29 juni 2026

UPPGIFTER: Putinregimen drabbad av ”allvarlig störning”

2023 05 15

Vladimir Putin uppges ha fått ett seriöst problem på halsen.

Det utbrott som Wagnerledaren Jevgenij Prigozjin fick på diktatorn tidigare i veckan tycks påverka den ryska regimen värre än vad som först framgått.

Putin och diktatorns närmaste män uppges nämligen vara “allvarligt störda” av de återkommande raserianfallen från den ökända ledaren, rapporterar Sky News med hänvisning till tankesmedjan Institute for the Study of War, ISW.

Vill ha personlig seger

Det värsta hotet är Prigozjins ultimatum till det ryska försvarsministeriet från förra veckan om att att han skulle avlägsna sina trupper från Bachmut om Kreml inte försåg hans soldater med mer ammunition.

Uppgifterna ska komma direkt från två källor inom Putinregimen som läckt informationen till rysk oppositionsmedia.

– Wagnergrundaren är fast inställd på att hävda en personlig seger i att ha utövat inflytande över det ryska försvarsdepartementet, framhåller ISW.

En "skitstövel"

Särskilt oroade uppges Kreml vara över det unika utspelet häromdagen då Prigozjin i ett uttalande kallade “farfar” för en “skitstövel”.

Ett uttalande som bedöms anspela på Putin själv.

– Kreml-källorna tror att Prigozjins eskalerande beteende sannolikt är en följd av hans oförmåga att hålla en ospecificerad deadline för att ta över Bachmut, rapporterar ISW enligt Sky News.

Att ledaren för Wagnergruppen skyller på Putinregimen ses som ett försök att undgå ansvaret att misslyckas med att leverera det “personliga löftet” om att ockupera Bachmut.

Wagnerledaren: Ryska soldater "flyr"

I onsdags hävdade Ukraina att ryska styrkor backar från just Bachmut.

Det ryska försvaret har även erkänt att man dragit sig tillbaka från områden norr om samma stad.

Enligt Prigojzjin handlar det dock inte om någon omgruppering.

Snarare handlar det om en flykt för livet, påtalar han via sin presstjänst på Telegram.

– Risken, sade han, var att om mer mark gick förlorad skulle ukrainska styrkor gradvis kunna omringa Bachmut, framhåller The Guardian.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


15 augusti 2026

100 millimeter regn – varning i flera län

2026 08 15

Flera län drabbas av upp till 100 millimeter regn.

SMHI varnar för skyfallsliknande regn under lördagskvällen och söndagen.

Vissa områden kommer att drabbas extra hårt.

Stora mängder regn

En gul varning har utfärdats för skyfallsliknande regn i delar av såväl Svealand som Norrland.

SMHI har tidigare uppgett att det blir upp till 60 millimeter regn.

Men nu meddelar man att det i delar av Västernorrland kommer att regna ännu mer än så.

– Den här 24-timmarsperioden ser det ut att lokalt röra sig om uppåt 100 millimeter på sina håll, så det är ju mycket regn som väntar, säger SMHI:s meteorolog Linus Karlsson till SR.

– Området där de största mängderna ser ut att hamna är från de inre delarna av Medelpad och sedan upp över Ångermanland, tillägger han.

Det är dock betydligt fler områden som kommer att drabbas av skyfallsliknande regn, och eventuellt även av åska.

Den gula varningen omfattar sju län: Dalarna, Gävleborg, Jämtland, Värmland, Västernorrland, Västmanland och Örebro.

Läs mer: Ukraina nära stort militärt avtal

SMHI uppmanar

I nordligaste Svealand och södra Norrland gäller varningen från kl. 18 på lördagskvällen till kl. 05 på söndagsmorgonen.

I västra Svealand gäller den från kl. 22 på lördagskvällen till kl. 09 på söndagsmorgonen.

Skurarna kan bli kraftiga, och det kan alltså komma stora mängder regn på kort tid.

SMHI uppmanar människor att vidta nödvändiga åtgärder mot exempelvis översvämningar.

– Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten, skriver SMHI i varningen.

Människor uppmanas också att rensa hängrännor och dagvattenbrunnar så att vattnet kan rinna obehindrat.

Värmen kulminerar på lördagen

När det gäller vädret i övrigt så väntas värmen kulminera i södra Sverige på lördagen, med temperaturer upp emot 30 grader på sina håll.

På söndagen blir det svalare väder på många håll.

I början av nästa vecka väntas vädret bli ostadigt, enligt SMHI.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

 Foto: A Bingöl

Text: Redaktionen


14 augusti 2026

Ilska mot självscanning på Ica Maxi: ”Nu byter jag butik”

2026 08 14

Kunder stöter på ett oväntat problem i självscanningen.

Självscanning är en praktisk lösning som numera finns i en stor andel av Sveriges matbutiker.

Men vissa kunder riktar nu kritik mot en specifik sak i självscanningen.

Mängder av avstämningar

En del kunder menar att de gång på gång råkar ut för kontroller, alltså avstämning, i självscanningen trots att tidigare kontroller varit prickfria.

Kunden Viktoria, som på senare tid handlat mycket på Ica Maxi i Trollhättan, vittnar om att hon tvingats till helavstämning ungefär varannan gång som hon handlat i butiken.

Sedan 1 augusti har hon handlat i butiken i Trollhättan vid 18 tillfällen, trots att hon bor i Vänersborg.

– Vid nära hälften av dessa besök har jag blivit uttagen för helavstämning. Det innebär att samtliga varor ska plockas upp, skannas om manuellt av kassörska och sedan packas ner igen, skriver hon i en insändare i TTela.

Trots att inga fel har upptäckts har kontrollerna alltså fortsatt med mycket hög frekvens.

LÄS OCKSÅ: Ryska företag vädjar till Kreml

”Betraktas som misstänkt”

När hon har pratat med personalen har hon fått höra att urvalet är slumpmässigt och att hon kanske handlar för sällan i butiken, vilket kan påverka.

Om man ska erbjuda en tjänst som självscanning så måste man också våga lita på sina kunder, menar Viktoria.

– När systemet i stället leder till återkommande helavstämningar, trots att jag gång på gång har gjort rätt, försvinner både tidsvinsten och förtroendet. Kvar finns bara irritation och känslan av att betraktas som misstänkt brottsling, skriver Viktoria, som nu har bestämt sig för att sluta handla i butiken.

Hon får även i tidningen svarat att avstämningarna är slumpmässiga.

Men hon är långt ifrån ensam om sin kritik.

Sju av tio stölder i självscanningen

Många kunder, både hos Ica och hos andra butiker, menar att de utsätts för orimligt många avstämningar i självscanningen.

I flera olika diskussionsforum på nätet vittnar kunder om att de plötsligt fått avstämning varannan eller var tredje gång, och att det fortsätter trots att inga fel upptäcks vid kontrollen. Vissa kunder känner sig också utpekade som ”misstänkta” när de får kontroller ofta.

Men Ica menar alltså att kontrollerna huvudsakligen är slumpvisa, även om vissa typer av avvikelser kan påverka.

Kontrollerna är nödvändiga för att förhindra stölder. Siffror från Svensk Handel visar att sju av tio butiksstölder sker i självscanning och självutcheckning, har SR rapporterat.

LÄS OCKSÅ: Ukraina nära stort militärt avtal

Foto: ICA Sverige

Text: Redaktionen