UPPGIFTER: Har försökt mörda Putin

2023 04 29

Vladimir Putin uppges ha utsatts för ett sensationellt mordförsök så sent som för ett par dagar sedan.

Mordet var planerat att äga rum i söndags.

Agenter från den ukrainska underrättelsetjänsten uppges ha laddat och avfyrat en kamikazedrönare av modellen UJ-22 med 17 kilo sprängmedel.

Syftet var att den skulle slå ned i ett nybyggt industriområde i Moskva som Putin skulle besöka samma dag, uppger Tysklands största tidning Bild.

"Vi närmar oss"

Tidningen citerar den ukrainska aktivisten Yury Romanenko, som hävdar att han har mycket nära kontakter till Kyivs underrättelsetjänster.

– Putin, vi närmar oss. Alla såg nyheterna om drönaren som flög till Moskva, men som inte exploderade. Så den här drönaren flög av en anledning, framhåller han på Twitter.

Kraschade två mil från målet

Drönaren i fråga ska ha skjutits upp från Ukraina.

Den nådde dock inte sitt mål utan uppges ha slagit ned drygt 20 kilometer från industriparken Rudnevo, där det påstås att Putin skulle ha befunnit sig.

– Förra veckan fick våra underrättelsetjänstemän information om Putins resa till industriparken i Rudnevo, hävdar Romanenko.

– Därför lyfte vår kamikazedrönare, som flög genom samtliga ryska federationens luftförsvar, och kraschade inte långt från industriparken.

Kyiv har inte kommenterat uppgifterna.

"Enorma konsekvenser"

Pavel Zarubin, en av Putinregimens propagandister, bekräftade under samma söndag att Putin hade planerat att besöka en industripark i Moskva.

Det gavs dock inga detaljer om vilken tid diktatorn skulle vara på plats. Enligt rysk statlig media handlade besöket om att hålla ett möte om utvecklingen av obemannade flygplanssystem.

– Med tanke på hur mycket Putin är besatt av sin egen säkerhet kan den här historien få enorma konsekvenser för Kreml, säger Yury Romanenko.

Experten: "Ett slag i ansiktet"

Bild har talat med ukrainaexperten Sergej Sumlenny, en journalist och statsvetare med rötter i Ryssland.

– Det är uppenbart att ett precisionsanfall mot den ryska statschefen med en kamikazedrönare är en nästan omöjlig handling, menar han.

– Men själva det faktum att en sådan drönare skulle nå en plats där Putin planerar att uppehålla sig är ett slag i ansiktet för den ryska diktatorn.

Tidigare mordförsök

Enligt Kyrylo Budanov, chef för Ukrainas militära underrättelsetjänst, utfördes ett tidigare mordförsök på Putin i samband med inledningsfasen av kriget förra året.

– Det gjordes ett försök att mörda Putin. Han attackerades till och med, sägs det, av representanter från Kaukasusregionen. Detta är inte offentlig information. Det var absolut ett misslyckat försök, men det hände, sade han till tidningen Ukraynska Pravda.

Uppgifterna är obekräftade.

I en intervju med filmskaparen Oliver Stone 2017 berättade Putin att han överlevt fem mordförsök.

Dmitrij Peskov, talesperson för Kreml, har också förnekat att det överhuvudtaget har förekommit några försök att döda den ryska ledaren.

LÄS MER: Uppgifter: Diktatorn överlevde mordförsök

LÄS MER: USA har stoppat massiv attack mot Ryssland

LÄS MER: Unik intervju – före detta officer avslöjar Putins hemligheter

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


19 aug 26

60 000 kronor per villa – alla kan ansöka 1 september

2026 08 19

Snart kommer många husägare kunna ta del av ett nytt stöd.

Från och med den 1 september kan villaägare ansöka om bidrag för energieffektivisering i småhus – det vill säga villor, radhus, kedjehus och parhus.

Det nya stödet syftar bland annat till att minska hushållens känslighet för höga energipriser.

Nu går Handelsbanken ut med en uppmaning.

Storbanken beskriver stödet som ett bra tillfälle för villaägare att se över sin energianvändning och ekonomi inför framtida renoveringar.

– Många villaägare vill sänka sina energikostnader men det kan vara svårt att veta var man ska börja och vilka investeringar som gör störst skillnad. Ett bra första steg är att få koll på husets energianvändning och vilken skillnad investeringen gör för både plånboken, energiklass och klimatet, säger Mathias Olausson, kontorschef Handelsbanken Kungälv.

– Därefter kan vi hjälpa till med att se över finansiering och hur olika renoveringsåtgärder påverkar den egna ekonomin.

Fem tips inför ansökan

Här är Handelsbankens fem tips inför öppnandet av ansökan:

1, Börja med att se över husets energiförbrukning och var de största energitjuvarna finns.

2, Kontrollera om du omfattas av stödet. Huset ska bland annat ha ett värdeår före 1990 och användas som permanent bostad. Hus som redan är anslutna till fjärrvärmenätet omfattas inte.

3, Se vilka åtgärder som passar ditt hus. Stödet omfattar flera typer av åtgärder, bland annat tilläggsisolering, byte eller förbättringar av fönster och dörrar samt vissa åtgärder och förbättringar av husets uppvärmningssystem.

LÄS OCKSÅ: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi 

4, Planera ekonomin innan du startar. Stödet betalas ut först när åtgärderna är genomförda. Därför är det bra att tidigt räkna på hela investeringen och fundera över hur den ska finansieras. Titta på kostnaden här och nu och på hur åtgärden kan påverka husets framtida energianvändning och dina boendekostnader.

5, Se till helheten och tänk långsiktigt. Att energieffektivisera ett hus är ofta en långsiktig investering. Genom att väga samman husets energianvändning, planerade renoveringar och den egna ekonomin blir det lättare att prioritera mellan olika åtgärder.

Källa: Handelsbanken

ANDRA LÄSER: Värsta sedan krigsstarten – massuttag från ryska bankkonton

Foto: Marcusoscarsson.se 

Text: Redaktionen