Prisbelönad webbutik i konkurs – efter 12 år

2024 07 02

“Lyxföretaget” The Case Factory går i konkurs.

Designföretaget gjorde sig ett namn på att sälja mobilskal, väskor och andra Iphonetillbehör i äkta italienskt läder.

I tolv år höll man igång verksamheten. Framför allt har man sålt sina produkter via den egna webbutiken, men man har även haft en butik på Östermalm i Stockholm och sålt sina varor på köpcentret NK i samma stad samt i det berömda lyxvaruhuset Harrods i London.

Men nu går det inte längre, rapporterar Ehandel.

Efter att ha omsatt 6,4 miljoner kronor 2019 har kurvan dalat och förra året gick man med 1,3 miljoner i förlust.

Det egna kapitalet försvann och återställdes visserligen via villkorade aktieägartillskott, men nu kastar företaget in handduken.

Letar nya ägare

Från och med nu har The Case Factory utöver sina fysiska butiker även stängt ned webbshoppen.

Hemsidan är borttagen och jakten har inletts på den ny ägare.

– Sen om det inte går så säljer man ut på auktion, eller om det sker något annat sätt – det beror på omständigheterna, säger Jan Lindahl, konkursförvaltare från Kaiding advokatbyrå, till Ehandel.

LÄS MER: Resegigant i konkurs – precis före högsäsongen

“Prisbelönade”

Företaget har även sålt sina produkter via återförsäljare. En av dem är Skultuna som också specialiserar sig på accessoarer.

– The Case Factory är ett prisbelönt företag känt för sina iPhone-tillbehör gjorda av läder av högsta kvalitet från Italien, framhåller Skultuna om det kursade designbolaget.

Själva beskriver man sig som en aktör som står för “personliga lyxiga iPhonefodral, tillbehör och väskor i läder” som fraktar varor över hela världen.

– Svensk design möter italiensk kreativitet och hantverk, beskriver The Case Factory sin butik på Instagram.

LÄS MER: Klassiskt klädföretag i konkurs – 60 butiker drabbas

Lär försvinna helt

Som det ser ut nu kommer The Case Factory att försvinna helt. Förhoppningarna om att hitta någon som kan ta över är små.

– Om jag har förstått det rätt har de gamla ägarna gjort seriösa försök att hitta nya ägare, men inte lyckats, säger Jan Kaiding.

LÄS MER: Bilmärke i konkurs – stor osäkerhet för svenska kunder

Foto: Sven

Text: Redaktionen


JUST NU: USA till hård attack mot europeiskt land – “existentiellt hot“

2025 11 25

USA riktar skarp kritik mot Belarus.

USA varnar för att Belarus systematiskt använder massmigration som ett politiskt vapen mot EU, och kallar taktiken ett "existentiellt hot" mot väst.

Detta enligt en högt uppsatt tjänsteman på det amerikanska utrikesdepartementet, rapporterar Kyiv Post.

Migration som vapen

Enligt tjänstemannen följer USA noggrant hur Belarus uppmuntrar och organiserar migranter mot EU gränser, särskilt mot Polen, Litauen och Lettland.

Taktiken beskrivs som “Vapeniserad migration”.

– Vapeniserad migration är definitivt något som USA ser som en allvarlig fråga, och jag är säker på att det är ett allvarligt bekymmer för de länder som gränsar till Belarus och står mycket nära den konflikten, säger han till Kyiv Post.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin var nära att avgå

Ett existentiellt hot

Tjänstemannen betonar att USA ser Belarus agerande som en del av en bredare kris.

– Massmigration utgör ett existentiellt hot mot västerländsk civilisation och säkerheten för både väst och världen.

Direktivet som skickats till amerikanska ambassader i Europa, Kanada, Australien och Nya Zeeland syftar till att samla in data om “migrant-relaterade brott och människorättsöverträdelser” som kopplas till migrationen från Belarus, och att engagera allierade regeringar i att hantera problemet.

Rättsliga skillnader

Tjänstemannen lyfter också att brott begångna av migranter ofta får mildare straff än motsvarande brott av lokalbefolkningen, vilket skapar en tvådelad rättspraxis.

Samtidigt påpekas skillnaden mellan riktad invandring av högkvalificerad arbetskraft och de stora migrationsflöden som nu drivs av Belarus.

– Fenomenet vi talar om här är helt annorlunda. De ekonomiska fördelarna med storskalig migration är helt tvivelaktiga och speglar inte erfarenheterna hos lokalbefolkningar som hanterar fördrivning, ökad brottslighet och belastning på samhället.

Tjänstemannen bekräftar att amerikanska ambassader har fått instruktioner att direkt samarbeta med länder som Storbritannien, Sverige och Tyskland för att uttrycka oro och erbjuda stöd.

– Den här administrationen har inte varit rädd för att kritisera våra allierade när vi ser allvarliga problem, säger han.

LÄS MER: Kräver ”kompensation” – Kreml hotar USA

Foto: Official White House M Riley

Text: Redaktionen


25 november 2025

Global bank larmar: ”en tickande bomb”

2025 11 25

Den demografiska förändringen kan bromsa tillväxten i många länder.

Åldrande befolkningar utgör en oroande risk för framtidens ekonomiska tillväxt, varnar Europeiska banken för återuppbyggnad och utveckling (EBRD), rapporterar Reuters.

Bromsar tillväxt

Enligt EBRD årliga rapport har åldrande befolkningar redan börjat hämma ekonomisk utveckling i flera länder, och framtidsutsikterna är dämpande.

I framväxande Europa förväntas andelen yrkesverksamma minska, vilket kan sänka den årliga BNP-tillväxten per capita med nästan 0,4 procentenheter mellan 2024 och 2050.

– Redan idag urholkar demografin tillväxten i levnadsstandarden, och det kommer att bli ett motstånd för BNP-tillväxten i framtiden, säger EBRD chefs­ekonom Beata Javorcik till Reuters, som menar att det är en tickande bomb.

Postkommunistiska nationer befinner sig i en särskilt utsatt situation, enligt Javorcik.

– De blir gamla innan de blir rika.

LÄS MER: Kalldusch för Putin – Kina höjer priserna rejält

Födelsetalen faller

Rapporten lyfter fram att födelsetalen faller på grund av sociala förändringar och minskade karriärintäkter för kvinnor vid barnafödande.

Trots olika incitament för att öka födelsetalen har dessa inte lett till bestående förändring.

Migration på nivåer som skulle motverka nedgången är politiskt känsligt, och allmänheten är ofta tveksam till att använda AI för att öka produktiviteten.

Javorcik understryker att den mest effektiva åtgärden är att människor arbetar längre, vilket kan kräva omställning och förändringar i pensionssystemen.

– Vi behöver ha en vuxen dialog med väljarna om hur situationen ser ut, eftersom människor faktiskt tenderar att underskatta betydelsen av demografiska trender.

Svårare att genomföra förändringar

Åldrande befolkningar och äldre ledare gör det politiskt svårare att genomföra förändringar som kan motverka de ekonomiska effekterna.

I genomsnitt är dagens ledare 60 år gamla – 19 år äldre än medianvuxen, och i auktoritära länder har gapet vuxit till 26 år.

För nya EBRD-medlemsländer som Nigeria, som fortfarande har en ung och växande befolkning, gäller det att snabbt satsa på jobbskapande och privat sektorexpansion innan möjligheten försvinner.

– Den demografiska utdelning de kan njuta av är flyktig. Så det finns bara ett fönster av möjlighet, dessa länder måste utnyttja det, varnar Javorcik.

LÄS MER: Forskare varnar för drönarattacker i Sverige

Foto: NASA

Text: Redaktionen