11 feb 2026

Sergej Lavrov förtvivlad: “De lurade oss”

2023 09 13

Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov är knappast känd för att ha särskilt lång stubin.

Utspelen och utbrotten har avlöst varandra sedan dess att Ryssland blev en paria i världen efter invasionen av Ukraina förra året.

Få länder står kvar vid dess sida.

En av dem, Nordkorea och Kim Jong-Un, är i dagarna och besöker diktatorn Vladimir Putin på rysk mark.

Då passar Sergej Lavrov på att stjäla uppmärksamheten och återigen dundra mot FN och västvärlden, rapporterar Reuters.

Stödde sanktioner

Den här gången handlar ämnet om de FN-sanktioner som infördes mot Nordkorea 2005 på grund av landets fientliga ambition i utvecklandet av kärnvapen och nya missiler.

På den tiden stöddes sanktionerna av Ryssland.

– Sanktioner mot Nordkorea antogs i en helt annan geopolitisk situation när det fanns problem med att etablera dialog med Pyongyang, när det var ganska allvarliga debatter i säkerhetsrådet, säger Sergej Lavrov till rysk tv.

"Vi blev lurade"

Förra året ändrade sig emellertid både Ryssland och Kina och blockerade USA-initierade sanktioner mot Nordkorea.

Enligt Lavrov berodde det på att väst hade utfärdat ett falskt löfte om att hjälpa landet humanitärt.

– Det var ännu en lögn. Vi, kineserna och nordkoreanerna blev lurade, påstår den ryska utrikesministern.

Påstår att väst bryter löfte

Sergej Lavrov ombads också kommentera medierapporter från väst om att Putins möte med Kim kan leda till att Ryssland beväpnar Nordkorea – eller vice versa.

Det ville inte Lavrov svara på, men lyckades återigen påstå att västvärlden bryter löfte efter löfte.

– Han sade att Väst har brutit avtalsenliga överenskommelser genom att tillhandahålla sovjetiska vapen till Ukraina, rapporterar Reutersreportern Mark Trevelyan.

– En hänvisning till vapen som levererats till Kyiv av central- och och östeuropeiska länder som en gång tillhörde den Moskva-ledda Warszawapakten men som nu är medlemmar i Nato.

"Ond tro"

Enligt Lavrov bryter ovanstående mot “alla möjliga avtalsförpliktelser” då vapnen ursprungligen levererats av Moskva med ett slutanvändarcetifikat som enligt den ryska diktaturen förbjuder dem att överföras till tredje part.

Han hävdar vidare att sanktionerna mot Nordkorea är en följd av “ond tro” från "opålitliga västmakter”.

LÄS MER: Lavrov rasande – "Har gjort något dumt"

LÄS MER: Här skämmer Lavrov ut sig – blir utskrattad

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


03 aug 26

Ny funktion för BankID i augusti

2026 08 04

Förtidsröstningen inför valet 2026 börjar den 26 augusti.

Nu kommer en nyhet för alla som ska förtidsrösta eller rösta på valdagen den 13 september.

I årets val kommer väljare för första gången kunna välja att identifiera sig med ett digitalt id-kort i BankID-appen.

Identifieringen utförs genom att kontrollanter i vallokalerna skannar QR-koden på det digitala id-kortet.

– Digitalt id-kort från BankID är ett tryggt, smidigt och säkert sätt att styrka sin identitet. Det viktigaste är att kontrollanten skannar QR-koden när en identitet ska verifieras. Det kan man enkelt göra direkt i BankID-appen, säger Charlotte Pataky, pressansvarig vid BankID.

 ”Ingen information sparas”

BankID beskriver den nya verifieringsmetoden som säker och snabb.

– Det innebär en snabb och tillförlitlig identifiering i realtid. Kontrollen görs enkelt med BankID-appen på en mobiltelefon. Inga personliga uppgifter eller koder behöver delas och ingen information sparas, framhåller företaget.

Den som vill aktivera sitt digitala id-kort behöver ha ett giltigt svenskt pass eller nationellt ID-kort samt en mobil med Mobilt BankID och NFC-läsare. 

Processen består av tre steg:

1, Öppna BankID-appen och klicka på ikonen för "ID-kort". 

2, Ha ditt svenska pass eller nationella ID-kort till hands. 

3, Följ instruktionerna i appen. 

ANDRA LÄSER: Unik attack mot Ryssland – första gången i kriget 

Digitala röstkort

En annan nyhet inför årets val är att Valmyndigheten för första gången kommer att skicka ut röstkorten digitalt till alla väljare med en digital brevlåda. Det innebär att 6 518 642 personer får sitt röstkort digitalt.

– Oavsett om man får sitt röstkort digitalt eller på papper så räcker det att kunna identifiera sig vid röstning. Väljare behöver inte längre ta med sig röstkortet, säger Anna Nyqvist, kanslichef på Valmyndigheten.

LÄS OCKSÅ: Italien går in med militär – Grekland och Polen sluter upp

Foto: Bank ID

Text: Redaktionen


04 aug 26

Ryssland agerar mot Sverige

2026 08 04

Ryssland vidtar militära åtgärder som ett svar på Sverige och Finlands inträde i Nato.

Det uppger Matti Pesu, forskare vid Utrikespolitiska institutet i Finland.

Enligt Pesu pågår en omfattande rysk militär upprustning längs gränsen mot Finland. Han ser det som ett svar på det svensk-finska inträdet i Nato.

– Ryssland skapar nu förutsättningarna för att genomföra sina uttalade mål. Om de vill ha mer trupper och utrustning behöver det mer utrymme och infrastruktur, säger Pesu till Iltalehti.

– Ryssland kan bli militärt farligare efter kriget än före kriget. De bygger ut sina väpnade styrkor och har lärt sig mycket av kriget i Ukraina. Till exempel ligger Ryssland delvis före västländerna inom drönarkrigföring, fortsätter han och tillägger:

– Fred i Ukraina betyder inte nödvändigtvis en säkrare tid för Europa.

115 000 soldater

Enligt uppgift planerar Ryssland att stationera 115 000 soldater i närheten av Petrozavodsk, huvudstaden i Karelska republiken. Det innebär en femfaldig ökning av antalet soldater i området, uppger Iltalehti.

Matti Pesu bedömer att upprustningen kommer att vara genomförd inom fem till tio år. Samtidigt varnar han för att ett militärt angrepp skulle kunna ske innan dess.

– Antalet trupper i fredstid visar bara en del av hotbilden. Bedömningen måste ta hänsyn till Rysslands hela militära potential och förmåga att förflytta trupper från olika håll, säger han till tidningen.

Huruvida Finland och Sverige riskerar att hamna i skottgluggen är osäkert.

– Vi vet ännu inte vilka resurser Ryssland har för att utöka sina väpnade styrkor eller hur landet prioriterar Finlands närområde i förhållande till andra områden, betonar Pesu.

ANDRA LÄSER: Unik attack mot Ryssland – första gången i kriget

”Handlar om att kunna möta Nato”

En stor granskning från de nordiska public service-kanalerna har tidigare avslöjat att Ryssland rustar upp i Sveriges närområde.

Enligt granskningen väntas Ryssland placera ut åtta divisioner, eller 80 000 soldater, endast kilometer från en svenskledd Natobas i norra Finland.

– Vi tror inte att de finns enbart för syns skull. Det handlar ju om att kunna möta Nato i en större konflikt längre fram, säger Thomas Nilsson, chef för militära underrättelsetjänsten Must, till SVT.

LÄS OCKSÅ: Italien går in med militär – Grekland och Polen sluter upp

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen