Så tycker Jimmie Åkesson (SD) om utvecklingen i Ungern

2021 09 10

– Ungern är ett land som är på väg i fel riktning.

Innan du läser vidare följer här tips på andra texter på denna sida i samma ämne:

SD kritiseras – Enda parti som inte röstade mot Orbans nya lag

Totalsågar SD – Och riktar hård kritik mot de som samarbetar med partiet

Toppolitiker sågar SD och betonar att partiets svans förgiftar sociala medier

Det är viktigt att föra fram båda sidor i politiken och ge möjlighet till kritik såväl som att ge möjlighet till den som kritiseras att ge svar. Därför är det självklart att publicera både de tre länkade texterna ovan såväl som denna text där SD ger svar. 

Det säger SD:s partiledare Jimmie Åkesson till Expressen i kväll. I en längre intervju lyfter tidningen bland annat upp frågan om Ungern – ett land som Sverigedemokraterna ofta anklagas för att vara förtjusta i, inte minst i sociala medier.

Tar kraftigt avstånd

Expressen framhåller att före detta tunga namn inom Sverigedemokraterna har flyttat till Ungern och att partiföreträdare inklusive han själv tonat ned varningar om Orbanregimens auktoritära utvecklingen, skriver tidningen.

Men SD-ledaren tar ikväll kraftigt avstånd från Ungern.

På väg i fel riktning

– Ganska oroväckande, säger Jimmie (SD) om utvecklingen i Ungern.

– Ungern är ett land som är på väg i fel riktning när det gäller inte minst den demokratiska utvecklingen, enligt vissa demokratiindex är Ungern inte längre att betrakta som en fullskalig demokrati. Om jag får tillfälle att träffa ungerska politiker så är det framför allt demokrati jag vill prata med dem om, säger Jimmie till Expressen.

Möjligen Danmark

SD-ledaren framhåller att partiet inte har utnämnt något annat land som förebild för SD överhuvudtaget. Däremot passar han på att lyfta fram att det finns ett till Sverige närliggande land som han indikerar ligger före Sverige på vissa områden.

– Vi har aldrig uttalat att något annat land är en förebild för oss, mer än möjligen Danmark i vissa avseenden, säger Jimmie till tidningen.

ANALYS

SD får titt som tätt höra att partiet ser upp till Ungern men nu markerar partiledaren själv tydligt emot Ungerns icke-demokratiska utveckling. Jimmies uttalande torde uppskattas av bland annat Moderaterna och KD som tidigare i år tydligt kritiserat Ungern.

Ungerns negativa utveckling

Ungern har i en serie lagar försvårat för media, diskriminerat mot HBTQ-personer och ställt till med en rad reformer som försämrats landets demokrati enligt oberoende bedömare. Ungern är det enda EU-landet som inte längre klassas som en fullskalig demokrati av den välansedda institutionen Freedom House.

INFO

Denna sida lyfter fram plus och minus om alla partier. Här är några exempel där SD får kritik från olika håll på denna sida:

SD kritiseras – Enda parti som inte röstade mot Orbans nya lag

Totalsågar SD – Och riktar hård kritik mot de som samarbetar med partiet

Toppolitiker sågar SD och betonar att partiets svans förgiftar sociala medier

Foto: Jimmie Åkesson, FB


9 sep 26

Fiasko i ny mätning – Tidöparti tappar kraftigt

2026 09 09

Moderaterna ser ut att gå mot ett ovanligt svagt valresultat.

Det visar en ny mätning från TV4/Novus.

I undersökningen hamnar M långt under resultatet i valet 2022, då partiet fick 19,10 procent av rösterna.

Moderaterna backar med 1,3 procentenheter jämfört med Novus senaste mätning 7 september. Stödet uppgår till 16,3 procent – 2,8 procentenheter lägre än i valet 2022.

Siffran på 16,3 procent är nära Moderaternas sämsta valresultat någonsin. I valet 2002 fick M 15,2 procent av rösterna – endast 1,1 procentenheter lägre än i Novus senaste mätning.

Hit går M-väljarna

Många moderata väljare stannar dock kvar inom högerblocket.

Enligt Novus ordförande Torbjörn Sjöström tappar Moderaterna framför allt väljare till Liberalerna, vilket får stort genomslag i mätningen. Stödet för Liberalerna ökar från 4,3 till 5,8 procent.

I Novus mätning i augusti fick L endast 1,9 procent. Sedan dess har stödet ökat med hela 3,9 procentenheter.

Torbjörn Sjöström beskriver uppgången som historisk.

–  Så här snabb uppgång på kort tid har vi aldrig sett förr. Att L också nästan har tredubblat sitt väljarstöd, det är helt sensationellt, säger han till TV4.

Högsta noteringen sedan 2014

Även Miljöpartiet går starkt framåt.

MP ökar med 1,0 procentenheter till 8,8 procent – partiets bästa notering sedan 2014 i en mätning från Novus.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Ukraina har sagt ja till Putinallierad 

Hela mätningen

Här är Novus nya mätning uppdaterad 9 september jämfört 7 september:

🔴Vänsterpartiet                    7,5          -0,3
🔴Socialdemokraterna     26,6          -0,4
🟢Miljöpartiet                          8,8         +1,0
🟢Centerpartiet                      7,8         +0,1
🔵Liberalerna                           5,8         +1,5
🔵Moderaterna                     16,6         -1,3
🔵Kristdemokraterna           6,4         +0,4
🔵Sverigedemokraterna   19,3         -0,4
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 50,7         +0,4
🔵🔵 M+KD+SD+L              48,1         +0,2

 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


9 sep 2026

Snart 28 kronor litern vid pump

2026 09 09

Idag, onsdag, kostar dieseln 21,94 kronor litern.

Det enligt företagspriserna hos de stora drivmedelskedjorna, ett riktpris som även indikerar literpriset för privatkunder.

Priset höjdes igår med 55 öre. Men det kan snart gå över 22 kronor och därefter röra sig upp mot hela 28 kronor litern, om nuvarande dieselbrist består och den tillfälliga skattesänkningen inte förnyas.

– Mellan 25 och 28 kronor litern ligger inom räckhåll, säger Christian Kopfer, råvaruanalytiker på Arctic Securities, till DN.

Genomsyrar ekonomin

Dieseln genomsyrar hela världsekonomin. 

Huvudsakligen finns två förklaringar till bristen på drivmedlet och den efterföljande prisuppgången. Dels är trafiken genom Hormuzsundet mer eller mindre avstannad på grund av kriget i Iran, dels har Ryssland dragit i nödbromsen för dieselexport till följd av ukrainska attacker mot ryska raffinaderier.

Christian Kopfer konstaterar att det råder brist på såväl råolja som diesel.

– Om världen förbrukar 100 men bara producerar 95 måste de återstående fem tas någonstans ifrån. Nu tas de ur lagren, säger experten och menar att priset till slut måste tvinga bort förbrukning.

Andra läser: Drömleverans närmar sig för Ukraina

Oklart om sänkningen består

Christian Kopfer jämför dieselbristen med en patient som långsamt tappas på blod. Det blir värre, men det tar inte slut över en natt.

Så sent som förra veckan flaggade Kopfer dessutom för att det kan bli en dubbelsmäll.

– Vi ska förvänta oss att drivmedelspriser fortsätter upp om inte situationen förbättras, vi ska förvänta oss att elpriser blir betydligt högre nu i vinter än vad de var förra vintern, sade han till SVT. 

Den skattesänkning på bensin och diesel som infördes i Sverige i somras gäller till och med 30 november 2026. I dagsläget är det oklart om den kommer att förlängas. SD och KD vill se en fortsättning, L säger nej och M har inte tagit ställning.

– Vi får ta den här typen av förhandlingar och diskussioner på andra sidan valet, sade Oscar Sjöstedt, ekonomiskpolitisk talesperson i SD, till SR i augusti.

Socialdemokraterna har inför valet gått ut med att partiet inte har några förslag om att höja drivmedelskatterna.

Andra läser: USA-stridsflyg har bombat fel

Foto: Circle K

Text: Redaktionen