JUST NU: Fyra partier försöker avsätta Morgan Johansson

2022 06 02

Sverigedemokraterna väcker misstroende mot den socialdemokratiska justitie- och inrikesministern.

Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) tog idag plats i riksdagen för att svara på frågor från ledamöterna. 

Då meddelade Sverigedemokraterna att partiet har för avsikt att avsätta ministern och därför riktar en misstroendeförklaring mot Johansson, rapporterar TV4 Nyheterna.

Vill förtidspensionera ministern

Det var SD:s riksdagsledamot Henrik Vinge som gick ut med att partiet önskar att förtidspensionera ministern.

– Det skulle inte vara en dag för tidigt att byta ut honom, säger Henrik Vinge till TV4.

“Förvandlats till gangsterland”

Även partiets ordförande Jimmie Åkesson har kommenterat misstroendeförklaringen.

– Morgan Johansson måste avgå som minister. Otryggheten biter sig fast och gängkriminaliteten är allt annat än knäckt. Antalet skjutningar ökar och sätter skräck i varje del av vårt land. Sverige har förvandlats till ett gangsterland, framhäver partiledaren på Twitter.

Stöd av KD, L och M

Sverigedemokraterna backas upp i frågan av ytterligare tre partier i riksdagen. På sociala medier ger Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch sitt stöd för misstroendeförklaringen mot Johansson.

– Under hans ledning har våldet eskalerat och enbart mötts med bortförklaringar och ursäkter. Det är dags att återta den demokratiska kontrollen. Ett första bra steg är att byta justitieminister, meddelar Ebba Busch på sociala medier.

Även Moderaterna uppges stötta förslaget att avsätta Morgan Johansson, erfar nyhetsbyrån TT. Liberalerna bekräftar sitt stöd på sociala medier.

Då kan ministern avsättas

För att väcka en misstroendeförklaring mot en regering eller minister krävs att minst 35 riksdagsledamöter står bakom förklaringen.

Därefter måste en majoritet, det vill säga minst 175 av riksdagens 349 ledamöter, rösta för misstroendeförklaringen för att den utpekade ska få lämna sitt uppdrag.

Kritik av KU

Morgan Johansson anklagades idag av Konstitutionsutskottet, KU, för att ha fällt olämpliga uttalanden i samband med svenska tolkars arbete i Afghanistan. Kritiken handlade om att ministern ska ha ljugit om det skydd som tolkarna erbjöds.

KU:s ordförande Karin Engström (M) menar att Morgan Johansson kritiserats av utskottet förr.

– Man ska lyssna på vad KU säger, framhåller hon till TV4.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Anstormning till butiksöppning – ”extremt kaos” hela veckan

2025 07 09

Amerikanska Costco har öppnat sitt andra varuhus i Sverige.

I början av juli invigde kedjan butiken i Bernstorp utanför Malmö.

Några dagar senare är succén ett faktum.

Kön för att lösa ett medlemskort till Costco var 200 meter lång i helgen, rapporterar Sydsvenskan.

”Extremt kaos”

Helen Johnsson från Bjuv besökte Costcos nya butik under öppningsdagen.

Hon driver också Facebook-gruppen ”Costco Sweden Malmö community”, som snabbt fått över 45 000 medlemmar.

– Det har varit sådant extremt kaos. Köer varje dag, särskilt vid öppningsdags, säger kvinnan till Sydsvenskan.

Söndagen var särskilt intensiv, enligt Helen Johnsson.

–  Det var katastrof för att det var sista dagen med öppningserbjudandena. De måste ha sålt otroligt mycket, medlemskorten har tagit slut minst två-tre gånger.

Måste vara medlem

Costco är en varuhuskedja med en medlemsklubb. För att kunna handla i kedjans varuhus måste man vara medlem.

– Syftet med verksamheten är att medlemmar ska kunna handla kvalitetsvarumärken till lägsta möjliga pris, uppger Costco i ett uttalande.  

LÄS MER: Konkurrenten knappar in på Ica – “Avståndet aldrig varit mindre”

FAKTA: Costco

- I dag har Costcos hundratals varuhus och kontor över hela världen och erbjuda ett stort utbud av varor.

- Medlemskortet är giltigt över hela världen på mer än 875 platser i USA, Puerto Rico, Kanada, Mexiko, Island, Storbritannien, Frankrike, Spanien, Korea, Taiwan, Kina, Australien, Nya Zeeland och i Sverige.

Källa: Costco Sweden

LÄS OCKSÅ:

Electrolux går ut med varning till kunder

Coop ger nytt besked om butiker – efter miljardförlusten

Foto: Tokaijiru

Text: Redaktionen


Trump har hotat ”att bomba skiten ur Moskva”

2025 07 09

USA:s president Donald Trump påstår att han hotat Rysslands diktator Vladimir Putin med att ”bomba skiten ur Moskva”.

Trump ska ha berättat om bombhotet under ett privat möte med donatorer 2024.

Enligt en ljudinspelning, som CNN tagit del av, påstår presidenten att han försökte avskräcka Vladimir Putin från att attackera Ukraina.

– Jag sa till Putin: ”Om ni går in i Ukraina kommer jag att bomba skiten ur Moskva. Jag kommer inte ha något val”, säger Trump i ljudupptagningen.  

– Putin svarade typ: ”Jag tror inte på dig”. Men han trodde på mig till tio procent, fortsätter presidenten.

I ett senare skede av samtalet hävdar Trump att han uttalat liknande hot mot Kinas president Xi Jinping angående Taiwan.

Enligt Trump ska han ha hotat att bomba Peking om den kinesiska militären attackerar ön i Stilla havet.

– Han trodde att jag var galen, säger presidenten om Xi Jinpings reaktion på hotet.  

Tystnad från Trumps stab

Trump ska ha fällt kommentarerna under valkampanjen 2024.

Hans kampanjteam har avböjt att kommentera uppgifterna, rapporterar CNN.

Kreml svarar

Den ryska ledningen har däremot kommenterat CNN:s uppgifter.

– Jag vet inte om det är sant. Det finns mycket falska nyheter, säger Kremls talesperson Dmitrij Peskov enligt VG.

LÄS MER: TRUMP: Flera stora besked i dag onsdag 

Tröttnat på Putin

De senaste dagarna har Donald Trump höjt tonen mot Vladimir Putin.

Under en pressträff på tisdagskvällen gick han till hårt angrepp.

– Han snackar mycket skit, sade Trump om Putin.

– Han är väldigt trevlig hela tiden, men det visar sig vara helt meningslöst, fortsatte presidenten.

Öppnar för sanktioner 

Trump har under en längre tid försökt förhandla fram ett fredsavtal mellan Ukraina och Ryssland.

Nu öppnar han för nya sanktioner mot Ryssland.

– Jag tittar på det, sade Trump under tisdagens pressträff.

LÄS MER: EU planerar med USA – vill slå till stenhårt mot Ryssland 

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen