UPPGIFTER: Nobbar Zelenskys stora vädjan

2022 12 16

Ukrainas president Volodymyr Zelensky vill hålla ett tal om världsfred innan avspark i finalen av fotbolls-VM på söndag.

Men det säger den globala fotbollsorganisationen Fifa blankt nej till, uppger en källa till CNN.

Enligt uppgifterna hade Zelenskys administration erbjudit sig att tala via videolänk till alla fans på plats på Lusail Iconic Stadium i Qatar före matchen mellan Argentina och Frankrike går av stapeln.

Tagits emot med chock

Att Fifa nobbar förslaget ska ha tagits emot med chock och bestörtning hos den ukrainska regeringen.

– Vi trodde att Fifa ville använda sin plattform för den goda saken  skull, uppger CNN:s källa.

Uppgiftslämnaren menar dock att Ukraina fortfarande inte gett upp hoppet om övertala organisationen, som i sin tur har avstått från att kommentera uppgifterna i media.

Besökt galor och festivaler

Att Ukraina vill använda sig av världens största idrottsevenemang för att föra fram sitt budskap om världsfred är i sig inte förvånande.

Tidigare under året har Zelensky dykt upp på en rad olika arrangemang och tillställningar för att bland annat tacka för det stöd Ukraina har fått från väst, men också påminna världen om att kriget inte är över.

I våras dök exempelvis den ukrainska ledaren, via länk, upp på Grammygalan.

– Kriget. Vad mer kan vara motsatsen till musik? Våra musiker bär skyddsvästar istället för smoking. De sjunger för de sårade. På sjukhus, sade Zelinsky i sitt tal.

Han har också talat på filmfestivalen i Cannes och gjorde i oktober en längre intervju med David Letterman som nyligen släpptes på Netflix.

Förkastar politiska budskap

Fifa har under och inför VM gått långt för att hålla politiska budskap borta från mästerskapet.

Bland annat blev det stor turbulens efter att organisationen förbjöd flera nationer att använda en regnbågsfärgad kaptensbindel märkt med “One love” på sina spelare.

Någonting som rörde upp känslor även på svensk mark, där Svenska fotbollsförbundet, SvFF, till och med hotade att dra sig ur Fifa.

– Vi tycker att Fifa har gjort väldigt, väldigt svårt för sig som inte accepterar de här armbanden som har så starka värderingar och sänder fina signaler om att man ska få älska den man vill. Jag kan inte förstå det. Det är obegripligt. Det är ett självmål av sällan skådat slag som Fifa-ledningen har gjort i den här frågan, dundrade SvFF:s ordförande Karl-Erik Nilsson i Expressen.

"Diskriminerar inte någon"

I fredags höll Fifabossen Gianni Infantino en presskonferens där han påtalade att man stoppat somliga “politiska uttalanden” för att man måste “se efter alla”.

– Vi är en global organisation och vi diskriminerar inte någon.

– Vi försvarar värderingar, vi försvarar mänskliga rättigheter och allas rättigheter vid VM. De där fansen och de miljarder som tittar på TV, de har sina egna problem. De vill bara se 90 eller 120 minuter utan att behöva tänka på någonting, utan bara njuta av en liten stund av njutning och glädje. Vi måste ge dem ett ögonblick då de kan glömma sina problem och njuta av fotboll, sade Infantino.

Vill arrangera VM

I höstas meddelade Ukraina att man vill arrangera fotbolls-VM för herrar år 2030 tillsammans med Spanien och Portugal.

Beslutet ska vara sanktionerat av president Zelensky själv, uppger The Times.

Man har även visat intresse för att arrangera vinter-OS samma år samt fotbolls-EM för damer 2025. Senast Ukraina arrangerade ett stort mästerskap var EM i fotboll för herrar tillsammans med Polen 2012.

Foto: F. Saari resp Volodymyr Zelensky

Text: Redaktionen


2 oktober 2026

Höjs 25 procent – besked från Skatteverket till svenska bilister

2026 10 02

Nästa år ökar kostnaden för bilister som parkerar fel.

Det beskedet kommer från Skatteverket, som skärper reglerna för parkeringsböter. Framöver kommer de nämligen bli momsbelagda, från att tidigare varit befriade from moms. Anledningen är ett EU-beslut där parkeringsböterna framöver bedöms utgöra en tjänst.

– Enligt Skatteverkets bedömning får felparkeringsavgiften anses vara en del av det avtal som fordonsförare ingår med kommunen om upplåtelse av plats för parkering i samband med parkeringen, uppger Skatteverket.

– Felparkeringsavgiften ingår därför i beskattningsunderlaget för den parkeringstjänst som kommunen tillhandahåller och är därmed föremål för mervärdesskatt.

Svåra regler

Planen är alltså att momsbelägga parkeringsböter från 2027, vilket skulle innebära att avgiften blir 25 procent dyrare. Men det gäller inte alla typer av parkeringsböter.

Exempelvis ska en felparkering på en plats med parkeringsförbud inte täckas av momskravet, då det inte är en parkering som upplåtits. Däremot gäller kravet om tiden överskrids på en anvisad parkering, rapporterar Borås Tidning. Själva parkeringsavgiften ska också momsbeläggas under kommande år, är planen från Skatteverket.

– Det är ganska komplext hur Skatteverket har tänkt och från branschens sida har man uppmärksammat Skatteverket på att det finns en massa frågetecken kring detta, säger Hanna Munde, Borås Parkerings vd, till tidningen.

Läs också: Jättelyft för elbilar

Över 1 miljard

Under förra året utfärdades totalt 1 344 147 parkeringsanmärkningar i Sverige, enligt siffror från Transportstyrelsen. Det är en liten ökning i jämförelse med året innan. Det totala värdet av parkeringsböterna uppgick till över 1 miljard kronor.

– Det är lite olika och kan gå upp och ned över tid, i synnerhet när det handlar om mindre kommuner, säger Magnus Callin, verksamhetsutvecklare på Transportstyrelsen, i ett uttalande.

– Ett beslut om förändringar i parkeringsövervakningen slår ofta igenom tydligare i kommuner med en mindre bevakningsapparat.

Läs mer: Ryssland stoppas – ”På väg mot katastrof”

Foto: Skatteverket resp Kathy

Text: Redaktionen


KD, SD och L öppnar för att köra över Socialdemokraterna

2026 10 02

Liberalerna och Sverigedemokraterna har öppnat för att tillsammans med övriga Tidöpartier lägga fram en gemensam budget i riksdagen.

Tidöbudgeten föreslås läggas fram om regeringsbildningen drar ut på tiden.

Tanken är att budgetmotionen ska innehålla ny konkret politik och tydligt skilja sig från en stram övergångsbudget.

– Det är viktigt att vi gör det som är möjligt. Kan vi få igenom en budget som är tydlig, borgerlig, som har starka inslag av Liberalernas politik tycker jag att vi ska göra det gemensamt, säger Liberalernas partiledare Simona Mohamsson till Di.

Sverigedemokraternas ekonomiska talesperson Oscar Sjöstedt uppger i ett uttalande till samma tidning att SD:s prioriteringar handlar om en fortsatt utbyggnad av kriminalvården och sänkta bränsleskatter.

Nu hoppar även Kristdemokraterna på tåget.

Partiets ekonomiskpolitiske talesperson Hans Eklind öppnar för att gå fram med en gemensam budgetmotion – förutsatt att KD får tillräckligt stort genomslag för sin politik, rapporterar Di.

– Välfärdens kärna kommer först. Det har ju varit centralt budskap för oss under hela valrörelsen, säger Eklind till tidningen.

Läs mer: Vasst krav på nästa regering – ”stäng dörren” 

Planen: Köra över Socialdemokraterna

Moderaterna har inte kommenterat den föreslagna budgetoffensiven.

Enligt källor till SvD är dock M redo att kroka arm med övriga Tidöpartier.

– I första hand är det en blågul majoritetsbudget, som vi inte gett upp hoppet om, men i andra hand ska vi få så stort genomslag för moderat politik som möjligt. Man tänker också att det finns ett läge där Centerpartiet väljer borgerlig politik framför att släppa fram V-ministrar, säger en M-källa till tidningen.

Enligt uppgifterna bedömer Moderaterna att C och V inte kommer kunna enas om den ekonomiska politiken. I ett sådant läge räknar M-ledningen med att en borgerlig budget kan få stöd av en majoritet i riksdagen.

– Det tydliggör att Centerpartiet vill stoppa skattehöjningar, stärkt äganderätt för skogsägande och att de gått till val på ett antal saker – som vi kan ge dem. Röstar de nej har de bekänt färg, säger källan till SvD.

Läs också: Natos artikel 5 kan aktiveras – EU-topp bekräftar

Foto: Olle Friman Regeringskansliet resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen