NY MÄTNING: Chocksiffra för en partiledare

2023 02 13

Centerpartiets nya partiledare Muharrem Demirok startar minst sagt i uppförsbacke.

Åtminstone enligt en purfärsk mätning från Aftonbladet/Demoskop som har mätt samtliga partiledarnas förtroende bland väljarna.

Enbart fyra procent har ganska eller mycket stort förtroende för den nya C-ledaren.

– Den lägsta för en ny partiledare sedan Demoskop inledde sina mätningar på den här punkten för flera decennier sedan, framhåller tidningens politiska kommentator Lena Melin.

Långt efter Annie Lööf

Siffran kan jämföras med företrädaren Annie Lööf – där 37 procent uppgett att man har ganska eller mycket stort förtroende för Centerpartiets förra ledare.

Män och kvinnor är mer eller mindre lika negativa. Värst är siffrorna bland väljare under 30 år – där är motsvarande förtroendesiffra enbart två procent för Demirok.

Hyllad och kritiserad

Muharrem Demirok presenterades som ny C-ledare i början av månaden.

På partistämman både hyllades och kritiserades den nya partiledaren öppet.

– Jag hoppas att medlemmarna kommer kunna se mig för den jag är idag och min politiska gärning. Inte utifrån två misstag jag gjorde när jag var yngre, har Demirok framhållit i ett inlägg på Facebook.

Turer kring SD

Partiledarens första tid har handlat mycket kring huruvida Centerpartiet ska förändra sin position till Sverigedemokraterna.

Tidigare i månaden insinuerade Demirok att man öppnade för samarbete, vilket fick statsminister Ulf Kristersson (M) att bjuda in partiledaren till ett först möte.

– Välkommet från nya Centerledaren att sätta sakpolitik före politiskt spel. Att prata med alla partier borde vara en självklarhet. Sverige har stora problem som behöver lösas. Ju fler som sätter sakfrågorna först desto bättre blir Sverige, kommenterade även Liberalernas partiledare Johan Pehrson på Twitter.

Demirok själv uttalade sig dock kort därefter om att ett samarbete mellan C och SD är “helt uteslutet”.

Hon toppar listan

Högst förtroende i mätningen har Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson. Hon tappar visserligen något, men ligger fortfarande 19 procentenheter före Ulf Kristersson som är tvåa på listan.

Den högsta klättringen på förtroendelistan står Vänsterpartiets Nooshi Dadgostar för (4 procentenheter), medan Sverigedemokraternas Jimmie Åkesson noteras för största minskningen (3 procentenheter).

I en nyligen genomförd mätning från SVT/Novus landar Centerpartiet på exakt 5 procent av väljarstödet.

Hela mätningen

Nedan ser du mätningen i sin helhet. Personerna som deltagit i undersökningen har fått svara på frågan "Vilket förtroende har du för följande partiföreträdare?".

Listan avser andelen väljare i procent som har "stort eller mycket stort förtroende" för partiledaren. Inom parantes anges förändringen jämfört med för en månad sedan.

🔴Magdalena Andersson (S)      57          -1
🔵Ulf Kristersson (M)                    38           0
🔵Jimmie Åkesson (SD)                34           -3
🔵Ebba Busch (KD)                         31           -2
🔴Nooshi Dadgostar (V)              26           +4
🔵Johan Pehrson (L)                      19            0
🟢Märta Stenevi (MP)                  16            +2
🟢Per Bolund (MP)                         13            -2
🟢Muharrem Demirok (C)           4             (NY)
 
1 484 intervjuer har genomförts i Demoskops undersökning under perioden 1-7 februari 2023.
 

Foto: Centerpartiet

Text: Redaktionen


Flygbolag stoppar alla resor till USA

2026 02 19

Kanadas invånare har fått nog av USA:s hårdföra politik.

Efter att Donald Trumps infört tullar mot grannlandet och hotat att göra Kanada till USA:s 51:a delstat har kanadensarnas intresse för att besöka grannlandet störtdykt.

Nu agerar flera kanadensiska flygbolag. Lågpris- och charterflygbolaget Air Transat stoppar alla flygningar till USA, rapporterar Business Insider.

Bolagets sista flygning till USA kommer att genomföras i juni. Sedan sätter Air Transat stopp för resor till grannlandet.

Det handlar om ett historiskt skifte. Tidigare trafikerad lågprisflygbolaget nio direktlinjer till och från USA.

– Denna justering är en del av en aktiv hantering av vår kapacitet. Vi fokuserar våra insatser på marknader där Air Transat är bäst positionerat, vilket gör att vi kan optimera våra resurser, säger en talesperson för bolaget.

LÄS MER: Satsar 3 000 miljarder kronor – för att klara sig utan Trump 

”Märkbar minskning”

Air Transat är ett av Kanadas största flygbolag. Under tre år i rad har bolaget utsetts till världens bästa fritidsflygbolag av forskningsinstitutet Skytrax, som årligen genomför den största passagerarundersökningen i världen.

Air Transat är inte ensamt om att stoppa flygningar till grannlandet. Den kanadensiska flygjätten WestJet har tidigare ställt in 16 direktlinjer till USA, bland annat till storstäder som Boston och Los Angeles.

– Vi såg en märkbar minskning av efterfrågan på gränsöverskridande resor under hela 2025. Med anledning av det har WestJet omdisponerat sin flotta genom att öka kapaciteten på rutter som kanadensare vill flyga, säger en talesperson för bolaget enligt Business Insider.

LÄS OCKSÅ: Arlas besked till hushållen – prisförändring i butikerna

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp J. Rosewell

Text: Redaktionen


18feb26

I MORGON TORSDAG: Ekonomisk smäll för svenska hushåll

2026 02 19

I februari har elpriserna rusat till de högsta nivåerna på två år.

De senaste dagarna har priserna dock sjunkit tillbaka.

Men under torsdagen skjuter de i höjden på nytt och dessutom blir det ännu dyrare än tidigare. Pristoppar på över fem kronor per kilowattimme väntas i tre av fyra elområden, enligt Vattenfalls sammanställning.

I det nordligaste elområdet, SE1, blir pristoppen något lägre – 4,4 kronor per kilowattimme. Värst blir det för södra elområde SE4. Där blir priset som högst 5,2 per kr/kWh och i genomsnitt 1,8 kronor per kilowattimme.

Dyrast hittills 

Claes Hemberg är energiekonom på värmepumpsbolaget Nibe. Han konstaterar att torsdagen blir en smärtsam historia för många hushåll.

 Det är samma hemska nivåer men det är dyrare, säger Hemberg till Expressen.

”Handlar om tusenlappar”

Det finns flera orsaker till den kraftiga prisuppgången, uppger Claes Hemberg.

Framför allt påverkas elpriserna av den stränga vinterkylan, men ett ovanligt stort underskott på vattenkraft, väldigt låg vindkraftsproduktion och att Finland köper mycket el från Sverige påverkar också.

Hemberg anser att situationen på elmarknaden är kritisk.

– Det handlar om tusenlappar extra som folk får betala som man inte är beredd på. Vi behöver hushåll som känner att de har råd, säger han till tidningen.

Klockslagen att hålla reda på

Enligt Vattenfalls siffror kommer elpriserna att vara som dyrast mellan klockan 07.30 och 09.45 under torsdagen.

Det kan därför vara klokt att undvika att använda produkter som drar mycket el under dessa timmar.

LÄS MER: Oväntad lösning – om Nato kollapsar

TIPS: Fem åtgärder för att hålla nere elkostnaderna

- Sänk inomhustemperaturen

- Täta fönster och dörrar

- Byt till LED-lampor

- Stäng av apparater som inte används

- Lufttorka tvätten i stället för att använda torktumlare       

Källa: Klart.se

LÄS OCKSÅ: Svensk rockfestival i konkurs

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen