Rädsla sprids i Ryssland – förändring från och med idag

2023 04 12

I höstas möttes Vladimir Putins mobiliseringsbesked av kaos, ilska och fruktan.

När diktatorn beordrade en “partiell mobilisering” och kallade in ytterligare 300 000 soldater till kriget försökte mängder av människor fly landet.

Bland annat tog många flykten till Serbien.

Nya lag idag

Nu är det dags igen.

Idag godkände det ryska parlamentet en lag som gör landets värnpliktsprogram såväl effektivare som modernare – och svårare för befolkningen att fly från.

– Dessa ändringar har redan haft sin effekt på mig genom att de bidrar till en känsla av osäkerhet och oro, säger en kvinna med en son i mobiliseringsålder till CNN.

Förbjuds att lämna landet 

Den nya lagen beskrivs som en “rationalisering” av tidigare rekrytering.

Fram till nu har det varit standard att inkallelseordern måste överlämnas personligen till den som omfattas av värnplikten.

Nu räcker det att man har fått ordern skickad till sig per e-post.

– Efter det blir det förbjudet för personen att lämna landet, rapporterar finska Yle.

Får indraget körkort

Ytterligare en förändring innebär tuffa straff för de som struntar i sin inkallningsorder.

Man kommer inte få lov att ansöka om lån, köpa lägenhet, registrera sig som egenföretagare – eller ens köra bil.

Kreml har vid flera tillfällen förnekat att man planerar en ny mobilisering, även om återkommande uppgifter har pekat på raka motsatsen.

– Detta är den andra vågen. Självklart måste de mata det här kriget med färskt kött hela tiden, säger kvinnan, som jobbar som psykolog, som CNN varit i kontakt med.

– Under den första vågen använde de polisräder för att samla in värnpliktiga. Folk gillade inte det. Så nu försöker de hitta på annat.

"Fixar röran"

Kremls talesperson Dmitrij Peskov uttryckte idag att den nya lagen enbart syftar till att “fixa röran” som följde efter mobiliseringsordern i september.

– Det var ett sällsynt erkännande av misslyckande som återspeglade hur skadligt det första försöker var, beskriver CNN.

400 000 soldater

Enligt uppgifter från Storbritanniens försvarsdepartement avser Putin att skicka 400 000 nya soldater till slagfältet.

– Ryska mediers rapportering tyder på att Kreml förbereder en omfattande rekryteringskampanj, framhöll departementet på Twitter nyligen.

Det ska handla om en “frivillig” rekryteringskampanj som dock sannolikt kan sluta i tvångsrekrytering.

Trotsar ordern

Klart är åtminstone att den nya förändringen redan sprider skräck bland män och deras familjer som tar avstånd från Putins krig i Ukraina.

Men det är flera som kommer att trotsa mobiliseringen.

– Det är bättre att skickas i fängelse än att bli dödad, säger bland annat 25-åriga Artem till CNN.

LÄS MER: Uppgifter: Putin är nervös – vågar inte mobilisera

LÄS MER: Putinregimens nya löfte till alla som tar värvning i armén

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: USA planerar militär attack

2025 09 27

Källor uppger att USA förbereder en militär attack.

USA har redan attackerat venezuelanska “knarkfartyg” till havs – till president Nicolas Maduros stora missnöje.

Nu kommer uppgifter om att Trump-administrationen förbereder nästa steg.

Det innebär militära attacker på venezuelansk mark, rapporterar NBC News.

Planerar attack

Amerikanska militärtjänstemän utarbetar alternativ för att slå till mot narkotikasmugglare i Venezuela, och attacker inom landets gränser kan potentiellt inledas inom några veckor.

Det uppger fyra källor med insyn för kanalen som anonymt framhåller att attacker kan vara nära förestående.

“Alla alternativ”

Som bekant har USA flyttat stora militära resurser till närområdet.

Ett tecken på vad som komma skall, säger en av källorna.

– Man flyttar inte så många resurser dit utan att överväga alla alternativ. Man kan inte behålla den typen av eldkraft i Karibien för alltid, säger källan.

Smugglare och laboratorier ska vara bland de potentiella måltavlorna.

Vita huset har valt att inte kommentera uppgifterna.

Läs mer: UPPGIFTER: Ungerska drönare över Ukraina

Eskalering

Att gå från att attackera knarkfartyg i vattnet till attacker på venezuelansk mark skulle innebär en drastisk eskalering.

Den internationella tankesmedjan Observer Research Foundation reflekterar över situationen.

– Situationen har snabbt eskalerat då Pentagon sedan dess har utökat sin F-35-flotta i Puerto Rico och förstärkt sjöpatrulleringen. Över 4 500 marinsoldater är i beredskap, vilket understryker allvaret i eskaleringen, menas det.

“Som kalla kriget”

Tankesmedjan framhåller att spänningarna mellan USA och Venezuela i Karibien speglar nu en konfrontation “i stil med kalla kriget”.

– Kritiker hävdar att Washingtons ensidiga attack saknar både kongressens godkännande och internationell rättslig täckning, uppger tankesmedjan.

– Om sådana operationer blir normala kan det bli ett exempel för andra makter att rättfärdiga militära åtgärder under parollen narkotikabekämpning, vilket undergräver globala normer.

Läs mer: TRUMP: ”Mycket dåligt för Rysslands rykte – går åt skogen”

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


19 september 2025

50 000 ryska soldater har flytt

2025 09 27

Ny statistik visar att många ryssar flyr från landets armé.

I östra och södra Ukraina pågår fortsatt mycket intensiva strider.

Kring Pokrovsk och Dobropilia har de ryska soldaterna tryckt på under en tid utan att göra några nämnvärda framsteg.

Nu kommer uppgifter om att så många som 50 000 ryska soldater har flytt kriget i Ukraina, rapporterar Moscow Times.

50 000

Minst 50 000 ryska soldater har flytt från militären sedan den fullskaliga invasionen av Ukraina i februari 2022, enligt läckta uppgifter som publicerades i maj av den exilbaserade nyhetskanalen IStories.

Moscow Times har träffat en av dem.

– Jag grät. Jag skrev rapporter där jag skrev att jag inte ville tjänstgöra. Men det var helt meningslöst, säger den tidigare soldaten Vitaly Vasilyev, som idag bor i Armeniens huvudstad Jerevan.

Unga män

Rekryterna som flyr är ofta unga män med fattig bakgrund från avlägsna områden i Ryssland.

I vissa fall vet de inte ens om att de ska skickas till kriget.

– En officer tog mig åt sidan och sa: ”Du har inte hört det här från mig, men ett krig är på väg att bryta ut”. Då trodde jag inte på det, fortsätter Vasilyev.

Läs mer: TRUMP: ”Mycket dåligt för Rysslands rykte – går åt skogen”

Överväger lyfta

Uppgifter kommer samtidigt om att Trump-administrationen överväger att lyfta vissa av de restriktioner som finns på amerikanska vapen som används i Ukraina.

Tankesmedjan ISW förklarar:

– En ukrainsk tjänsteman och en högt uppsatt amerikansk tjänsteman uppgav för Wall Street Journal den 26 september att Ukrainas president Zelenskyj under sitt möte med USA:s president Trump den 23 september hade bett om ytterligare ospecificerade långdistansmissiler och godkännande att använda dessa missiler mot militära mål på ryskt territorium.

Oklart hur det blir

Trump ska ha svarat att han inte motsätter sig denna idé, men han lovade inte att häva restriktionerna. 

Zelenskyj bekräftade nyligen uppgifterna om att han också bad Trump om amerikanska Tomahawk-kryssningsmissiler under mötet den 23 september.

Läs mer: UPPGIFTER: Ungerska drönare över Ukraina

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen