08jan26

JUST NU: Skarp varning angående prissänkningar

2023 03 27

Förra veckan sänkte Lidl priserna på över hundra varor.

I dag, måndag, följde Ica och Coop med liknande exempel.

Ica planerar att sänka priserna på över 300 varor och Coop kommer att sänka priserna på färska grönsaker och frukt.

Ett välkommet besked för svenska hushåll.

beskrev finansminister Elisabeth Svantesson (M) dagens besked från matjättarna.

Men än så länge är det för tidigt att ropa hej.

Ulf Mazur, vd på Matpriskollen, manar till fortsatt vaksamhet. Hur mycket billigare matkassen blir återstår att se.

–  Med Coop är det svårt att säga vad resultatet blir, eftersom priserna på frukt och grönt ändras två gånger i veckan. Icas prissänkning blir intressant att följa. Vi får se hur det blir när det genomförs ute i butikerna, jag hoppas de skyltar upp sänkningarna ordentligt, säger han till Aftonbladet.

Flera tusen artiklar

Ulf Mazur påpekar att Ica har runt 8 000 artiklar i de små butikerna och mellan 15 000 och 20 000 i de stora. Prissänkningarna, som rör drygt 300 varor, gäller därmed en liten del av sortimentet.

– Väljer de rätt artiklar så ger det effekt. De som har ont om pengar måste ju ha råd med mat, så är det bara. Man ska inte behöva byta till Matmissionen. Det räcker till exempel om en typ av flingor prissänks, för då finns ett alternativ. Jag hoppas att butikerna förstår det här, säger han till Aftonbladet.

”Ingen reell effekt”

Emma Hernell, vd för konsultföretaget HUI som ägs av branschorganisationen Svensk Handel, varnar för att matjättarnas prissänkningar kan liknas vid en PR-kupp.

– Hundra matvaror i en butik med kanske 10 000 artiklar är inte jättemycket. Det är kampanjmässigt och kanske inte ger en reell effekt, säger hon till SvD.

Hon förklarar att det är viktigt att följa vilka varor som får sänkt pris.

Om priset sänks på varor som många köper, så kommer det i slutändan att få stor betydelse för slutkonsumenten.

– Det finns sådana varor inom många kategorier, säger Emma Hernell till SvD.

LÄS MER:

Sveriges största matbutik sänker matpriserna kraftigt

Efter Ica – nu agerar nästa matjätte

Foto: Ica Gruppen resp Coop Sverige

Text: Redaktionen


27 mars 2026

”Totalt kurshaveri” – svenskt storbolag rasar fullständigt

2026 03 27

Svenska Yubico totalkraschar.

I samband med kriget i Mellanöstern är det många aktier som har haft det tufft under den senaste tiden.

Börser runt om i världen har fallit kraftigt de senaste veckorna.

Det svenska cybersäkerhetsbolaget Yubico har dock haft det extra tufft.

Bolaget har kraschat med 30 procent på börsen den senaste veckan – och har backat med över 82 procent under det senaste året.

“Totalt kurshaveri”

Yubico har gått från att vara ett av Stockholmsbörsens mest hajpade teknikbolag till ett “totalt kurshaveri” på mindre än två år, rapporterar Dagens industri.

En ny kalldusch kom på torsdagen när bolaget vinstvarnade för det första kvartalet.

I augusti 2024 värderades bolaget till hela 28 miljarder kronor då aktien handlades för 319 kronor.

Aktien är nu nere på knappt 32 kronor – och börsvärdet har sjunkit till 2,9 miljarder.

Långt under förväntningarna

Analytiker hade väntat sig ett rörelseresultat på 60 miljoner kronor.

Men istället kommer resultatet enligt Yubico själva landa på mellan tio och 25 miljoner, rapporterar EFN.

Samma kvartal förra året landade resultatet på 92 miljoner kronor.

Läs mer: Storhandla inte – ovanlig uppmaning till svenska folket

Tufft för ägarna

Börsutvecklingen har varit brutal för aktieägarna.

På Avanza har Yubico över 14 000 ägare – och ytterligare två och ett halvt tusen finns på Nordnet.

Breda börsen kämpar

Samtidigt fortsätter stridigheterna i Mellanöstern.

Det har fått börser runt om i världen att falla ordentligt.

Fredagen blev ännu en röd dag på Stockholmsbörsen – och storbolagsindexet OMXS30 har nu tappat så mycket som tio procent på bara en månad, enligt data från Marketwatch.

Även på andra sidan Atlanten har det varit blodröda siffror de senaste veckorna – och likt i Sverige faller USA-börsen även på fredagen.

Läs mer: Lidl expanderar – ”helt ny upplevelse”

Foto: J Zerdzicki

Text: Redaktionen


27 mars 26

”Döda Orban” – vilt utspel från Ryssland

2026 03 27

Nu kommer märkliga ryska påståenden om Viktor Orbán.

Den 12 april är det val i Ungern – ett val som den Rysslandsvänliga premiärministern Viktor Orbán riskerar att förlora.

Nu kommer ett märkligt utspel från Ryssland om att Orbán kan dödas.

”Döda Orbán”

Ett ryskt botnätverk som stöds av Kreml sprider en rad falska uppgifter inför valet i Ungern, rapporterar Kyiv Post.

Boten Matryoshka sprider bland annat uppgifter om att ungrare fått meddelanden från ukrainare, som uppmanade dem att ”ta till vapen, göra motstånd mot myndigheterna och döda Viktor Orbán”.

Uppgifterna sprids i en video som felaktigt tillskrivs en moldavisk mediekanal.

I en annan falsk video, som påstås komma från Deutsche Welle, hävdas att ukrainska flyktingar planerat att mörda Orbán.

I det falska nyhetsklippet, som sprids i Ungern, hävdas att en grupp ukrainska flyktingar har dödats när de försökte detonera en hemmagjord sprängladdning nära premiärminister Orbáns kontor.

LÄS OCKSÅ: Ryska planen går i kras - "dömd att misslyckas"

100 000 visningar

Uppgifterna om det ryska botnätverket kommer från Antibot4Navalny, en grupp som följer ryska påverkansoperationer, rapporterar Politico.

Videon som påstås vara ett nyhetsinslag från Deutsche Welle har fått omkring 100 000 visningar.

Efter att dessa klipp fått spridning har det också rapporterats att rysk underrättelsetjänst har övervägt att genomföra ett mordförsök på Orbán.

Syftet skulle vara att öka sympatin för Orbán och därmed öka hans chans att bli omvald.

Den ryska boten Matryoshka är känd sedan tidigare, men har inför valet i Ungern börjat agera på ett lite annorlunda sätt.

– Normalt reagerar Matryoshka bara på det som blir känt för allmänheten, och det tar minst 24 timmar innan de kommer på något som utnyttjar de senaste nyheterna, säger Antibot4Navalny.

Men nu gör den alltså inlägg om saker som inte har hänt än men som den påstår kommer att hända.

Valet i Ungern den 12 april anses mycket viktigt för både Ryssland och Europa. Opinionsmätningar visar att Viktor Orbán riskerar att förlora valet, vilket sannolikt skulle glädja EU och skapa bekymmer för Ryssland.

LÄS OCKSÅ: Storhandla inte - ovanlig uppmaning till svenska folket

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen