UPPGIFTER: Katastrofala nyheter för Ukraina

2023 04 10

Ukrainas luftförsvar kan snart stå helt utan ammunition.

Mardrömsscenariot kan bli verklighet redan inom ett par veckor.

Det uppges i flera av de dokument som läckt från Pentagon, rapporterar The New York Times.

– Vilket potentiellt gör det möjligt för Rysslands president Vladimir Putin att släppa lös sina dödliga stridsflygplan på ett sätt som skulle kunna förändra krigets gång, framhåller tidningen.

90 procent av luftförsvaret

Enligt dokumenten, som uppges vara från slutet av februari, rör det sig om ammunitionslagren för luftvärnssystemen S-300 och Buk.

Systemen står för 89 procent av Ukrainas luftförsvar och kan vara helt slut redan i mitten av april.

– Tjänstemän i Pentagon är oroliga över att Moskvas störtflod av långdistansattacker tömmer Ukrainas lager av de missiler som de använder för att försvara sig, skriver artikelförfattarna i den amerikanska tidningen.

– Samma dokument bedömde att ukrainskt luftvärn utformat för att skydda trupper vid frontlinjen, där mycket av Rysslands luftmakt är koncentrerat, kommer att “vara helt reducerat” till den 23 maj.

Nato kunde ha dragits in

Det var i förra veckan som hemligstämplade dokument mellan USA och Nato om kriget i Ukraina läckte via sociala medier, vilket just The New York Times var först med att rapportera. 

Bland annat har de uppgett att Ryssland var mycket nära att skjuta ned ett brittiskt plan i september förra året.

En händelse som mycket väl hade kunnat dra in Nato i kriget, enligt en bedömning från Washington Post.

Paasikivi: Sannolikt äkta dokument

Enligt överstelöjtnant Joakim Paasikivi är det mer sannolikt att handlingarna är autentiska att de skulle vara förfalskade.

Det är svårbedömt. Det är utskrifter från vad som verkar vara en daily brief från Joint chief of staff i Pentagon, säger han till SVT.

Till Sveriges Radio adderar han att det är en mycket pinsam situation för USA som har uppstått i och med läckan.

– Det mest besvärande för amerikanerna är att man kanske röjer metoder och källor, säger Joakim Paasikivi.

Förbrukar årsproduktion på två veckor

Att Ukraina riskerar att få slut på vapen har rapporterats tidigare.

I höstas uppgav militäranalytiker att man var oroliga över att västvärldens lager av vapen och ammunition som man kan skicka till Ukraina har börjat sina.

– Jag är mycket orolig. Om vi inte får ny produktion, vilket tar månader, kommer vi inte kunna förse ukrainarna, uppgav Dave Des Roches, docent vid U.S. National Defense University till CNBC News i september förra året.

Då bedömdes att Ukraina gör av med lika många artillerigranater under två veckors stridande som USA producerar under ett normalt år.

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryskt bombplan har förstörts

2025 12 05

Ukrainska styrkor har förstört ett ryskt bombplan.

Under gårdagen gav Ukrainas militära underrättelsetjänst HUR besked om att de förstört ett ryskt stridsflygplan av typen MiG-29.

Det kan du läsa mer om genom att klicka här.

Nu kommer nästa besked från HUR – ett ryskt bombplan av typen Su-24 har träffats av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Bombplan förstört

Ukraina inledde en omfattande drönarattack mot flera militära mål på ockuperade Krym.

Ukrainas militära underrättelsetjänst HUR uppger att deras drönare träffade ett ryskt Su-24 taktiskt bombplan som en del av en serie av åtta “precisa attacker” mot militära mål.

Attacken genomfördes med hjälp av långdistansdrönare.

Ett av flera mål

Filmklipp som delats av underrättelsetjänsten bekräftar träffen.

Men bombplanet var bara ett av flera måltavlor som fick besök av drönarna.

Radarsystem, drönare, ett godståg och en lastbil träffades också.

Läs mer: Putin ställer tungt krav på Nato

Samma mål

Samtidigt kommer uppgifter om att Kremls tjänstemän behåller sin tro på Putins ursprungliga mål med kriget i Ukraina.

– Ordföranden för Ryska federationens statsdumans utskott för internationella frågor, Leonid Slutskij, uppgav att Ryssland inte kommer att ändra sina “grundläggande” krav, inklusive förbud mot Nato-medlemskap för Ukraina och Ukrainas demilitarisering, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Inga nya uppgifter

USA:s särskilda sändebud Steve Witkoff reste som bekant till Moskva för att diskutera den amerikanska fredsplanen med Vladimir Putin.

Det har dock inte kommit några nya uppgifter om hur Putin ställer sig till förslaget.

Kreml har varit återhållsamma med kommentarer gällande USA:s arbete.

Läs mer: UPPGIFTER: Keir Starmer är redo – trotsar Putin

Foto: By Alexander Mishin , CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen


Anfall mot Tjetjenien – ikonisk skyskrapa träffad

2025 12 05

En ukrainsk drönare har träffat en skyskrapa i Tjetjeniens huvudstad.

En ukrainsk drönare har slagit ned i Grozny-City-tornet i Tjetjenien och orsakat en kraftig explosion som förstört flera våningsplan.

Attacken har skakat huvudstaden, rapporterar Kyiv Post.

Drönare träffar centrala Grozny

Enligt rapporter från den Telegramkanalen NYISO, den ukrainska bevakningsgruppen Exilenova+ samt den ryska kanalen Readovka slog drönaren in i tornet runt den 28:e våningen, vilket resulterade i omfattande skador på fasaden och flera våningsplan.

Bilder från platsen visar omfattande skador och rökpelare som stiger från byggnaden.

– Chockvågen förstörde helt fasaden på flera våningar. Räddningstjänsten arbetar just nu på plats, uppger Readovka.

Flera våningar har förstörts, och oron för civila och anställda i byggnaden är stor.

Byggnaden, som är en av regionens mest kända skyskrapor, rymmer flera av Tjetjeniens mest känsliga myndighetskontor, bland annat Tjetjeniens säkerhetsråd, turistministeriet, revisionskamrar och lokala kontor för rättsväsendet, samt det statliga bolaget Chechenneftekhimprom.

Exilenova+ noterar att tornet ligger precis intill Rysslands säkerhetstjänst,  FSBs högkvarter i Tjetjenien, vilket kan ha varit det ursprungliga målet för drönaren.

LÄS MER: Rysk hamn står i lågor

Flygtrafiken stoppas tillfälligt

Som en direkt konsekvens av attacken har Rysslands flygmyndighet Rosaviatsia infört temporära restriktioner vid flygplatser i Grozny, Vladikavkaz, Magas och Mineralnye Vody.

Restriktionerna är ett svar på den ökade hotbilden från drönare i regionen.

– Vi övervakar situationen noggrant och vidtar nödvändiga säkerhetsåtgärder för att garantera flygsäkerheten, säger en talesperson från Rosaviatsia.

Våg av attacker

Attacken i Grozny är den senaste i en serie ukrainska drönarangrepp mot Tjetjenien.

I början av december träffades FSB-anläggningar i Achkhoy-Martan, och samma natt attackerades en annan militärbas i Gudermes, där Akhmat-regementet – en enhet inom Rysslands nationella garde – har sitt högkvarter.

Under slutet av 2024 skedde flera liknande attacker mot olika enheter inom nationella garde och andra strategiska mål.

Bland annat rapporterades drönarattacker mot Special Forces University i Gudermes och Kadyrov Patrol- och Guard Police Regiment i Grozny, där flera militärer skadades.

Tjetjeniens myndigheter har ännu inte kommenterat attacken mot Grozny-City-tornet.

LÄS MER: Ryskt stridsflygplan förstört

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen