Varnar för nationellt körförbud

2023 04 11

Ett förbud om att köra bil på specifika dagar kan införas i Sverige.

Det bedömer Socialdemokraternas ekonomisk-politiska talesperson Mikael Damberg, om Sverigedemokraternas förslag om sänkt reduktionsplikt blir verklighet.

Hastighetsbegränsningar och böter

På ett möte med riksdagsjournalisterna idag lyfter även den forne finansministern att en sänkning till den nivå som SD önskar, det vill säga noll procent, dessutom riskerar att leda till hastighetsbegränsningar på 80 kilometer i timmen.

Även böter till EU skulle kunna bli aktuellt på grund av att Sverige misslyckas med att nå de uppsatta klimatmålen.

En, enligt Damberg, “slaktad” reduktionsplikt kan utöver detta också resultera i negativa följder för skogsindustrin, framhåller S-profilen enligt Svenska Dagbladet.

Vill sänka till noll procent

Det var Socialdemokraterna tillsammans med Miljöpartiet som införde reduktionsplikten 2018.

– Reduktionsplikten innebär att alla drivmedelsleverantörer måste minska växthusgasutsläppen från berörda drivmedel med en viss procentsats, förklarar Energimyndigheten på sin webbplats.

Den vill nu SD dra ned till en absolut miniminivå, som partiet hävdar ligger på noll procent. 

– Det som står ganska tydligt i Tidöavtalet är att reduktionsplikten ska sänkas till EU:s miniminivå och objektivt faktum är att det finns ingen sådan nivå, sade Oscar Sjöstedt, ekonomisk-politisk talesperson i Sverigedemokraterna, till TV4 i slutet av mars.

Kan fälla regeringen

Om inte regeringspartierna, som i sin tur uteslutit en nivå på noll, möter kravet har Sverigedemokraterna hotat med att fälla regeringen.

SD har haft en övertro på vad de kan få igenom. Det är nog en viss baksmälla efter valrörelsen som infinner sig när de förstår att allt de lovat inte kan bli verklighet, sade en anonym uppgiftslämnare från regeringen till Expressen nyligen.

Kallade upp miljöministern

Efter oklarheterna om vad som ska hända med reduktionsplikten valde Socialdemokraterna häromveckan att kalla upp Romina Pourmokhtari (L) till jordbruksutskottet.

– Den här offentliga striden är inte bra för Sveriges konkurrenskraft och påverkar de som vill investera, framhöll Ann-Caren Sätherberg (S), partiets gruppledare i nämnda utskott.

LÄS MER: Regeringen svarar på SD-hotet gällande reduktionsplikten

Foto: E. Chystiakov

Text: Redaktionen


JUST NU: Fed-chefen går till motangrepp – skyller på Trump

2025 07 01

Federal Reserve-chefen Jerome Powell skyller på Donald Trump.

Relationen mellan president Donald Trump och centralbanken Federal Reserves chef Jerome Powell är allt annat än god.

Donald Trump har vid flera tillfällen fällt hårda omdömen om Powell eftersom denne inte har velat sänka räntan.

Men nu ger Fed-chefen svar på tal – och skyller på Donald Trump.

Skyller på Trump

Det är på grund av Donald Trumps politik som Federal Reserve inte har velat sänka räntan.

Det klargör Jerome Powell på tisdagen, rapporterar CNBC.

Fed skulle troligtvis ha sänkt räntan vid det här laget – om det inte vore för Trumps tullpolitik, förklarar Powell.

Det var i samband med ett panelsamtal som Fed-chefen fick frågan om räntan skulle ha sänkts om det inte vore för tullarna.

– Jag tror att det stämmer, säger Jerome Powell, enligt kanalen.

– I själva verket pausade vi det när vi såg storleken på tullarna och i princip alla inflationsprognoser för USA steg väsentligt som en följd av tullarna, säger Powell i samband med Europeiska centralbankens forum i Sintra i Portugal på tisdagen.

Rasande angrepp

Powells uttalande om att tullarna har haft en avgörande betydelse för Feds beslut, kommer efter att Vita huset under en längre tid satt stor press på Federal Reserve.

Donald Trump och Vita huset har gått till rasande angrepp mot Jerome Powell vid flera tillfällen.

Trump vill att Fed ska sänka räntan.

Så sent som igår riktade Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt ett tydligt budskap till Fed när hon visade upp ett brev till Jerome Powell med en lista över olika länders styrräntor och en uppmaning att sänka räntan rejält.

Samtidigt gick Donald Trump ännu en gång till angrepp mot Powell i ett inlägg på Truth Social.

– Jerome ”Too Late” Powell, och hela hans styrelse, borde skämmas för att de låtit detta hända USA, skrev Donald Trump.

Men Powell anser alltså att det i grunden är Trumps eget fel att Fed inte vill sänka räntan.

Foto: Federalreserve, flickr

Text: Redaktionen


JUST NU: Explosion på jättefartyg – kopplas till Ryssland

2025 07 01

En explosion har ägt rum på en stor oljetanker som kopplas till den ryska skuggflottan.

Explosionen inträffade utanför Libyen.

Nu bogseras fartyget till Grekland, rapporterar Kyiv Independent.

– Omfattningen av skadorna ska bedömas vid ankomsten, uppger tidningen.

Maskinrummet svämmades över

TMS Tankers – ett globalt rederi- och fartygsförvaltningsföretag med huvudkontor i Aten – bekräftar att fartyget kommer att bogseras till Grekland.

– Explosionen orsakade en översvämning i maskinrummet. Orsaken till explosionen är inte klarlagd, säger en talesperson vid företaget enligt tidningen.

Ukrainas underrättelsetjänst kommenterar                 

Enligt den ukrainska säkerhetstjänsten HUR är det ett ryskkontrollerat fartyg som skadats. Oljetankern tillhör Rysslands skuggflotta, som används av Moskva för att kringgå sanktioner.

–  Explosionen inträffade efter att fartyget lämnat den libyska hamnen Zuwetina, cirka 150 kilometer nordost om libyskt territorialvatten, framhåller HUR i en kommentar till Kyiv Independent.

LÄS MER: Skickar ryska miljarder – för att stötta Ukraina

Flera mystiska explosioner

Det är oklart om Ukraina ligger bakom explosionen, men noterbart är att landets säkerhetstjänst väljer att uttala sig om händelsen.

De senaste månaderna har en rad oförklarade explosioner inträffat på oljefartyg som besökt ryska hamnar.

Ryska energitillgångar har varit prioriterade mål för ukrainska styrkor under hela Rysslands fullskaliga invasion. Den ukrainska militären har utfört flera drönarattacker mot oljeterminaler och andra mål på marken.

Explosionerna på oljefartygen indikerar att Ukraina numera även hotar Rysslands oljeexport på haven.

LÄS MER: Ukraina nära stort avtal

Foto: J. Kingma 

Text: Redaktionen