Myt i köket motbevisad – ringer i varningsklockan

2023 05 18

En professor går nu ut med en köksvarning till svenska folket.

Samtidigt slår hon hål på en gammal seglivad myt.

Nämligen den om att skärbrädor i trä skulle vara “självrengörande”.

– Det är en ganska stor risk att det fastnar farliga bakterier i sprickorna, säger Marie-Louise Danielsson-Tham till TV4.

Hon är professor i livsmedelshygien och har noga granskat vilken typ av skärbräda som är bäst att använda.

Solklar uppmaning

Uppmaningen från Marie-Louise Danielsson-Tham är solklar.

En skärbräda i plast är att föredra framför en i trä. Det kan dessutom vara klokt att ha varianter i olika färger, beroende på om man exempelvis skär kött eller grönsaker.

Dessutom bör den bytas två eller tre gånger om året.

Varnar för trend

Professorn varnar även för den nya trenden med dyra och specialdesignade skärbrädor – som ofta är av trä.

Nackdelarna med dessa är bland annat att de inte går att diska i maskin, och det är svårt att komma åt sprickorna i träet.

– Varje enskild bakterie fastnar, lyder varningen från Marie-Louise Danielsson-Tham.

Kryllar av bakterier

I köket kryllar det av bakterier som inte går att se med blotta ögat.

Charles Gerba, mikrobiolog på University of Arizona, har spenderat decennier med att studera hur illa det egentligen är.

Han menar att det generellt finns större anledning att oroa sig över bakteriespridningen i köket än i badrummet.

Bland annat pekar forskaren på behovet av att städa kylskåpets botten.

– Allt droppar ned där. Så allt som förvaras på botten i kylen har så mycket större sannolikhet att bli förorenat. Och det är det första stället som kommer att drabbas av mögel, säger Charles Gerba till hälsosajten Prevention.com.

Delar svenska forskarens bild

Mikrobiologen har, i likhet med Marie-Louise Danielsson-Tham, även tittat extra noga på skärbrädor.

Och han delar bilden av att dessa bör ägnas stor uppmärksamhet.

– Skärbrädor skulle stå högt min lista.

Charles Gerba delar ytterligare en rekommendation med den svenska forskaren.

– Du bör också komma ihåg att ha öronmärkta skärbrädor för grönsaker och andra för kött.

LÄS MER: Ikea-aktör uppmanar: Flytta din mikrovågsugn

LÄS MER: Fyra maträtter du aldrig ska värma i mikron

LÄS MER: Fyra saker som går att äta – trots att de möglat

Foto: K. Smith

Text: Redaktionen


24 sep 26

UPPGIFTER: Tung smäll för alla som kör dieselbil

2026 09 25

Dieselpriset har stigit kraftigt runt om i Europa till följd av kriget mellan USA och Iran.

Störningar av trafiken genom Hormuzsundet har bidragit till att priserna ökat markant vid pump.

Nu blir det ännu dyrare.

Det uppger energiekonomen Claes Hemberg i en krönika hos Transportnytt.

Han hänvisar dels till situationen i Mellanöstern, dels till omfattande nedstängningar av raffinaderier i Europa efter prognoser om en kraftigt minskad efterfrågan på diesel.

”Även i Sverige”

Hemberg konstaterar att Europa inte längre är självförsörjande på diesel, utan är beroende av leveranser från ”konfliktdrabbade producenter och mellanhänder”.

På grund av blockeringarna i Hormuzsundet och Röda havet transporteras dieseln nu med tankfartyg runt den afrikanska kontinenten.  

– Det innebär att enorma mängder diesel hela tiden befinner sig till sjöss, vilket gör leveranskedjan extremt sårbar för minsta lilla störning. Med andra ord kan vi räkna med fortsatt dyra och ännu dyrare dieselpriser även i Sverige under hela 2027, skriver Hemberg.

Sverige befinner sig visserligen i ett bättre läge än många andra europeiska länder, eftersom norsk olja används till svensk bensin och diesel.

Trots det bedömer Hemberg att dieselpriset kommer att stiga kraftigt i Sverige.

– Våra priser åker ändå med upp i en ny europeisk olje- och dieselfrossa.

Läs mer: Bokningarna rusar – Ryanair sätter in ny direktlinje

Tillfälliga sänkningar försvinner

Bränslepriserna i Sverige beräknas stiga redan nästa vecka.  

Torsdagen den 1 oktober löper den första av regeringens tillfälliga skattesänkningar på bensin och diesel ut. Det innebär att skatten höjs med motsvarande cirka en krona litern för bensin och 40 öre per liter för diesel.

Två månader senare, den 1 december, löper den andra tillfälliga skattesänkningen ut. Den motsvarar en höjning med cirka tre kronor per liter.

Läs också: 10 500 måste anställas – 40 000 kronor i snittlön 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


24 sep 26

Chocksänkning för Vänsterpartiet

2026 09 25

Vänsterpartiets chans att ingå i nästa regering har minskat dramatiskt.

Det visar odds från flera spelsajter.

Enligt de senaste oddsen har V:s regeringschanser sjunkit kraftigt. Hos speljätten Kalshi har sannolikheten för att V får ministerposter minskat från 26 till 15 procent, rapporterar TV4.

Det misstänkta valfusket i Borlänge, som kopplas till Vänsterpartiet, pekas ut som en bidragande faktor.

– Den här sortens marknader är känsliga för externa händelser. Så det är klart att en händelse som misstankarna i Borlänge slår igenom väldigt tydligt, säger Magnus Adenskog, doktor i statskunskap och affilierad forskare vid Lunds Universitet, till TV4.

Samtidigt betonar Adenskog att oddsutvecklingen även påverkas av externa faktorer, som opinionsundersökningar.

Han jämför med hur oddsen på att Liberalerna skulle klara riksdagsspärren påverkades när partiet ökade i flera mätningar inför valet. 

– Samma sak tror jag gäller Vänsterpartiets regeringschanser. Den marknaden kommer också vara väldigt händelsedriven.

Nytt misstänkt valfusk

Vänsterpartiets regeringschanser riskerar att försämras ytterligare efter nya misstankar om valfusk.

På torsdagskvällen har Stockholms stad polisanmält misstänkt otillbörligt verkande vid val kopplat till Vänsterpartiets kampanj i Järva.

Anmälan har gjorts efter uppgifter som framkommit i en ledartext i Svenska Dagbladet. Där återges vittnesmål från flera röstmottagare i området. 

– Kaos, klanröstning, förkryssade valsedlar som smugglas in i valställen och väljare som får instruktioner via telefon. Vittnesmålen från röstmottagarna i Järva är skakande – och handlar återigen om Vänsterpartiet, skriver SvD:s ledarskribent Peter Wennblad.

Vänsterpartiet slår tillbaka mot anklagelserna.

– Det här är en insinuant ledartext med anonyma källor och som spelar på rasistiska idéer, säger V:s partisekreterare Maria Forsberg till Aftonbladet.

Läs mer: Bokningarna rusar – Ryanair sätter in ny direktlinje

Bekräftar anmälan

Eva Debels, chef för valkansliet i Stockholms stad, bekräftar att en polisanmälan har gjorts med anledning av uppgifterna i ledartexten.

– Vi fick rapporter om att de förekom förkryssade valsedlar och att det också lagts förkryssade valsedlar i valsedelsställen. Det är inte bra för valsystemet att valsedlar sprids på det här sättet, säger hon till P4 Stockholm.

Läs också: Kreml överväger: Flytta från Moskva 

Foto: Agnes Stuber Vänsterpartiet

Text: Redaktionen