Myt i köket motbevisad – ringer i varningsklockan

2023 05 18

En professor går nu ut med en köksvarning till svenska folket.

Samtidigt slår hon hål på en gammal seglivad myt.

Nämligen den om att skärbrädor i trä skulle vara “självrengörande”.

– Det är en ganska stor risk att det fastnar farliga bakterier i sprickorna, säger Marie-Louise Danielsson-Tham till TV4.

Hon är professor i livsmedelshygien och har noga granskat vilken typ av skärbräda som är bäst att använda.

Solklar uppmaning

Uppmaningen från Marie-Louise Danielsson-Tham är solklar.

En skärbräda i plast är att föredra framför en i trä. Det kan dessutom vara klokt att ha varianter i olika färger, beroende på om man exempelvis skär kött eller grönsaker.

Dessutom bör den bytas två eller tre gånger om året.

Varnar för trend

Professorn varnar även för den nya trenden med dyra och specialdesignade skärbrädor – som ofta är av trä.

Nackdelarna med dessa är bland annat att de inte går att diska i maskin, och det är svårt att komma åt sprickorna i träet.

– Varje enskild bakterie fastnar, lyder varningen från Marie-Louise Danielsson-Tham.

Kryllar av bakterier

I köket kryllar det av bakterier som inte går att se med blotta ögat.

Charles Gerba, mikrobiolog på University of Arizona, har spenderat decennier med att studera hur illa det egentligen är.

Han menar att det generellt finns större anledning att oroa sig över bakteriespridningen i köket än i badrummet.

Bland annat pekar forskaren på behovet av att städa kylskåpets botten.

– Allt droppar ned där. Så allt som förvaras på botten i kylen har så mycket större sannolikhet att bli förorenat. Och det är det första stället som kommer att drabbas av mögel, säger Charles Gerba till hälsosajten Prevention.com.

Delar svenska forskarens bild

Mikrobiologen har, i likhet med Marie-Louise Danielsson-Tham, även tittat extra noga på skärbrädor.

Och han delar bilden av att dessa bör ägnas stor uppmärksamhet.

– Skärbrädor skulle stå högt min lista.

Charles Gerba delar ytterligare en rekommendation med den svenska forskaren.

– Du bör också komma ihåg att ha öronmärkta skärbrädor för grönsaker och andra för kött.

LÄS MER: Ikea-aktör uppmanar: Flytta din mikrovågsugn

LÄS MER: Fyra maträtter du aldrig ska värma i mikron

LÄS MER: Fyra saker som går att äta – trots att de möglat

Foto: K. Smith

Text: Redaktionen


Helt ny superbro på gång i Norden – ska snart stå klar

2026 01 14

En sprillans ny bro är på väg att stå klar i Sveriges grannland.

Danska Vejdirektoratet har gått in på slutspurten.

Senast nästa månad ska den nya Storströmsbron stå färdig. Det markerar slutet på det enorma projektet om att ersätta den tidigare bron, som förbinder Själland med Falster.

– Som det ser ut nu räknar vi med att det sker senast i februari 2026, säger projektledaren Niels Gottlieb om premiären, enligt Vejdirektoratet.

Kan användas av semestersvenskar

Projektet har blivit försenat. Planen var egentligen att bilar skulle kunna köra över bron redan i höstas.

Den nya bron kommer att bli fyra kilometer lång och blir därmed Danmarks tredje största bro, enbart överträffad av Öresundsbron och Stora bältbron. Prislappen har landat på omkring 4,1 miljarder danska kronor.

Bron kommer dessutom att vara till glädje för många semestrande svenskar som kan utnyttja färdvägen på väg ned till kontinenten. 

– Vi ser alla fram emot att kunna öppna den nya bron för bilar, cyklister och fotgängare. Vi vet också att det finns många i området som ser fram emot broöppningen, säger Niels Gottlieb.

LÄS MER: Två länder i Europa kan slås samman

Viktig länk

Den tidigare Storströmsbron kommer att rivas när den nya är helt klar. Den gamla är över 80 år gammal och närmar sig bäst före-datum, vilket kräver stora underhållsinsatser för att hålla trafiken säker. 

Dessutom bedöms bron vara för smal för dagens trafikvolymer och har enbart en enkelspårig järnväg, vilket begränsar tågtrafiken.

I den nybyggda varianten kommer det istället att finnas en dubbelspårig järnväg, vilket bedöms vara en nyckel i en framtidssäker anslutning.

– Storströmsbron är av stor regional betydelse och är även en viktig del av järnvägskorridoren mellan Köpenhamn och Tyskland. Denna järnvägskorridor går via järnvägslinjen Köpenhamn-Ringsted via Køge och kommer att förstärkas avsevärt med den kommande Fehmarn Bält-tunneln och tillhörande järnvägsanläggningar, förklarar Vejdirektoratet.

LÄS MER: Byggjätte i konkurs

Foto: News Öresund

Text: Redaktionen


12 januari 2026

”Har gjort det nästintill omöjliga” – styrkebesked från Ukraina

2026 01 14

Under natten har ryska attacker mot anläggningar i Kryvyj Rih slagit ut strömmen för omkring 45 000 ukrainare.

Beskedet kom från Oleksandr Vilkul som leder militärförvaltningen i staden.

– Fienden har återigen genomfört en storskalig drönarattack mot en infrastrukturanläggning, uppger han i ett inlägg på Telegram.

Var snäll och fyll på med vatten och ladda era enheter om ni kan.

”Har gjort det nästintill omöjliga”

Inga människor ska ha skadats i den massiva attacken, som slog ut stora delar av elförsörjningen under natten.

Men tidigt på morgonen kommer ett styrkebesked från den ukrainska regionen.

– Energiarbetarna har gjort det nästintill omöjliga. Strömmen har återkopplats i Kryvyj Rih efter den ryska drönarattacker som lämnade 45 000 utan elektricitet, säger Oleksandr Vilkul, rapporterar Kyiv Independent.

– Pannanläggningarna har startats upp och når redan driftstemperaturer. Kommunala transporter går normalt, inklusive höghastighetsspårvagnen. Vattenförsörjningen fungerar.

LÄS MER: Ryssland har attackerat sig själva

Kallt i Ukraina

De ryska attackerna mot infrastrukturen i Ukraina slår hårt mot landets befolkning nu när vinterkylan har slagit till.

– Nattens temperaturer i Kiev var -14 grader. Väderprognoserna visar att frostförhållanden sannolikt kommer att fortsätta i minst två veckor till, uppger tidningen.

Förra veckan slog de ryska styrkorna ut elförsörjningen i flera regioner.

– Invånarna i huvudstaden Kiev har kämpat med liknande utmaningar de senaste dagarna, när tusentals invånare stod utan värme efter en massiv nattattack den 9 januari som riktade sig mot kritisk infrastruktur och dödade minst fyra personer.

Många sammandrabbningar

Det senaste dygnet har de ryska och ukrainska styrkorna drabbat samman på flera platser längs fronten, allra flest kring staden Pokrovsk.

– Igår utsatte fienden ukrainska enheter och befolkade områden för fyra missilattacker och 42 flyganfall. De använde 25 missiler och släppte 78 bomber, uppger den ukrainska generalstaben i ett uttalande, rapporterar tidningen.

LÄS MER: Ryssland har attackerat polsk anläggning

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen