TURKIET: Erdogan angriper Sverige – igen

2022 07 21

På nytt har den turkiska presidenten gått till starkt angrepp mot Sverige.

Även denna gång hotar Recep Tayyip Erdoğan med att sätta stopp för både Sveriges och Finlands planer att gå med i Nato, enligt den turkiska tidningen Daily Sabah.

“Avelscenter” för terrorism

Turkiets ledare hävdade att skandinaviska länder håller på att förvandlas till ett “avelscenter” för terrorism.

Tidigare har han uttryckt sig i liknande termer, då i stil med att Sverige skulle vara ett “pensionat för terrorister”.

Poserade med Putin

Uttalandet kommer efter en resa till Iran där Erdoğan bland annat träffade och stoltserade på bilder med den ryska diktatorn Vladimir Putin.

– Vi har öppet och tydligt uttalat våra villkor för Finland och Sverige vid förhandlingsbordet, då också Natos generalsekreterare var närvarande, säger Erdoğan till Daily Sabah.

Han upprepade sina krav på att de nordiska länderna ska sätta stopp för terrorstämplade organisationers verksamhet i de egna länderna och utvisa terrormisstänkta till Turkiet.

Kan stoppa Natomedlemskapet – igen

Han fortsatte sedan med att, återigen, hota att lägga krokben för Sveriges och Finlands medlemskap i Nato.

– De matar terrororganisationer även i deras parlament. Det liknar ett avelscenter. Om de inte håller sina löften är det inte möjligt för oss att se positivt på frågan, säger den turkiska ledaren och syftar på de nordiska länderna inträde i militäralliansen.

Nästan en repris

Erdoğans uttalande är mer eller mindre en repris på vad han sade redan tidigare i veckan.

– Turkiet kommer att frysa Finlands och Sveriges ansökan om medlemskap i Nato om de båda nordiska länderna inte uppfyller de löften om kontra-terrorism som gavs förra månaden, uttryckte han i måndags enligt Reuters.

Lade till fler länder

Den här gången lade han dock till många fler länder på sin lista, enligt Daily Sabah.

Presidenten påstod nämligen att i princip hela Europa mer eller mindre föder upp terrorism.

Han exemplifierade bland annat med Norge, Tyskland, Frankrike, Nederländerna, Storbritannien och Italien.

– Västländerna har för närvarande ingen rätt att tal i frågan (om terrorism), säger han till den turkiska, regimvänliga tidningen.

Svängiga turer

Sveriges turer med Turkiet har varit många när det gäller Nato.

Från att Erdoğan sade blankt nej till Sverige ställdes det långa listor med krav.

Till slut fick de nordiska länderna i hamn ett avtal med Turkiet som gav grönt ljus.

Regeringen har fått kritik för att inte ha varit öppna med avtalets innehåll, som bland annat ska innehålla utvisningskrav på ett flertal kurdiska medborgare.

Statsministern har dock flera gånger proklamerat att man följer svensk lag och internationell rätt.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


25dec25

Bilägare förbannade – oväntad faktura skickas hem

2026 02 25

Riksförbundet M Sverige slår larm om “helt onödiga” garantier.

Patent- och marknadsdomstolen håller med M Sverige om att så kallade förlängda fordonsgarantier är “helt onödiga och inte ger konsumenter något skydd”.

Men Patent- och marknadsöverdomstolen har gjort bedömningen att reklamutskicken om garantier inte utgör en affärsmetod som är att anse som otillbörlig marknadsföring.

M Sverige understryker på tisdagsmorgonen att garantierna – som ofta liknar en faktura – är “falska – även om de är lagliga”.

Många förbannade

Det rör sig om “oseriösa företag” som erbjuder bilägare förlängning av bilens fabriksgaranti när den har gått ut. 

– M Sverige har under många år kontaktats av bilägare om allehanda utskick om förlängda garantier, säger M Sveriges jurist Olle Haglund i ett pressmeddelande.

– Många blir förbannade när det framgår att det inte alls är fråga om någon garanti och att villkoren gör stora inskränkningar i vad som omfattas. Det är innehållslösa och ofta helt onödiga garantier som inte ger konsumenter något skydd.

“Viktigt att inte betala”

Riksförbundet understryker att villkoren ofta är komponentstyrda, att bara vissa delar omfattas och att bilisten ibland ska betala ”egen del av kostnaden” vid en skada.

– Om du har fått ett utskick från företaget är det viktigt att inte betala fakturan, fortsätter Haglund.

– Har du redan betalat en gång anses du ha ingått ett avtal med företaget. Säg i så fall upp avtalet senast tre månader innan det löper ut, annars förlängs det med ytterligare ett år.

Läs mer: Åkeri går i konkurs

Har varnat

Konsumentverket har tidigare varnat för bland annat DinBilGaranti och Svenskt Fordonsskydd – och Svenska Garantier har platsat på skamlistan.

Patent- och marknadsöverdomstolen har dock fastslagit att utskick av fakturor eller påminnelser från DinBilGaranti inte ska förbjudas då utskicken inte visats ha utgjort otillbörlig marknadsföring.

“Särskilt viktigt”

Beklagligt, menar Haglund.

– När företag agerar på ett sätt som ligger nära gränsen för vad som kan anses acceptabelt är det särskilt viktigt att konsumentorganisationer som M Sverige och Konsumentverket tydligt informerar om riskerna med de så kallade förlängda garantierna.

Läs mer: Billigaste biltypen att köra i Sverige

Foto: A. Fastovets

Text: Redaktionen


24 februari 2026

Kvinna hittad vid liv – varit försvunnen i 24 år

2026 02 24

En kvinna som försvann i december 2001 har hittats vid liv.

Det var under en shoppingtur inför julen 2001 som den amerikanska 38-åriga trebarnsmamman Michele Hundley Smith plötsligt försvann.

Nu, 24 år senare, har hon återfunnits, enligt polisen i Rockingham County i North Carolina, rapporterar The Guardian.

62 år gammal

Den nu 62-åriga kvinnan hittades i slutet av förra veckan, efter att ett tips inkommit till polisen.

– Under torsdagen fick myndigheten ny information om Michelle Hundley Smith och hennes försvinnande, uppger tidningen.

– Polisen följde omedelbart upp tipset och dagen efter fick de kontakt med Smith, som var vid liv och vid god hälsa.

Håller platsen hemligt

Den återfunna kvinnan önskar att få behålla sin exakta adress hemlig.

Men hennes familj har informerats om polisens upptäckt.

Dottern, Amanda Smith som var 14 år när hennes mamma försvann, beskriver i ett inlägg på sociala medier sina känslor kring beskedet.

– Jag är överlycklig, jag är arg, jag är förkrossad, skriver hon, rapporterar tidningen.

Osäker på att ta kontakt

Amanda Smith är osäker på om det är aktuellt att söka kontakt med sin mor efter att ha levt 24 år utan att veta vad som hände vid försvinnandet.

–  Min första reaktion är ja, självklart. Men sedan tänker jag på all smärta, säger hon, enligt tidningen.

– Mitt hjärta säger att jag ska förlåta. Just nu säger mitt huvud att det skulle vara galet.

LÄS OCKSÅ: Plötsligt besked om elpriserna – nu blir det ännu värre

Lättad efter beskedet

Dottern beskriver också beskedet som en lättnad.

Detta eftersom det också blivit klarlagt att hennes pappa inte hade något med försvinnandet att göra, vilket det tidigare fanns misstankar om.

– Min far har gått igenom så mycket och jag vill att det ska göras klart att även om de hade problem i äktenskapet, precis som många andra, så lämnade inte min mamma bara på grund av det.

600 000 varje år

Varje år anmäls omkring 600 000 personer försvunna i USA, enligt databasen Statista.

De flesta fallen blir lösta relativt snabbt, men vissa fall förblir olösta under lång tid.

En stor del av de som anmäls försvunna är minderåriga.

LÄS MER: ”Lägg av, skärp dig” – Sverige dundrar mot Trump

Arkivbild: F. Moreno

Text: Redaktionen