tidningen har Zelensky i samtal med tjänstemän inom underrättelsetjänsten ha "uttryckt ilska mot Ungern och kunde därför komma med överdrivna och meningslösa hot".

"Skarp kontrast"

Uppgifterna är en del av det större läckage av dokument från USA sedan tidigare i vår, men har inte avslöjats förrän nu.

– Dokumenten avslöjar en ledare med aggressiva instinkter som står i skarp kontrast till hans offentliga bild som den lugna och stoiske statsman som klarar Rysslands brutala angrepp, erfar Washington Post.

Pentagon har inte dementerat materialets äkthet.

Förnekar anfallsplaner i Ryssland

Bland annat framgår det i dokumenten att Zelensky i slutet av februari uttryckt oro över att Ukraina inte har långdistansmissiler som kan slå mot ryska trupper inne i Ryssland.

Han uppges då ha föreslagit att attackera ospecificerade grupperingar i Rostov, en region i västra Ryssland, med hjälp av drönare.

Zelensky själv förnekar planer på att attackera Ryssland på rysk mark.

– Vi attackerar inte ryskt territorium, vi befriar vårt eget legitima territorium, säger han enligt AP och tillägger att man varken har “tid eller styrka” att attackera Ryssland.

Ska ha stoppat attack i Ryssland

För en knapp månad sedan uppgav samma tidning att USA stoppade en omfattande ukrainsk attack mot Ryssland på årsdagen av invasionen.

Vita huset sades vara oroliga för att attacker mot mål inne i Ryssland skulle kunna provocera fram en aggressiv reaktion från Kreml.

"Håller löften"

Förra veckan stod det klart att Storbritannien förser Ukraina med långdistansmissiler med räckvidd på 250 kilometer – vilket vida överstiger de amerikanska missilerna i Ukraina som bott kan skjutas 50 kilometer.

Storbritannien har avböjt att kommentera huruvida de nya uppgifterna kan göra att landet omprövar sitt beslut.

Från USA:s sida upplever man att Zelensky håller ett tidigare avlagt löfte om att inte använda amerikanska vapen inne i Ryssland.

– President Zelensky har hållit de löften han har gett president BIden, och vi tror inte att det kommer att ändras, säger en högt uppsatt tjänsteman i Vita huset till Washington Post.

LÄS MER: USA har stoppat massiv attack mot Ryssland

LÄS MER: Ryska kravet – mörda Zelensky

LÄS MER: Ryssland hävdar mordförsök på Putin 

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


4 juni 2026

Hundratusentals kan slippa betala skatt – ny lag på gång

2026 06 04

En så kallad skattefälla för hundratusentals svenskar är på väg att tas bort.

Det var förra veckan som regeringen gick ut med att en ny lagändring är på gång.

Så som inkomstskattelagen ser ut idag ska folk som stadigvarande vistas på svensk mark också betala skatt i Sverige för sina inkomster.

Men det finns idag ingen exakt definition av begreppet "stadigvarande vistelse”. Det ställer till det för arbetsgivare, domstolar och de cirka 700 000 svenskar som bor utomlands, enligt regeringen.

"Kommer underlätta"

Den nya definitionen av stadigvarande vistelse föreslås omfatta minst 160 vistelsedagar på ett kalenderår – eller fler än 120 om antalet under föregående år översteg samma antal. Enbart dagar då personen haft sin dygnsvila i Sverige räknas som vistelsedagar.

Det här kommer underlätta livet för många utlandssvenskar, inte minst pensionärer som bosatt sig utomlands men kommer till Sverige och träffar barnbarnen då och då. Det ska vara lätt att göra rätt när man betalar skatt, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M).

Förslag från Skatteverket

Göran Andersson, vd för rådgivningsbolaget Sparsam Skatt, välkomnar beskedet.

Han menar att de nya reglerna kommer att göra det tydligare hur ofta man som utlandssvensk kommer kunna resa “hem” för att besöka släkt och vänner utan att bli skyldig att betala skatt i Sverige.

Lagstiftningen har varit otydlig, vilket inte är till gagn för någon part. Att regeringen nu går vidare har varit efterlängtat ända sedan Skatteverket lade fram förslaget hösten 2023, säger Göran Andersson till Di.

ANDRA LÄSER: Tre skatter kan sänkas vid valvinst

Ska gälla från januari

Dagens regelverk har en gräns vid sex månaders vsistelse. Skatterättsnämnden har dock gjort flera undantag, exempelvis är hembesöken spridits över samtliga månader.

Den nya lagen föreslås träda i kraft från och med nästa år.

Skönt att oklarheter kring repetitiva besök, periodicitet och den svenska vistelsens längd i förhållandet till vistelse utomlands före och efter Sverigevistelsen blir ett minne blott om den nya lagen implementeras 1 januari 2027, konstaterar Göran Andersson.

ANDRA LÄSER: Svenskar på Mallorca riskerar tusentals kronor i böter

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Fransmän strömmar till Sverige – köper massor

2026 06 04

Allt fler människor från Frankrike har hittat till Sverige.

Ofta förknippas semester i Sverige med sommarmånaderna.

Men också under vintern strömmar många människor till Sverige. Inte minst till de norra delarna, där turismen i Norrbotten återigen har slagit rekord, rapporterar SVT.

– Norrbotten som vinterdestination ökar ständigt och det vi kan se som en indikation är att antalet gästnätter ökat med sex procent under säsongen. Vi ser också att ökningen sker över hela länet, säger Annika Fredriksson som är vd för Arctic Sweden Visitors Board, till kanalen.

Norge ofta i topp i landet

I Sverige som helhet har norrmännen dominerat under en lång tid, när det kommer till antalet gästnätter.

Men under 2023 skedde ett skifte, då de tyska turisterna gick om de svenska grannarna i väst.

- Detta är möjligen ett historiskt skifte eftersom norska turister i alla pandemifria tider varit de utländska besökare som övernattat mest i Sverige, uppgav Visit Swedens vd Susanne Andersson i ett uttalande i samband med att siffrorna släpptes.

Fransmännen strömmar till

I Norrbotten ser man ett nytt trendbrott.

För första gången kommer flest vinterturister från Frankrike, som också står för den största ökningen under årets kalla säsong, rapporterar SVT.

Som helhet ökade antalet gästnätter med sex procent. Men bland fransmännen var ökningen hela 27 procent.

Och tillströmningen innebär ett rejält ekonomiskt tillskott till regionen.

– Våra besökare spenderar väldigt mycket pengar. Det är enorma summor när det här räknas ihop, säger Annika Fredriksson, till kanalen.

LÄS MER: Tre skatter kan sänkas vid valvinst

Viktigt att analysera

De olika trenderna när det gäller utländska turister är ibland svåranalyserade, menar Susanne Andersson på Visit Sweden.

Men det finns ändå en stor fördel att känna till dem.

- Det är svårt att dra relevanta slutsatser utan insikt i utvecklingen men detta kan vara viktigt att känna till när svenska besöksnäringsföretag ska planera sina kommande marknadsföringsinsatser, säger hon, i ett uttalande.

LÄS MER: Börsbolag i konkurs

Foto: R. Garcin

Text: Redaktionen