Myndighet varnar: Klassisk svensk mat är hotad

2024 08 31

Klassisk svensk mat, däribland vanlig kokt potatis, kan vara på väg bort, enligt Jordbruksverket.

Svenska folkets matvanor befinner sig i en förändringsfas, enligt flera experter.

Det innebär att flera klassiska svenska maträtter och livsmedel kan vara hotade.

Ett exempel är vanlig kokt potatis, rapporterar SR.

För stressade för att koka potatis

Enligt Jordbruksverket tillhör kokt potatis en typ av mat som vi svenskar konsumerar i allt mindre utsträckningen.

– Det går ju upp och ner för den, och tyvärr ganska mycket ner, som det ser ut nu, säger Eva Sundberg, som jobbar med måltidsfrågor på Jordbruksverket, till radiokanalen.

En anledning tros vara att den moderna svensken är lite för stressad för att koka potatis.

– Vi har mer bråttom. Vi lägger inte lika mycket tid på varken att laga maten eller att äta maten som vi gjorde för, säg 30 år sedan, säger Eva Sundberg.

Men det är inte bara potatisen som är hotad. Våra matvanor tenderar att förändras över tid.

Skolköken har ett ansvar

Enligt Jordbruksverkets expert behöver skolköken bli bättre på att servera klassiska rätter på ett tilltalande sätt, så att yngre generationer blir intresserade av dem.

– Som att paketera det på ett sätt som gör att man blir nyfiken och att barnen kan tänka sig att våga smaka. Tacoform eller, liksom lite nya innovationer i serveringssättet kan ju vara ett sätt att hålla kvar de här livsmedlen, säger hon till radiokanalen.

Förutom potatis anses bland annat inälvsmat bli allt mindre populärt bland svenskar.

Maträtter brukar ha en cykel på cirka 30 år innan de ersätts av andra rätter.

Mathistoriker har bland annat nämnt raggmunk som en klassisk maträtt som kan vara på väg att försvinna.

Husmanskost på väg bort

Generationsskillnaderna är numera väldigt stora när det gäller matvanor, och flera klassiska rätter inom den svenska husmanskosten riskerar att försvinna i framtiden.

– Det som vi kallar för husmanskosträtter, det är pannbiff, raggmunk, ärtsoppa, den typen av maträtter är förmodligen borta, har mathistorikern Richard Tellström sagt, som MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat.

Samtidigt har undersökningar visat att den yngre generationens matvanor har förändrats drastiskt, enligt Livets Goda.

Det handlar inte bara om vad man äter, utan också hur. Många unga äter exempelvis bara med en hand, eftersom de vill använda den andra handen till att bläddra i mobilen, enligt undersökningen.

Foto: Pasi Mämmelä

Text: Redaktionen


30 november 2025

Tandhygienist varnar: ”Tandköttet lossnar”

2025 11 30

En tandhygienist varnar för skador på tandköttet.

En skadlig vana har lett till att allt fler svenskar drabbas av allvarliga problem med tandköttet.

I många fall kan tandköttet till och med lossna, enligt en tandhygienist.

”Kan inte äta eller borsta tänderna”

Vitt snus har blivit allt mer populärt bland svenska folket.

Men många som använder produkten drabbas av allvarliga besvär och får väldigt ont, varnar tandhygienisten Birgitta Enmark, som är ansvarig för Folktandvården i Gävleborgs tobaksförebyggande arbete.

– Många som kommer till oss kommer för att de har så ont i tandköttet så att de inte kan äta, de kan inte borsta tänderna – när man skrapar lite, då lossnar lite tandkött, säger Birgitta Enmark till SR.

Oavsett var man lägger prillan så blir det en kraftig inflammation, varnar hon.

Inflammationen drabbar dessutom både över- och underkäken.

Det finns också en risk att problemen består – även om man slutar använda det vita snuset, enligt tandhygienisten.

– Vi har alltså de som har hållit uppe med det vita snuset i ett år, de är fortfarande inte besvärsfria, säger Birgitta Enmark till radiokanalen.

LÄS OCKSÅ: "Erbjuder falska lån" - Finansinspektionen varnar för 38 aktörer

Stor ökning – populärt bland unga

Men trots de många varningarna är det vita snuset fortsatt populärt bland svenska folket, visar en kartläggning från CAN (Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning).

Konsumtionen av vitt snus uppges ha ökat med 20 procent mellan 2023 och 2024, enligt rapporten.

Det vita snuset är framför allt populärt bland yngre konsumenter.

Inom åldersgruppen 17-29 år uppger 1 av 4 att de har snusat vitt snus den senaste månaden.

Under 2024 var det totalt 21 procent av befolkningen som snusade minst en gång i månaden, vitt eller brunt snus. Dagligt användande av snus (18 procent) var betydligt vanligare än sporadiskt användande (3 procent).

Totalt har 30 procent av befolkningen använt någon nikotinprodukt den senaste månaden. Bland 17-29-åringar är 40 procent nikotinanvändare, enligt kartläggningen.

LÄS OCKSÅ: Meddelande dyker upp i mejlkorgen - radera det direkt

Foto: Diana Polekhina

Text: Redaktionen


30 november 2025

JUST NU: Trump ger ut skamlista

2025 11 30

Trump lanserar ett ”Hall of Shame”.

President Donald Trump befinner sig på ständig kollisionskurs med dem han betraktar som sina fiender.

Nu lanserar Vita husets hemsida en skamlista – en ”Hall of Shame” bestående av medier och journalister som ogillas av presidenten.

”Veckans förbrytare”

Vita huset har lanserat en ny sektion på sin hemsida där man riktar offentlig kritik mot medieorganisationer och journalister, rapporterar The Guardian.

”Vilseledande. Partisk. Exponerad” står det högst upp på sidan, där olika medier anklagas för förvrängd rapportering.

Den här veckan är det Boston Globe, CBS News och Independent som pekas ut som ”veckans medieförbrytare”.

Dessa anklagas för att ha rapporterat felaktigt om Trumps uttalanden om sex demokratiska politiker som släppte en video där de uppmanar militärer att inte följa olagliga order.

Förutom ”veckans mediförbrytare” presenteras också ett ”Hall of Shame”, där en lång rad medier och journalister pekas ut och anklagas.

LÄS OCKSÅ: "En aggressionshandling" - asiatiskt land till rasande attack mot Ukraina

Stämplas som ”vänstergalenskap”

I detta ”Hall of Shame” listas bland annat Washington Post, CBS News, CNN och MSNBC.

Besökare kan söka i en hel databas full av artiklar som stämplas med ord som ”partiskhet”, ”felbehandling” eller ”vänstergalenskap”. Även enskilda journalister pekas ut.

Det finns också en topplista på sajten, där Washington Post pekas ut som den största ”förbrytaren”. MSNBC och CBS News ligger på andra respektive tredje plats.

– Lanseringen av webbsidan är den senaste upptrappningen i Trumps långvariga attacker mot medierna. Den följer på stämningar mot Wall Street Journal och New York Times, rättsliga uppgörelser med ABC och CBS, samt hans upprepade hänvisningar till stora nyhetsmedier som "folkets fiende", konstaterar tidningen.

”Ful inuti och utanpå”

Trump har också gått till allt hårdare attacker mot kvinnliga journalister den senaste tiden, enligt tidningen.

Han har bland annat kallat en kvinnlig korrespondent från Bloomberg News för ”gris” sedan hon ställt en fråga om Epsteindokumenten.

Förra veckan beskrev han också en journalist från New York Times som ”en tredje rangs reporter som är ful, både inuti och utanpå”, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Trumps största brott hittills" - världen i gungning

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen