Så tycker Jimmie Åkesson (SD) om utvecklingen i Ungern

2021 09 10

– Ungern är ett land som är på väg i fel riktning.

Innan du läser vidare följer här tips på andra texter på denna sida i samma ämne:

SD kritiseras – Enda parti som inte röstade mot Orbans nya lag

Totalsågar SD – Och riktar hård kritik mot de som samarbetar med partiet

Toppolitiker sågar SD och betonar att partiets svans förgiftar sociala medier

Det är viktigt att föra fram båda sidor i politiken och ge möjlighet till kritik såväl som att ge möjlighet till den som kritiseras att ge svar. Därför är det självklart att publicera både de tre länkade texterna ovan såväl som denna text där SD ger svar. 

Det säger SD:s partiledare Jimmie Åkesson till Expressen i kväll. I en längre intervju lyfter tidningen bland annat upp frågan om Ungern – ett land som Sverigedemokraterna ofta anklagas för att vara förtjusta i, inte minst i sociala medier.

Tar kraftigt avstånd

Expressen framhåller att före detta tunga namn inom Sverigedemokraterna har flyttat till Ungern och att partiföreträdare inklusive han själv tonat ned varningar om Orbanregimens auktoritära utvecklingen, skriver tidningen.

Men SD-ledaren tar ikväll kraftigt avstånd från Ungern.

På väg i fel riktning

– Ganska oroväckande, säger Jimmie (SD) om utvecklingen i Ungern.

– Ungern är ett land som är på väg i fel riktning när det gäller inte minst den demokratiska utvecklingen, enligt vissa demokratiindex är Ungern inte längre att betrakta som en fullskalig demokrati. Om jag får tillfälle att träffa ungerska politiker så är det framför allt demokrati jag vill prata med dem om, säger Jimmie till Expressen.

Möjligen Danmark

SD-ledaren framhåller att partiet inte har utnämnt något annat land som förebild för SD överhuvudtaget. Däremot passar han på att lyfta fram att det finns ett till Sverige närliggande land som han indikerar ligger före Sverige på vissa områden.

– Vi har aldrig uttalat att något annat land är en förebild för oss, mer än möjligen Danmark i vissa avseenden, säger Jimmie till tidningen.

ANALYS

SD får titt som tätt höra att partiet ser upp till Ungern men nu markerar partiledaren själv tydligt emot Ungerns icke-demokratiska utveckling. Jimmies uttalande torde uppskattas av bland annat Moderaterna och KD som tidigare i år tydligt kritiserat Ungern.

Ungerns negativa utveckling

Ungern har i en serie lagar försvårat för media, diskriminerat mot HBTQ-personer och ställt till med en rad reformer som försämrats landets demokrati enligt oberoende bedömare. Ungern är det enda EU-landet som inte längre klassas som en fullskalig demokrati av den välansedda institutionen Freedom House.

INFO

Denna sida lyfter fram plus och minus om alla partier. Här är några exempel där SD får kritik från olika håll på denna sida:

SD kritiseras – Enda parti som inte röstade mot Orbans nya lag

Totalsågar SD – Och riktar hård kritik mot de som samarbetar med partiet

Toppolitiker sågar SD och betonar att partiets svans förgiftar sociala medier

Foto: Jimmie Åkesson, FB


8 augusti 2026

UPPGIFTER: Sverige vill göra som Norge – men Norge avråder

2026 08 09

Sverige vill ta efter ett norskt system som Norge själva vill lämna.

Den svenska regeringen vill se ett stort systemskifte inom transportpolitiken.

Med inspiration från Norge har man bland annat öppnat för betalvägar, så kallade bompengar, och att offentlig-privat samverkan (OPS) ska leda till snabbare utbyggnad av infrastrukturen.

Men i Norge, som pekas ut som förebild, är man på väg bort från detta, menar en debattör.

Fungerar dåligt – enligt Norge

Gunnar Lindberg, tidigare direktör Transportekonomiskt Institut Norge, varnar för att Sverige är på väg att upprepa misstag som har begåtts i grannlandet.

Regeringen har gett Trafikverket i uppdrag att förbereda lösningar där vägar bland annat finansieras med så kallade bompengar.

Samtidigt har den norska Skattekommissionen dragit slutsatsen att det systemet fungerar dåligt, skriver Lindberg i en debattartikel i DN.

– Kommissionen konstaterar att bompengar som tillfällig finansiering av vägprojekt är ineffektiva och rekommenderar i stället ett nytt system med kilometeravgifter och trängselavgifter, menar Gunnar Linberg i debattartikeln.

Ett problem som lyfts i Norge är också att elektrifieringen av fordonsflottan gör att intäkterna från drivmedelsskatter minskar, medan trafiken ökar, enligt debattören.

– Därför vill Skattekommissionen ersätta dagens bränslebaserade beskattning med avgifter som bättre speglar hur mycket, var och när vägarna används, skriver Gunnar Lindberg.

”Bör inte kopplas till bompengar”

Debattören menar att Sverige bör inspireras av det som fungerar i Norge, inte av det som norrmännen har dömt ut som ineffektivt.

– För det första bör OPS inte kopplas till bompengar. Om Norge själv bedömer att modellen är ineffektiv finns ingen anledning för Sverige att göra den till förebild, menar han.

Sverige bör förbereda ett avgiftssystem som fungerar även när fordonsflottan elektrifieras, enligt Lindberg. Därför är kilometer- och trängselavgifter ett bättre alternativ, anser han.

Dessutom bör regeringen skapa en konkurrent till Trafikverket och införa extern kvalitetssäkring, enligt debattören.

”Stort behov att rusta upp”

Det var tidigare under sommaren som regeringen gick ut och meddelade att man vill öppna för nya sätt att finansiera och utveckla infrastrukturen.

– Sverige har ett stort behov av att rusta upp och utveckla infrastrukturen. Efter decennier av eftersatt underhåll behöver nya arbetssätt som ger mer infrastruktur för skattebetalarnas pengar prövas, sade infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD) i ett uttalande.

– Med bättre kostnadskontroll, tydliga prioriteringar och effektivare genomförande kan vi korta ledtiderna och få fler viktiga projekt på plats. Det handlar om att få mer pengar till infrastruktur och också mer infrastruktur för pengarna, tillade Andreas Carlson.

Foto: M. König resp O. Zarevennyi

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

TURKIET: Ryssland på väg mot ofattbar handling

2026 08 09

Kriget måste stoppas till varje pris, varnar Turkiet.

Natolandet Turkiet slår larm om att Ryssland kan vara på väg att begå en ofattbar handling.

Det internationella samfundet måste ingripa för att stoppa kriget, menar landets utrikesminister.

Desperata – när kriget flyttas till hemmaplan

Hakan Fidan, utrikesminister i president Recep Tayyip Erdoğans regering i Turkiet, varnar för att Ryssland snart kan göra någonting väldigt extremt.

Putin kan ta till kärnvapen – som en desperat åtgärd när kriget har flyttats till hemmaplan, menar den turkiske utrikesministern.

– När ett utnötningskrig vid fronten övergår till ett utnötningskrig på hemmaplan, är frågan inte längre om man kommer att förlora kriget, utan om man kommer att fortsätta existera som nation. Man använder den sista utvägen man har, säger Fidan, rapporterar RBC-Ukraine.

Den sista utvägen för Putinregimen skulle alltså vara kärnvapen.

Turkiets utrikesminister menar att kärnvapenanvändning redan diskuteras i Ryssland.

– Under mitt besök i Ryssland verkade det som att den här frågan skulle kunna komma att tas upp, eftersom det talades om att allmänheten kräver något i den riktningen, säger Hakan Fidan.

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

”Har diskuterat med väst”

Han menar att frågan har diskuterats flitigt med andra Natoländer.

– Vi har diskuterat detta med våra västliga partner, och de är också medvetna om det. Det här är en farlig situation. Allt som människor säger inte kommer att hända, händer till slut, säger den turkiske utrikesministern.

Fidan betonade att det internationella samfundet måste göra allt det kan för att få ett slut på Ukrainakriget, och varnade för att kriget kan sprida sig både geografiskt och i sina mål och metoder, enligt tidningen.

Turkiets regering har också uppmanat Ukraina och Ryssland att införa en paus eller ett stopp för anfall mot kommersiella fartyg i Svarta havet.

Landet har flera gånger också krävt ett slut på kriget i Ukraina. Turkiet är medlem i Nato och har uttalat ett visst stöd för Ukraina, men har samtidigt intagit en mycket pragmatisk inställning till Ryssland och har inte anslutit sig till sanktioner mot Putinregimen.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen