23 oktober 2025

Svidande kritik mot finansministern

2023 04 17

Under måndagen kommer finansminister Elisabeth Svantesson (M) att presentera regeringens vårbudget.

Flera delar av budgeten är dock redan kända, som exempelvis en stor satsning på 720 miljoner kronor med fokus på barnfamiljer.

Satsningen består av en höjning av det tillfälliga tilläggsbidraget till barnfamiljer som även tar emot bostadsbidrag.

Drygt 110 000 barnfamiljer, varav en majoritet ensamstående mammor, omfattas.

Nollsummespel för många: "Uselt"

För tiotusentals av de värst utsatta familjerna riskerar dock satsningen att bli ett nollsummespel, rapporterar Svenska Dagbladet.

Det gäller barnfamiljer som även tar emot ekonomiskt bistånd eller försörjningsstöd, eftersom stödet minskar i samma mängd som bostadsbidraget höjs.

Ekonomiskt bistånd och försörjningsstöd är det som tidigare kallats för socialbidrag.

– De mest ekonomiskt utsatta i samhället får exakt noll kronor mer i plånboken. Det tycker vi är uselt, säger Majblommans riksförbund Åsa Henell till tidningen.

"Inte till hjälp"

Även Rädda Barnen stämmer in i kritiken om regeringens satsning, som man visserligen samtidigt beskriver som ett steg i rätt riktning.

– Men åtgärden kommer inte vara till hjälp för de flesta av de omkring 50 000 barn som lever i hushåll med långvarigt försörjningsstöd, framhåller Maria Frisk som är Sverigechef på organisationen.

Ska hjälpa ekonomin

När regeringen presenterade insatsen beskrevs den som en åtgärd som skulle hjälpa den ekonomiska situationen som råder för närvarande.

– Det behövs för att många mammor och pappor kämpar just nu för att både få ekonomin att gå ihop, men också för att kunna köpa mat till sina barn. Det här är en väldigt bra satsning som kommer underlätta för många, sade Elisabeth Svantesson på en presskonferens.

Försvarar åtgärden

Ministern har därefter även försvarat åtgärden, trots att den alltså riskerar att sluta i plus minus noll för många barnfamiljer.

Hon har då hänvisat till att försörjningsstödet skrivits upp vid tidigare tillfällen.

– Den mamma som däremot går till jobbet och sliter varje dag, kanske med låg inkomst, har inte fått något extra bidrag förrän nu, framhöll Svantesson till Sveriges Radio Ekot i slutet av mars.

LÄS MER: Nytt ekonomiskt löfte från regeringen


28 januari 2026

LARMET: ”Bensin- och dieselbilar i fritt fall”

2026 01 29

Bilmarknaden växer i Europa.

Antalet nyregistrerade bilar i EU ökade med 1,8 procent 2025 jämfört med föregående år.

Det visar färsk statistik från ACEA (European Automobile Manufacturers Association), som förenar Europas 17 största tillverkare av bilar, lastbilar, skåpbilar och bussar.

Tillväxten för elbilar sticker ut i statistiken. Under 2025 stod elbilar för 17,4 procent av EU:s marknadsandel, jämfört med 13,6 procent året innan.

Hybridbilar stod för 34,5 procent av marknaden och förblir därmed det föredragna valet bland EU:s bilförare. 

Samtidigt sjönk den sammanlagda marknadsandelen för bensin- och dieselbilar kraftigt – från 45,2 procent 2024 till 35,5 procent 2025.

”Fritt fall”

Försäljningen av bensinbilar i EU sjönk med 18,7 procent jämfört med föregående år. Trenden syns på alla större marknader. Frankrike upplevde den brantaste nedgången, med 32 procent, följt av Tyskland (-21,6 procent), Italien (-18,2 procent) och Spanien (-16 procent).

Samtidigt minskade försäljningen av dieselbilar med hela 24,4 procent under året.

Bilsajten Carup kallar det för ett ”mörkt år” för bilar som drivs av fossila bränslen.

– Försäljningen av bensin- och dieselbilar är fritt fall i Europa, skriver sajtens skribent Maths Nilsson.

TABELL: Antalet nyregistrerade bilar i EU

-  3 733 325 hybridbilar

- 2 889 298 bensin- och dieselbilar

- 1 880 370 elbilar

LÄS MER: ”Många är inte förberedda” – världsvaluta i fara

FAKTA: ACEA

- European Automobile Manufacturers' Association (ACEA) representerar de 17 stora Europabaserade tillverkarna av bilar, skåpbilar, lastbilar och bussar: BMW Group, DAF Trucks, Daimler Truck, Ferrari, Ford of Europe, Honda Motor Europe, Hyundai Motor Europe, Iveco Group, JLR, Mercedes-Benz, Nissan, Renault Group, Stellantis, Toyota Motor Europe, TRATON GROUP, Volkswagen Group och Volvo Group.

Källa: ACEA

LÄS OCKSÅ: Bakslag för Coop – bland de sämsta i hela Europa 

Foto: OKQ8 Scandinavia

Text: Redaktionen


28 januari 2026

Massflykt från Gmail – nu kan användare tvingas betala

2026 01 29

Europeiska användare lämnar Gmail och andra amerikanska mejltjänster.

Det uppger it-experten Petteri Järvinen i en intervju med Hufvudstadsbladet.

Massflykten är den del av en större bojkott mot amerikanska produkter.

"Varför skulle e-post vara gratis?"

Användare som söker efter alternativ till de amerikanska tjänsterna bör dock vara beredda att öppna plånboken. Järvinen förutspår att många mejltjänster kommer att börja ta betalt inom snar framtid.

– Om vi inte är beredda att betala, hamnar vi lätt i knät på Google eller Microsoft. Vill vi ha europeiska alternativ måste vi vara beredda att betala några euro i månaden, säger han till tidningen.

Järvinen påpekar att det innebär kostnader att driva mejltjänster. Hantering av lagringsutrymme, brandväggar och kapacitet är inte gratis.

– Vi betalar för bussbiljetter och andra tjänster, varför skulle e-post vara gratis? frågar sig experten.

Reklamfria alternativ kostar

Mejltjänster som schweiziska Proton Mail och tyska Tutanota har fått mängder av nya användare de senaste månaderna. De europeiska alternativen erbjuder än så länge gratisversioner, men den som vill slippa reklam måste betala 3–4 euro per månad.

LÄS MER: Bakslag för Coop – bland de sämsta i hela Europa

Amerikanska techjättar dominerar

Sverige och andra europeiska länder är i dag extremt beroende av amerikanska techbolag.

Den amerikanska dominansen utgör ett hot mot Sverige och andra europeiska länder.

– 70 procent av alla molntjänster i EU levereras av amerikanska bolag. Tre amerikanska företag – Amazon, Google och Microsoft – skulle kunna stänga kontinenten digitalt, har Expressens ledarsida varnat för.

Särskilt beroende är svenska myndigheter och företag av den amerikanska techjätten Microsoft, som bland annat äger den populära mejltjänsten Hotmail.

– Såväl privata företag som myndigheter och kommuner är beroende av de amerikanska tjänsterna, och då inte minst Microsoft, för mejlande, digitala möten och informationslagring. Om Microsoft stängdes ner i dag skulle den svenska statsapparaten lamslås, skriver Expressens ledarredaktion.

LÄS OCKSÅ: ”Många är inte förberedda” – världsvaluta i fara

Foto: S. Feyissa

Text: Redaktionen