NY MÄTNING: Styrkebesked från två partier

2023 02 02

Två partier utmärker sig i SVT/Novus senaste opinionsmätning.

Fortsatt är det Socialdemokraterna som har mest vind i seglen i den rådande opinionen.

I SVT/Novus senaste väljarbarometer parkerar partiet på 37,1 procent – den högsta siffran på 14 år.

Senaste gången liknande siffror presenterades var i januari 2009 då Socialdemokraterna hade 38,8 procent i mätningarna.

"Nonchalerar vanligt folk"

Socialdemokraternas partisekreterare Tobias Baudin anser sig vara säker på vad som ligger bakom framgångarna.

– Jag tror att det framför allt beror på att regeringen nonchalerar vanligt folk och inte minst deras privatekonomi, men jag tror också att man ger ett ganska ostabilt intryck i en orolig tid för vårt land, säger han i en kommentar till SVT.

Moderaterna behåller väljarstöd

Det andra partiet som utmärker sig är Moderaterna.

Partiet tappar till just Socialdemokraterna, men lyckas hålla fast vid sitt väljarstöd på bekostnad av Sverigedemokraterna som i sin tur sjunker.

Moderaterna når idag 19,7 procent medan SD sjunker jämfört med valet då man tog hem 20,5 procent av rösterna.

Idag når SD 16,9 procent i Novus opinionsmätning. Det lägsta stödet sedan juli 2019, konstaterar undersökningsföretagets vd Torbjörn Sjöström.

Inte oroliga

Inom Sverigedemokraterna är man dock inte oroliga över siffrorna.

– Jag tror att med omvärldsläget har det funnits utmaningar där det tar tid att få reformer på plats. Vi har flera förslag som vi fått ett starkt stöd i väljarkåren för, inte minst när det gäller migrationspolitik, kriminalpolitik och energipolitik. Det är reformer på gång som kommer att komma under mandatperioden, säger partisekreterare Mattias Bäckström (SD) till SVT.

Nytt bränsleförslag

Ett förslag som skulle kunna driva fram SD i opinionen är det nya bränslekrav man ställt på regeringen som handlar om att slopa reduktionsplikten helt.

–  Det leder till att det blir friare egentligen, och mindre reglerat vad man måste blanda i. Det är dumt att man har talat om EU:s miniminivå för reduktionsplikt när det inte finns någon, sade partiets klimatpolitiska talesperson Martin Kinnunen (SD) till DN i veckan.

L under spärren – MP över

Noterbart är även att Liberalerna är under riksdagsspärren i dagens mätning.

I tisdags presenterade DN/Ipsos sin väljarbarometer där just L hade tagit sig upp på fyraprocentsspärren, precis som Miljöpartiet.

Hela mätningen

Nedan ser du mätningen i sin helhet. I den högra stapeln anges förändringen jämfört med SVT/Novus tidigare mätning

🔴Vänsterpartiet                      7,4          -0,5
🔴Socialdemokraterna        37,1        +2,4
🟢Miljöpartiet                            5,0         +0,7
🟢Centerpartiet                        5,0          -0,4
🔵Liberalerna                             3,0          -0,8
🔵Moderaterna                         19,7      +0,1
🔵Kristdemokraterna              4,3        -0,0
🔵Sverigedemokraterna      16,9       -1,5
 
🔴🟢 S+V+MP+C                        54,5     +2,2
🔵🔵 M+KD+SD+L                    43,9 *   -1,2
 
*Liberalerna under riksdagsspärren i denna mätning.
 

Text: Redaktionen


Dansk reaktion mot USA chockar forskarna: “Helt sjukt”

2025 03 18

Det danska förtroendet för USA rasar till nya bottennivåer.

Danmark är en av USA:s mest pålitliga vänner i världen.

Vi har kämpat sida vid sida med amerikanerna i många, många decennier. Vi är en av USA:s viktigaste och bästa allierade.

Det underströk Danmarks statsminister Mette Frederiksen efter att USA:s vicepresident JD Vance kallat danskarna för en “dålig allierad” tidigare i år.

"Riktigt sjukt"

Men efter Trump-administrationens återkommande anspråk på att ta över Grönland, tullkriget mot Europa och, enligt kritikerna, vurmandet för Ryssland syns nu effekterna.

Danskarna har fullständigt tappat förtroendet för USA som allierad, visar en undersökning i tidningen Berlingske.

Uppemot 92 procent anser att Danmark borde lita mer på Europa än på USA för sin säkerhet.

Hela 41 procent ser dessutom USA som ett potentiellt hot.

Siffrorna är på de nivåerna att de mer eller mindre chockar forskarna.

– Det är en riktigt sjuk siffra. Jag trodde aldrig att jag skulle se den, säger Mikkel Vedby Rasmussen, professor i statsvetenskap vid Köpenhamns universitet, till Berlingske.

Fundamental förändring

Det som pågår är enligt professorn en fundamental förändring i hur danskarna uppfattar USA.

– Även på 60-, 70- och 80-talen, när många danskar var emot Nato och kritiska mot USA, var det ingen som trodde att amerikanerna inte skulle hjälpa oss om vi behövde det, säger Mikkel Vedby Rasmussen.

Den danska forskaren säger  att förtroenderaset även beror på att det som kommuniceras från USA:s regering i princip låter som slagord direkt från Kreml.

LÄS MER: Kris i USA – ber Danmark om hjälp

Sjunkit 20 procentenheter

För tre år sedan, i mars 2022, uppgav 65 procent av danskarna att man hade ett mycket högt förtroende för att Nato skulle försvara Danmark vid händelse av krig.

Idag har den siffran sjunkit radikalt.

Den senaste mätningen visar att blott 46 procent tror att Nato skulle rycka in vid ett sådant scenario.

Analysen från undersökningens resultat är att danskarna har insett allvar, menar Gorm Rye Olsen, professor i statsvetenskap vid Roskilde universitet.

– Det är ett uttryck för att befolkningen förstår vad som händer, säger han.

Foto: White House Official Photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen


Biljättens chockbesked – 7 500 jobb försvinner

2025 03 18

Audi bromsar in rejält.

Det är tuffa tider i bilbranschen.

På måndagskvällen kommer besked om att biljätten Audi – som ägs av Volkswagen – kommer att införa ett nytt besparingsprogram.

Det innebär att så många som 7 500 jobb försvinner fram till 2029, rapporterar Reuters.

Nytt besparingsprogram

Volkswagens Audi kommer att ta bort upp till 7 500 jobb i Tyskland fram till 2029 inom områden som administration och utveckling.

Det framhåller biltillverkaren på måndagen, och blir därmed den senaste tyska bilindustriaktören som minskar kostnaderna.

De planerade åtgärderna, som ledningen och arbetstagarrepresentanter enades om på måndagen, ska spara biltillverkaren 1 miljard euro – motsvarande elva miljarder kronor per år på medellång sikt.

Redan dragit ner

Audi har redan dragit ner på cirka 9 500 produktionsjobb sedan 2019, ett steg som man då sade skulle frigöra flera miljarder euro för att finansiera övergången till elbilar och öka marginalerna till 9-11 procent.

Audi har gått dåligt under de senaste åren och rörelsemarginalen sjönk till 4,5 procent under de första nio månaderna 2024 från 7 procent under samma period föregående år på grund av svag försäljning på de viktigaste marknaderna.

“Behöver bli snabbare”

Styrelsens ordförande Gernot Döllner har uttalat sig om beslutet.

– Audi måste bli snabbare, mer flexibelt och mer effektivt. En sak är klar: detta kommer inte att vara möjligt utan anpassningar av personalstyrkan, säger han till den tyska nyhetsbyrån DPA.

Kunde blivit fler

Företaget och företagsrådet har varit oeniga om besparingsplanen, men har nu enats om ett koncept. 

Det kunde ha blivit ännu fler jobb som kapades.

Företagsrådets ordförande Jörg Schlagbauer säger att företaget ursprungligen planerade att eliminera 12 000 jobb.

Audis beslut är ytterligare ett bevis på svårigheterna i bilbranschen – där allt från de största jättarna till mindre bilhandlare har fått det oerhört tufft under de senaste åren.

Foto: C. Aranda

Text: Redaktionen