JUST NU: Turkisk tv-kanal försöker påverka svenska valet

2022 06 28

En turkisk tv-kanal riktar en kampanj mot svenska väljare i Turkiet för att påverka valutgången i höstens riksdagsval.

Tv-kanalen, Haber Global, har kopplingar till den högerextrema organisationen Grå Vargarna, rapporterar Expressen.

Tidningen skriver också att kanalen direkt vänder sig till turksvenskar i Turkiet för att rösta på partiet Nyans och dess partiledare, som beskrivs som Erdoğanvänlig.

“Hot mot rikets säkerhet"

Avslöjandet orsakar häpnad i Sveriges riksdag.

– Det är historiskt att en svensk partiledare bärs fram av främmande makt i en stat som Turkiet. Om svensk politik riskerar att fjärrstyras från Ankara framöver så utgör det ett hot mot rikets säkerhet, säger Liberalernas riksdagsledamot Gulan Avci till Expressen.

Uppmanas att rösta i Turkiet

Inslaget sprids även i sociala medier, och på Youtube har klippet över 180 000 visningar på strax över en vecka. 

Bland annat presenteras information om att det kommer att finnas en valurna i turkiska staden Kulu, där 50 000 personer med svenskt medborgarskap bor och som får lov att rösta i valet i höst.

Felaktigt påstående

Påståendet om valurnan tillbakavisas dock av svenska ambassaden i Ankara. 

Enligt ambassaden måste svenskar som vill rösta ta sig till huvudstaden eftersom honorärkonsulatet i Kulu stängde för tre år sedan.

Möjlighet att rösta finns dock också i Izmir, Mersin, Alanya och Istanbul.

Lögner sprids

I inslaget sprids en lögn om att det uppmärksammade partiet har goda chanser att komma in i Sveriges riksdag. 

Bakom kanalen står azerbajdzjanska affärsmän som i sin tur har en nära relation med det högerextrema turkiska partiet MHP, erfar Expressen.

Grå Vargarna är en militant ungdomsorganisation till denna, som terrorstämplats i såväl Frankrike som Tyskland.

Erdoğan upprepar krav

Tv-inslaget sänd i kölvattnet av att Sveriges relation med Turkiet framstår som alltmer infekterad efter att president Erdoğan flera gånger satt käppar i hjulet för ett svenskt medlemskap i Nato.

Under dagen upprepade han sina krav på Sverige. Erdoğan vill inte se tomma ord – utan resultat och handling, rapporterar nyhetsbyrån Reuters.

– Om Sverige och Finland vill bli medlemmar i Nato måste de ta Turkiets oro i beaktande, säger han.

Kallade Sverige för “hycklare”

Turkiet president har även kallat Sverige för “hycklare” och lovat att presentera bilder och dokument för Nato under toppmötet i Madrid för att påvisa detta. 

Samtidigt har svenska regeringen tryckt på för att försöka övertala Turkiet om att de har missförstått bilderna, som sannolikt handlar om bilder på vapen som felaktigt påstås ha skickats från Sverige till norra Syrien, rapporterar Aftonbladet.

Foto: Haber Global

Text: Redaktionen


JUST NU: Plötslig förändring för svenska kronan

2025 09 16

Sveriges valuta når nivåer som inte setts på flera år.

Den svenska kronan har gjort en remarkabel revansch under 2025.

Nu fortsätter valutan att gå framåt.

Och en plötslig förändring innebär att kronan idag når en nivå gentemot dollarn som inte noterats på över tre år.

– US-dollarn fortsatte att tappa mark igår mot de flesta valutor, men vi noterar framför allt rörelsen för kronan som gick under 9,30 för första gången sedan första kvartalet 2022, framhåller ekonomen Marcus Widén på SEB på måndagsmorgonen.

Positiv prognos

Redan i våras konstaterades det att det är värt att satsa på den svenska kronan.

– Vi har en intressant försvarsindustri och när den växer i Sverige så ger det ringar på vattnet och spridningseffekter till större delar av ekonomin, sade SEB:s seniorekonom Robert Bergqvist till TV4 i mars.

Prognosen då var att kronan skulle stärkas ytterligare 2,5 procent mot euron, efter att stigit med mer än två procent mot dollarn vid tillfället.

LÄS MER: City Gross och Stora Coop sågas

Väntas gå under tian

Även nu på hösten är flera experter eniga om att kronan kommer att fortsätta stärkas.

Prognosen är att en euro, som idag ligger på 10,92 kronor, ska kosta under tian vid årsskiftet.

– Jag tror att vi är bland de som är mer optimistiska kring tillväxten, så det finns en logik i det, sade Amanda Sundström, valutastrateg på SEB, till DN tidigare i september.

Upp till Sveriges konsumenter

Framför allt är förhoppningen att konsumenterna ska få igång konjunkturen. Regeringen har satsat 80 miljarder kronor i höstbudgeten som ska sätta fart på utvecklingen.

– Även om de här åtgärderna inte sjösätts förrän 2026 kan det fortfarande verka via förtroendekanaler så att hushållen känner sig lite tryggare med att det kommer bli bättre framöver, säger Tommy von Brömsen, valutastrateg på Handelsbanken, till samma tidning.

LÄS OCKSÅ: Lidl går ut med viktigt meddelande till kunder

Foto:

Text: Redaktionen


16 sep 2015

Ny typ av fartkamera i Sverige – nu kommer man inte undan

2025 09 16

Trafikverket växlar upp för att stärka säkerheten ute på landets vägar.

Redan idag finns det omkring 2 500 trafiksäkerhetskameror, ofta kallade fartkameror, runtom i Sverige.

Enligt Trafikverket bidrar kamerorna till sänkt hastighet och räddar liv.

– Trafiksäkerhetskamerorna i landet räddar närmare 30 liv per år och fler än 70 personer per år från att bli allvarligt skadade i trafiken. Vi vill inte att någon ska behöva åka fast för fortkörning, men vi gör allt vi kan för att människor inte ska dödas eller skadas allvarligt i trafiken, säger Jonas Nygren från myndigheten, i ett uttalande.

Ny typ sätts upp

I dagarna gav Trafikverket besked om att fler kameror är på väg ut. Den här gången i Småland.

Men en av kamerorna sticker ut. Det handlar nämligen om en ny typ, rapporterar SR.

Det nya är att den tar ännu skarpare bilder och lättare upptäcker hastighetsöverträdelser vid exempelvis omkörningar.

Nu ska det med andra ord bli svårare att komma undan jämfört med vad det varit tidigare.

Kameran som nu testas ska placeras på väg 151 mellan Hestra och Värnamo. 

LÄS OCKSÅ: Höjer hastigheten till 150 km/h – först i hela EU.

Prioriterar landsbygden

Enligt Trafikverket kommer många av de nya kamerorna som sätts upp att prioriteras på vägarna ute på landsbygden. Där vet myndigheten att många kör för fort.

Kamerorna placeras på vägar med mycket trafik, höga hastigheter och hög olycksrisk. Alla kameror placeras synligt. I varje kamera finns ett system som mäter fordonets hastighet med hjälp av radar, framhäver Trafikverket.

LÄS MER: Viktigt polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

Avlivar myten

Det har länge florerat rykten om att fartkamerorna till stor del står avstängda. Trafikverket har tidigare hävdat att det inte stämmer.

– Endast de som kör för fort fotograferas och registreras. Alla kameror är direktkopplade till Polisen och fungerar både dag och natt, under hela året.

Foto: Trafikverket

Text: Redaktionen