UPPGIFTER: Ebba Busch försökte chocka statsministern

2022 06 06

Magdalena Andersson (S) uppges inte ha haft någon aning om Kristdemokraternas erbjudande i gårdagskvällens partiledardebatt.

Det hettade stundtals till i den partiledardebatt som ägde rum i TV4 under gårdagskvällen. 

Första ämnet som avhandlades var den misstroendeförklaring som Sverigedemokraterna initierat mot justitie- och inrikesminister Morgan Johansson och som stöds av Kristdemokraterna, Moderaterna och Liberalerna.

KD:s löfte

I samband med debatten gav också KD-ledaren Ebba Busch ett löfte till statsminister Magdalena Andersson: det blir inga fler misstroendeförklaringar före valet i utbyte mot att statsministern petar Morgan Johansson från regeringen.

“All hjälp ni behöver”

 – Misstroendet handlar om Morgan Johansson, han har fått kritik i konstitutionsutskottet, prickats flera gånger och ljugit. Han måste gå. Släpp honom. I gengäld så lovar jag att mitt parti inte kommer att medverka till fler misstroendeomröstningar till valet och att ni får all hjälp ni behöver för att föra Natoansökan i hamn. Morgan Johansson måste gå. Vi löser ut Amineh Kakabaveh åt er, sa Ebba Busch under debatten, citerat av Aftonbladet.

Uppges ha velat chocka statsministern

Men Ebba Busch uppges medvetet ha hållit tyst om informationen inför debatten. Beskedet kom därför som en total överraskning för Magdalena Andersson, uppger källor till Expressen.

– Jag noterar att det finns stor entusiasm att jag ska vara kvar som statsminister, det tackar jag för. Jag ska fundera noga på det Ebba Busch säger. Det gör att jag naturligtvis är beredd att fundera och resonera, svarade statsministern efter att, enligt uppgifter, för första gången ha fått höra erbjudandet i direktsändning.

“Att de inte kommit längre”

Att Ebba Busch väntade till sändning med att släppa erbjudandet förbryllar Mikael Gilljam, statsvetare vid Göteborgs universitet.

– Att de inte har kommit längre, att de ska behöva stå i sändning och prata om det här, det säger något om att det är hårda tag just nu. De pratar inte med varandra, säger han till Expressen.

“Förhandlar inte i media”

De partier som står bakom misstroendeförklaringen kände dock på förhand till det erbjudande Ebba Busch skulle föreslå.

– Men vi förhandlar inte i media, sade Johan Persson (L) till tidningen efter debatten.

Publicerade intervju

Strax efter det att diskussionen om Morgan Johanssons och regeringens framtid hade avhandlats publicerade Dagens Nyheter en intervju med partilösa Amineh Kakabaveh. 

Den politiska vilden äger i praktiken frågan om justitieministerns vara eller icke vara, och i förlängningen även regeringens och potentiellt Natomedlemskapet.

Dåliga nyheter för regeringen

Förra veckan ställde Amineh Kakabaveh två krav på regeringen för att inte rösta bort Morgan Johansson. I intervjun ger hon statsminister Magdalena Andersson motsatsen till lugnande besked. 

– Jag är beredd att rösta för ett misstroende mot justitieministern. S har inte uppfyllt det de lovade mig, säger hon till DN.

Foto: Kristdemokraterna resp Magnus Liljegren Regeringskansliet


Svara inte på sms:en – gäller hela nästa vecka

2025 11 22

Svenskarna varnas för sms inför Black Week.

Nästa vecka drar Black Week igång och många svenskar gör sig redo för att fynda.

Även bedragare gör sig redo för att försöka lura folk på pengar – och risken bedöms vara särskilt hög under nästa vecka.

Säkerhetskollen går nu därför ut med en varning om att det finns en stor risk för falska sms under Black Week-veckan.

Gäller nästa vecka

Black Week drar igång på måndagen och svenskarna väntas ge sig ut i affärerna och fynda även på nätet.

Risken för falska sms och nätfiskemejl är förhöjd.

– Bedragare skickar meddelanden som ser ut att komma från de stora postföretagen, varnar Säkerhetskollen.

– Meddelandena påstår att det har uppstått problem med leveransen av beställda paket.

Många väntar

Som bekant är det fler svenskar än vanligt som väntar på paket under Black Week.

Bedragarna skickar därför meddelanden där det står att ett paket har fastnat i hanteringen och att mottagaren måste bekräfta sin adress eller betala en serviceavgift.

Så här kan ett sådant meddelande lyda:

– Vi kan inte slutföra din beställning. Vänligen bekräfta din leveransadress, annars kommer beställningen att returneras.

Meddelandena kan bland annat se ut att komma från Postnord och DHL – och den som får sådana sms bör undvika att svara, radera sms:et eller anmäla det.

Läs mer: ”Aktiverar beredskapsplan” – tung konkurs i Sverige

Så många tänker handla

Den amerikanska traditionen har på senare år fått stort genomslag även i Sverige. 

Var tredje svensk planerar att handla under årets Black Week.

 I snitt uppger de som ska shoppa att de kommer lägga cirka 3 500 kronor. 

Det visar en ny undersökning från Länsförsäkringar.

“Sånt vi inte behöver”

Länsförsäkringars chefsekonom Stefan Westerberg skickar med ett tips inför Black Week.

– Reor och rabatter är trevliga men lockar oss att köpa sådant vi egentligen inte behöver, säger han.

Läs mer: Kommunal slår larm om pensionen – berör hundratusentals

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen


Ockuperade Krym attackerat – mängder av explosioner

2025 11 22

Ukrainska drönare har slagit till mot Krym.

Attacken har genomförts under natten till lördagen.

Samtidigt som Zelenskyj funderar på om han ska acceptera USA:s fredsförslag eller inte fortsätter ukrainska drönare att slå till mot territorium som de ryska styrkorna har ockuperat.

Mängder av explosioner har noterats på Krym under natten, rapporterar Ukrainska Pravda.

Under attack

Drönare genomförde en storskalig attack mot det ockuperade Krym under natten.

Explosioner har inträffat i Simferopol, Hvardiiske, Krasnoperekopsk och Armiansk. 

Tidiga rapporter tyder på att kritisk energiinfrastruktur har träffats.

– Lokala invånare uppgav att de första explosionerna inträffade runt klockan 00:45 i Simferopol. Vittnen rapporterade smällar från riktningen av kraftvärmeverket, varefter en ambulans anlände till platsen runt klockan 00:50, uppger den ukrainska tidningen.

Minst tio i Hvardiiske

Bara i Hvardiiske har minst tio explosioner skett.

Ett av de sannolika målen för attacken var 220 kV-transformatorstationen i Krasnoperekopsk – som förser stora delar av Krym med elektricitet.

Även skottlossning ska ha hörts på halvön.

Läs mer: Bensinkedja kollapsar – förbereder nedläggning

Nya osäkerheter

Den nya amerikanska 28-punktsplanen har lett till oro i Europa och Ukraina om att det krigshärjade landet kommer att tvingas acceptera betydande eftergifter.

Samtidigt kommer uppgifter om att ryssarna inte är helt nöjda med planen, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“För framtida avtal”

ISW förklarar.

– Den ryska oppositionstidningen Verstka rapporterade den 21 november att diplomatiska källor och källor nära Kreml uppgav att bestämmelserna i den 28-punkts fredsplanen borde ses mer som en grund för ett framtida avtal och inte som ett avtal som Putin formellt skulle skriva under, uppger ISW.

Läs mer: Krym under attack – rysk militärhelikopter utslagen

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen