PETER HULTQVIST: “Rysk krigsplanering direkt riktad mot Sverige”

2023 04 19

De senaste åren har 27 ryska spionfartyg befunnit sig i svenskt vatten.

Avslöjandet blev känt under dagen då SVT tillsammans med tre andra nordiska tv-kanaler lyckats identifiera totalt 50 ryska fartyg i vattnet omkring Norden.

Nu reagerar förre försvarsminister Peter Hultqvist (S) på nyheten.

Och han menar att det finns en tydlig, och allvarlig, avsikt med vad de ryska fartygen egentligen gör i svenskt territorialvatten.

– Det syftar till underlag för rysk krigsplanering direkt riktad mot Sverige. Det syftar till att ta reda på hur man ska kunna sabotera svenska system, säger Peter Hultqvist, som numera är försvarspolitisk talesperson för Socialdemokraterna, till SVT.

"Får inte vara naiv"

Enligt den forne försvarsministern har dock Sveriges underrättelsetjänster en klar bild av hur Rysslands motsvarigheter opererar.

Han pekar på att fenomenet inte är någonting nytt, utan har pågått före, under och efter kalla kriget.

– Man får inte vara naiv i förhållande till Ryssland, säger Peter Hultqvist.

Kallar upp Försvarsmakten

Även regeringsföreträdare reagerar skarpt på avslöjandet om det omfattande ryska spioneriet från havet.

Enligt Mikael Oscarsson, försvarspolitisk talesperson för Kristdemokraterna, är beteendet “oacceptabelt” och frågan ska nu lyftas i försvarsutskottet redan imorgon, torsdag.

Såväl Försvarsmakten som Must, Militära underrättelse- och säkerhetstjänsten, kommer att kallas upp för att få åtgärder på plats, framhåller han till SVT.

Flera avslöjanden i veckan

Dagens avslöjande är det andra på kort tid som handlar om ryska metoder att spionera på Sverige.

Under gårdagen publicerades en kartläggning av antennerna på ryska ambassadens tak i Stockholm, genomfört av Expressen i samarbete med andra journalister från Europa.

Antennerna uppges användas för att fånga upp radiosignaler och bedriva signalspaning.

Ryssarna kan lyssna på allt som går på radio, det vill säga radiokommunikation, walkie-talkies, polisfrekvenser, säger en före detta officerare med koppling till västerländsk underrättelsetjänst, till tidningen.

Största hotet

Säkerhetspolisen har vid ett flertal tillfällen tidigare varit tydliga med att Ryssland är den enskild största hotaktören mot Sveriges säkerhet.

– Ryssland bedriver kontinuerligt underrättelseinhämtning i Sverige, framhåller Säpo på sin webbplats.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


17 april 2026

Superprognos för Sverige – värmebölja på gång

2026 04 17

I princip hela Sverige har på fredagen kunnat njuta av klart och soligt vårväder.

På flera håll landade temperaturen på runt 15 grader.

En liten försmak på vad som komma skall.

Sommaren 2026 väntas nämligen bli “varmare än vanligt”, förutspår meteorologen Mika Rantanen enligt Aftonbladet.

– Vi ser temperaturer som ligger ungefär en till två grader över det normala i Sverige. Framöver bör man vara beredd på mer intensiva värmeböljor, det är den nya verkligheten, säger han till tidningen.

Förbered för värmebölja

Mika Rantanen är verksam vid Meteorologiska Institutet i Finland. Han har studerat den prognos som ECMWF, Europacentret för medellånga väderprognoser, har gjort inför maj, juni och juli i år.

Trenden är tydlig.

Värmeböljor blir både vanligare och mer intensiva på grund av klimatförändringarna, konstaterar meteorologen. Det innebär dock inte att varje sommar kommer bli varmare än föregångaren, men i år ser det åtminstone ut som att såväl maj som juni och juli kommer att klå snittet.

Juli är nästan alltid varmast, men ökningen jämfört med det normala är något mindre, säger Mika Rantanen.

En blandning

SMHI gör inga långtidsprognoser, utan ser enbart till de kommande tio dagarna. Därför har väderinstitutet inte gjort någon uppskattning för årets sommar.

Förra året kunde dock en rejäl mix konstateras. I Norrland slogs värmerekord medan det på vissa platser i södra Sverige till och med var kallare än vanligt.

– Sommaren 2025 var verkligen full av kontraster! Vi har haft nya värmerekord i norr, ovanligt kraftiga regn och frost i söder, säger Misha Lundgren som är meteorolog på SMHI.

LÄS MER: ”Dina bilder kommer raderas” – Iphone-användare varnas

"Vädermonstret" vaknar i år

Vad som är säkert är emellertid att mars 2026 blev den varmaste marsmånaden som hittills uppmätts i Sverige, enligt SMHI.

I år finns det också skäl att bevaka det för året ovanligt starka väderfenomenet El Niño, som kan resultera i höga globala temperaturer.

Marianne Tronstand Lund, forskare på klimatforskningsinstitutet CICERO, förväntar sig nya värmerekord även till sommaren. Framför allt i länderna kring Medelhavet.

Vi kommer att fortsätta se extrema väderhändelser som är ännu mer extrema än tidigare – och som kan inträffa vid tidigare tidpunkter, säger hon till Dagbladet.

LÄS MER: Oljepriset störtdyker plötsligt – hela börsen lyfter

Foto: J. Ferlič resp T. Sergej

Text: Redaktionen


11 mars 2026

Nya förslaget – en åldersgrupp ska slippa betala skatt

2026 04 18

Centerpartiet kommer nu med ett nytt skatteförslag för en grupp.

Med några månader kvar till riksdagsvalet arbetar partierna hårt för att försöka få ut sin politik till potentiella väljare.

Centerpartiets partiledare Elisabeth Thand Ringqvist kommer nu med ett nytt förslag som ska stärka ungdomarnas tillgång till arbetsmarknaden.

Det handlar bland annat om att ungdomar ska slippa betala skatt på extra-och sommarjobb helt och hållet, rapporterar Sveriges Radio.

Nya förslaget

Förslaget är finansierat i Centerpartiets skuggbudget – men det är i nuläget oklart hur mycket draget skulle kosta.

Partiet vill att alla ungdomar mellan 15 och 19 år ska slippa betala skatt på sin lön från extra-och sommarjobb.

– Det gör vi för att det är så viktigt att unga kommer in på arbetsmarknaden och att man ser att det lönar sig att faktiskt jobba, säger C-ledaren till P3 Nyheter.

Vill ta bort avgift

Slopad skatt är dock inte det enda draget som Centerpartiet vill satsa på för att stärka ungdomarna.

Partiet vill även ta bort arbetsgivaravgiften för gruppen helt och hållet.

Centerledaren säger att hon kommer att återkomma med hur mycket pengar förslaget skulle kosta.

Läs mer: ”Dina bilder kommer raderas” – Iphone-användare varnas

Det gäller idag

Skolungdomar och studerande kan i dagsläget tjäna upp till ett visst belopp per år utan att betala skatt. 

Den som tjänar mindre än 25 042 kronor under 2026 behöver inte betala någon skatt.

– Tjänar du 25 042 kronor eller mer under 2026 ska du betala skatt på din inkomst, framhåller Skatteverket.

“SD värre än V”

Inför det kommande valet har Centerpartiet valt att inte ansluta sig till Tidöpartierna – men har heller inte förankrat sig hos oppositionen.

C vill inte samarbeta med varken Sverigedemokraterna eller Vänsterpartiet – men C-ledaren har gett besked om att hon har svårare för SD än för V.

– De är också ett parti som vill skilja på folk och folk, människor som de inte tycker hör hemma här ska utvisas från Sverige, säger hon till SvD.

Läs mer: Bilister med hybridbil varnas – anmälningar ramlar in

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen