NYTT BESKED: Nato tvärvänder om Ukraina

2023 05 25

Natochefen Jens Stoltenberg har återkommande proklamerat att Ukraina kommer att bli medlem i Nato.

En hållning som generalsekreteraren har stått för genom hela kriget. 

Han har till och med hävdat att det finns konsensus om att så småningom släppa in Ukraina i militäralliansen så fort kriget är över. 

– Natoallierade är överens om att Ukraina ska bli medlem i vår allians, men det är samtidigt ett långsiktigt perspektiv, sade Jens Stoltenberg i februari

Frågan har dessutom varit uppe på Natos möten när medlemsländernas utrikesministrar samlats för samtal under vintern.

Låter annorlunda 

Men nu låter det annorlunda från Jens Stoltenberg. 

Natochefen vill för närvarande inte ens diskutera frågan. 

– Jag tror att alla inser att det inte är på agendan att bli medlem mitt under ett krig, säger han under onsdagen enligt Sky News.

– Frågan är vad som händer när kriget tar slut, tillägger han. 

Vändningen: medlemmarna är oense 

Så sent som i april framhöll Jens Stoltenberg på nytt att alla Natoallierade är överens om att Ukraina ska bli medlem. 

Nu säger han tvärtom – att medlemmarna inom Nato är oense.

– I den frågan finns det olika åsikter inom alliansen och inom Nato är konsensus förstås det enda sättet att fatta beslut, säger Jens Stoltenberg under samma pressträff, rapporterar Yle.

Vill se "tydliga signaler" 

Ett toppmöte är sedan tidigare planerat äga rum i Vilnius i juli.

Då vill Ukraina se “tydliga signaler” i planerna på att förbereda för ett ukrainskt medlemskap.

Beskedet man fick redan 2008, att man en dag får lov att bli medlem i Nato, räcker inte längre för Ukraina.

– Ingen kan säga exakt vad det slutgiltiga beslutet blir vid toppmötet i Vilnius i den här frågan, säger Stoltenberg.

Uppges föreslå andra alternativ

Enligt diplomater inom Nato vill inte USA ta fler steg framåt än vad man gjorde just 2008, uppger Yle.

Samtidigt uppges även länder i Västeuropa att istället snegla på andra alternativ än medlemskap för Ukraina, till exempel någon form av säkerhetsgarantier.

Bland annat har Frankrike gått ut med att man är redo att diskutera en överenskommelse om sådana garantier så att Ukraina kan få hjälp att försvara sig även i framtiden.

LÄS MER: Zelensky ökar pressen på Nato

Foto: Nato

Text: Redaktionen


JUST NU: Rysk militärhelikopter nedskjuten – inne i Ryssland

2025 11 23

Ukraina säger sig ha lyckats med en unik bedrift.

Ukrainska drönaroperatörer fortsätter att träffa måltavlor i Ryssland.

Vanligtvis rör det sig om oljeraffinaderier, annan energiinfrastruktur eller militära måltavlor.

Men på söndagskvällen uppger Ukrainas specialstyrkor att de med hjälp av drönare har skjutit ner en rysk militärhelikopter – inne i Ryssland, rapporterar Kyiv Independent.

Första gången

Ukrainska styrkor har skjutit ner en rysk Mi-8-helikopter i Rostov-området med en "deep strike"-drönare.

Det uppger Ukrainas specialoperationsstyrkor SSO.

Operationen markerar första gången Ukraina har använt en "deep strike"-drönare för att skjuta ner en rysk Mi-8.

Helikoptern sköts ner nära Kuteynikovo i Rostov-regionen.

“Ändrar reglerna”

Så här lyder ett meddelande från de ukrainska specialstyrkorna:

– Vi ändrar spelets regler: nu är vi på jakt!

Mi-8 är en tvåmotorig, Sovjetdesignad helikopter som bland annat används i stor utsträckning för transport och stridsstöd.

Läs mer: Lukasjenko ger Ukraina oväntat glädjebesked

Oklart i Kupjansk

Samtidigt fortsätter de intensiva striderna på marken i Ukraina.

De kanske mest intensiva striderna pågår i Pokrovsk i Donetsk, och i Kupjansk nära Kharkiv.

Ryssland hävdar att de har tagit över Kupjansk – någonting som ukrainarna menar är falskt.

“Trycker tillbaka”

Tankesmedjan Institute for the Study of War förklarar.

– Ukrainska militära tjänstemän fortsätter att indikera att ukrainska styrkor trycker tillbaka ryska försök att inta Kupjansk – i motsats till upprepade ryska påståenden om att ha intagit staden, uppger ISW.

– Talespersonen för Ukrainas samlade styrkor – Joint Forces Task Force – överste Viktor Trehubov, uppgav den 21 november att ryska styrkor fortsätter att försöka infiltrera Kupjansk, men att antalet ryska soldater i den norra delen av staden har minskat.

Läs mer: Putin går emot Trump – har skickat 120 ryssar

Foto: By Vitaly V. Kuzmin - commons.wikimedia, CC BY-SA 4.0

Text: Redkationen


JUST NU: Europa bjuder in Putin i värmen igen

2025 11 23

Europa bjuder nu in Vladimir Putin till G8 igen.

USA har som bekant framfört ett fredsförslag till Ryssland och Ukraina.

Samtidigt har de europeiska länderna kommit med ett eget motförslag.

Européerna vill bjuda in Vladimir Putin i värmen igen – Ryssland är välkomna tillbaka till G8 vid ett eventuellt fredsavtal uppbyggt av de europeiska länderna, rapporterar The Telegraph på söndagen.

Bjuder in Putin

Europa har erbjudit sig att bjuda in Vladimir Putin tillbaka till vad som på nytt kan bli G8 istället för G7 vid ett potentiellt fredsavtal för att avsluta kriget i Ukraina. 

Erbjudandet till Ryssland, som uteslöts från det politiska forumet efter annekteringen av Krym, framfördes under förhandlingar i Genève på söndagen. 

Det var ett av ett antal eftergifter som gjordes av europeiska ledare i ett motförslag efter den fredsplan mellan USA och Ryssland som läckte ut förra veckan.

“Bästa mötet hittills”

Den europeiska planen, som brittiska tjänstemän hjälpte till att utforma, anger att Ryssland ska "progressivt återintegreras i den globala ekonomin" innan G8 nämns.

USA:s utrikesminister Marco Rubio är nöjd med utvecklingen.

– Jag tror att detta är ett mycket, mycket meningsfullt, jag skulle säga, förmodligen det bästa mötet och dagen vi har haft hittills under hela den här processen, ända sedan vi först tillträdde i januari, säger han.

Läs mer: Sju tunga bakslag för Trump – ”Sämre än Biden”

Blev G7

G7 grundades efter OPEC:s oljeembargo 1973 som ett forum för de rikaste nationerna att diskutera kriser som påverkade världsekonomin.

Medlemmar är Frankrike, Italien, Japan, Kanada, Storbritannien, Tyskland och USA.

Gruppen hette tidigare G8 – men blev G7 sedan Ryssland uteslöts.

Tar över

Varje år övertar ett annat medlemsland ordförandeskapet i gruppen, sätter prioriteringar och organiserar toppmöten. 

Kanada tog över ordförandeskapet från Italien under 2025, uppger Reuters.

Läs mer: Putin går emot Trump – har skickat 120 ryssar

Foto:

Text: Redaktionen