USA: Blinken riktar skarp varning mot Kina – låt bli Filippinerna

2022 07 13

Kina uppmanas att hålla sig till folkrätten och lämna Filippinerna i fred.

Det var budskapet från USA:s utrikesminister Antony Blinken när han i ett uttalande vände sig direkt till kineserna, rapporterar Deutsche Welle med hänvisningar till AP och Reuters.

Gör anspråk på samma område

Kina och Filippinerna har i många år varit i konflikt gällande områden i Sydkinesiska havet. 

Området inkluderar flera mindre öar och rev och båda länderna gör anspråk på havet som historiska fiskevatten.

Kan utlösa militär reaktion

Om Kina vid något tillfälle skulle besluta sig för att eskalera konflikten och attackera Filippinerna skulle det utlösa en amerikansk militär reaktion i regionen, framhåller Blinken enligt den tyska tidningen.

– Vi bekräftar på nytt att en väpnad attack mot filippinska väpnade styrkor… skulle åberopa USA:s ömsesidiga försvarsåtaganden, säger han, och refererar till ett fördrag från 1951.

“Sluta provocera”

Blinken tillägger:

– Vi uppmanar återigen Folkrepubliken Kina att följa sina skyldigheter enligt internationell rätt och upphöra med sitt provocerande beteende.

Dömde i Filippinernas favör

Uttalandet kommer i samband med sexårsdagen efter ett beslut 2016, då en internationell skiljedomstol dömde i Filippinernas favör i den infekterade frågan om sjögränsen.

– Vi avvisar bestämt försök att undergräva det, nej, till och med radera det från lagen, historien och våra kollektiva minnen, säger Filippinernas utrikesminister Enrique Manola, utan att uttryckligen nämna att han syftade på Kina.

Ökade spänningar

Spänningarna mellan Väst och Kina har ökat den senaste tiden. Nato nämnde för första gången landet i militäralliansens strategiska koncept under dess toppmöte i Madrid i slutet av juni.

– Kina är inte vår motståndare, men vi måste se klart på de allvarliga utmaningar landet representerar, kommenterade Natochefen Jens Stoltenberg och klargjorde att Kina utgör en utmaning för den globala stabiliteten, enligt AFP.

Hotat starta krig

Utöver konflikten med Filippinerna har Kina hotat att starta krig om Taiwan skulle skulle försöka sig på att utropa självständighet.

Även då skulle USA kunna gripa in militärt, medgav landets president Joe Biden.

Flera länder vill åt området

Utöver Kina och Filippinerna är även Vietnam, Taiwan, Malaysia och Brunei intresserade av det omnämnda territoriet i Sydkinesiska havet, skriver Deutsche Welle.

Havets vattenväg anses vara viktig för leveranser och det transporteras varor längs sjöfarten för ungefär 5 biljoner dollar årligen.

Det bedöms också finnas rikliga mängder av olja och gas i regionen.

Foto: White House

Text: Redaktionen


23 oktober 2025

Kremls utspel: “Kollaps – nu är det över”

2026 01 19

Det firas ordentligt i Kreml.

Donald Trumps ord om Grönland har skakat om Europa rejält.

Den amerikanska presidenten hotar med tullar mot en rad länder – däribland Sverige – för att de stöttar Danmark och Grönland.

Sprickan mellan EU och USA har samtidigt lett till glädje i Kreml.

Kremls ekonomiska förhandlare Kirill Dmitriev menar nu att “den transatlantiska alliansen är över”, rapporterar Kyiv Independent.

“Kollaps – nu är det över”

Ryska tjänstemän uppges välkomna Trumps tullhot mot Frankrike, Danmark, Sverige och flera andra länder.

Kremls ekonomiska förhandlare Kirill Dmitriev menar att draget signalerar en “kollaps” inom den transatlantiska alliansen.

– Den transatlantiska alliansen är över, menar han.

Även Medvedev

En annan som glädjer sig över utvecklingen är Rysslands tidigare president Dmitrij Medvedev.

– USA förbereder sig på att attackera Grönland och väljer ön framför någon form av atlantisk solidaritet, framhåller Medvedev.

Läs mer: Ukrainska folkets krav: Låt oss bestämma

Senaste nytt

Den svenska regeringen har på söndagen släppt ett gemensamt uttalande tillsammans med Danmark, Finland, Frankrike, Tyskland, Nederländerna, Norge och Storbritannien.

– Vi står i full solidaritet med kungariket Danmark och det grönländska folket. Som en fortsättning på den process som inleddes förra veckan står vi redo att inleda en dialog baserad på principerna om suveränitet och territoriell integritet, vilka vi står fast bakom, framgår av meddelandet.

Kan bli stökigt

Samtidigt väntas stökigheter på världens finansiella marknader den kommande tiden.

När Donald Trump för nästan ett år sedan aviserade tullar mot majoriteten av världens länder störtdök börser i såväl USA som Europa.

Den amerikanska börsen är stängd på måndagen – men i Sverige är börsen öppen som vanligt.

Läs mer: Macron begär stenhård åtgärd mot USA – ”Bazooka”

Foto: I. Lapyrin

Text: Redaktionen


19jan2026

Skattefri ersättning införs i Sverige – ”3 750 kronor i månaden”

2026 01 19

Regeringen och Sverigedemokraterna har enats om att genomföra en omfattande bidragsreform.

Syftet är att få fler svenskar att gå från bidrag till arbetet.

Nu meddelar Tidöpartierna att en del av reformen kommer att utgöras av en så kallad jobbpremie.

Premien kommer att vara tillfällig och består av en skattefri ersättning till människor som fått försörjningsstöd under en viss period, och därefter övergått till anställning och blivit självförsörjande. Som mest kommer den skattefria ersättningen att uppgå till 3 750 kronor per månad och betalas ut under 18 månader.

– Alldeles för många människor i Sverige har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende. Konsekvenserna är förödande, både för den som cementeras in i ett utanförskap och för de barn som växer upp utan att se sina föräldrar gå till jobbet. Med en tillfällig jobbpremie ökar incitamenten ytterligare att gå från bidrag till arbete, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).

”Ska märka det direkt i plånboken”

Socialminister Jakob Forssmed (KD) kommenterar också den nya reformen.

–  Vi måste hjälpa människor som har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende att komma tillbaka till arbetslivet och kunna försörja sig själva. Jobbpremien blir ett av regeringens verktyg för att bryta utanförskap och ge människor hopp om en bättre framtid, säger han.

Sverigedemokraternas ekonomiskpolitiske talesperson Oscar Sjöstedt ser den nya jobbpremien som ett viktigt verktyg för att få fler människor i arbete.

– Jobbpremien är ett tydligt steg för att återupprätta arbetslinjen. Den som lämnar bidrag för arbete ska märka det direkt i plånboken. Samhället ska inte längre premiera passivitet framför ansvar och egen försörjning, säger han.

LÄS MER: Svenskarna har fel – här går det att spara ”stora pengar” 

FAKTA: Jobbpremien

För att ha rätt att ta del av den skattefria ersättningen krävs det att man:

- har fått försörjningsstöd utbetalt för varje månad från juli 2025 till december 2025,

- har kontant bruttolön inklusive skattepliktiga förmåner för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser, och

- inte har fått försörjningsstöd utbetalt för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Grönlänningar rusar till butikerna – alla köper samma saker

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen