Ny syndabock för höga matpriser pekas ut

2023 04 04

Sveriges matjättar har fått klä skott för de skenande matpriserna senaste året.

Inte minst har de fått skäll av självaste finansministern.

– Jag har inskärpt att det inte är acceptabelt att priserna ökar så mycket, sade Elisabeth Svantesson (M) till SVT häromveckan efter ett möte med Ica, Coop och Axfood.

Hon tillade:

– Jag tänker hålla ögonen på alla de här tre matjättarna.

Pekar ut ny "syndabock"

Matjättarna i sin tur har slagit ifrån sig ansvaret och pekat på ökade kostnader från leverantörerna.

Den verkliga “syndabocken” kan dock vara någon helt annan än de stora butikskedjorna eller dess leverantörer, rapporterar Dagens Nyheter.

– Man glömmer ofta att en stor del av leverantörsförhandlingarna i dagligvaruhandeln görs med stora internationella företag, som är betydligt större än någon av aktörerna på den svenska dagligvaruhandeln, säger en person som tidningen beskriver som någon "med lång erfarenhet och god insyn i hur det går till mellan butikskedja och leverantör”.

Röt ifrån

Göran Blomberg är vd för Ica-handlarnas förbund och delar den teorin. Han skrev nyligen om just samma ämne i en uppmärksammad debattartikel, vilket den här sidan också rapporterade om.

– Sluta skyll på den höga matinflationen på livsmedelsbutikerna, framhävde han i Dagens industri.

– Redan i slutet av 2021 såg vi inflationen komma som en följd från överstimulanser från centralbanker världen över, följt av brister i leveranskedjorna efter pandemin.

Förenklad debatt

Vd:n tar också upp att en Ica-butik i snitt har en rörelsemarginal på under tre procent. 

Det kan jämföras med butikskedjans globala förhandlingspartner som förra året hade marginaler på uppemot 22 procent.

Helena Hansson, professor i nationalekonomi vid Sveriges Lantbruksuniversitet, menar att det ligger en del i nämnda argument. Hon framhåller att debatten om matpriser blivit enkelspårig och förenklad.

– Det är en maktstruktur där de här stora företagen befinner sig bland annat i Sverige, men också på en global marknad. Tappar de Sverige eller en del i Sverige så är det inte hela världen för dem kanske, säger hon till DN.

Rekorddyr påskmat

Trots att Lidl, Coop och Willys alla har aviserat sänkta matpriser är årets påskmat rekorddyr. Till exempel har ägg, grädde och lax ökat med 25 procent sedan påsken 2022.

– Mellan två påskar har det nog aldrig varit en sån här stor prisökning, säger Ulf Mazur, vd och grundare av Matpriskollen, till Expressen.

Han konstaterar också att kunder i större utsträckning tycks överge Coop och Ica till förmån för Lidl och Willys.

– Det är så sjukt mycket billigare på extrapris än på ordinarie pris. Kampen om dig som kund är så fruktansvärt hård nu, säger Ulf Mazur till samma tidning.

Myndighet granskar

Igår meddelade Konkurrensverket sin första analys efter att ha inlett en granskning av livsmedelsbranschen, med anledning av ökade matpriser.

– De stigande livsmedelspriserna beror bland annat på effekter från flera på varandra följande kriser, exempelvis coronapandemin och Rysslands invasion av Ukraina, som lett till ökade kostnader i flera led i livsmedelskedjan. Bland förklaringarna finns också en svag svensk krona, framhåller myndigheten.

Utöver ovan faktorer pekar Konkurrensverket ut en ”dålig konkurrenssituation” som ytterligare en bidragande orsak.

– Det går inte att utesluta att en del av prisökningen också beror på en dålig konkurrenssituation, står det i analysen.

LÄS MER: Nya förklaringar – därför har matpriserna skenat

Foto: M. Spiske

Text: Redaktionen


06 april 26

”Åberopa 25:e tillägget” – Trump kan tvingas bort

2026 04 06

– Öppna det jävla sundet, era galna jävlar, annars kommer ni att leva i helvetet.

USA:s president Donald Trump riktade nya hot mot Iran i ett inlägg på Truth Social under söndagen.

Enligt Trump kommer USA att inleda en massiv bombkampanj mot broar och kraftverk om den iranska regimen inte upphör blockaden av det strategiskt viktiga Hormuzsundet senast på tisdag.

– Tiden rinner ut – 48 timmar innan helvetet regnar ner över dem!!! dundrar presidenten.

Flera röster

Trumps inlägg har väckt starka reaktioner.

Nu kräver flera amerikanska politiker att Trumps kabinett ska åberopa det 25:e tillägget i konstitutionen, rapporterar Newsweek. Tillägget kan aktiveras om presidenten inte anses göra sina plikter. Vid ett sådant scenario skulle Trump tvingas avgå och vicepresident JD Vance skulle ta över presidentposten.

– Om jag satt i Trumps kabinett skulle jag tillbringa påsken med att ringa konstitutionella jurister angående det 25:e tillägget. Han har redan dödat tusental och kommer att döda tusentals till, framhåller den demokratiske senatorn Chris Murphy enligt Newsweek.

John Harwood, tidigare Vita huset-korrespondent för CNN, delar bedömningen.

– Det 25:e tillägget skrevs just för denna situation. Trump kan uppenbarligen inte tänka klart. Han kan inte fungera effektivt som president, skriver han på X.

Uppmaningar kommer även från republikanskt håll.

Den tidigare republikanska kongressledamoten Marjorie Taylor Greene kräver att Trumps kabinett agerar mot presidenten.

– Alla i hans administration som påstår sig vara kristna måste gå ner på knä och be Gud om förlåtelse. Sluta dyrka presidenten och ingrip mot Trumps galenskap, skriver hon på X.

LÄS MER: Allierad hotar att lämna – Ryssland får tungt villkor 

Står bakom presidenten

Trumps inlägg väcker dock inte enbart negativa reaktioner.

Den republikanske senatorn Lindsey Graham är en av flera hökar som ställer sig bakom den hårda retoriken.  

– Som jag har sagt de senaste dagarna är president Trump fast besluten att återställa den fria navigeringen i Hormuzsundet. Han menar allvar med sitt ultimatum till Iran, skriver han på X.

LÄS OCKSÅ: ”Finns inga bevis” – Trumps anklagas för jättebluff

 Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


06 april 26

I DAG MÅNDAG: Viktigt meddelande till Sveriges bilister

2026 04 06

Undvik småvägar och använd de stora vägnäten i första hand.

Det är Trafikverkets uppmaning till svenska bilister under måndagen.

Uppmaningen utfärdas med anledning av de skador som stormen Dave orsakat i västra, mellersta och södra Sverige.

Bland annat har många träd och grenar fallit på vägar.

Nu uppmanar Trafikverket svenska bilister att undvika mindre vägar. Den som kan uppmanas att hålla sig till de stora vägnäten, betonar Madelene Frödell, chef vid Trafikverket.

– Det är många mil väg och järnväg i flera olika län som blivit påverkade av fallna träd och skadade kontaktledningar. Våra entreprenörer kan inte arbeta fullt ut överallt i de extremt starka vindarna så det är först nu vi kan påbörja arbetet och ta oss ut i anläggningen för att säkerställa farbarhet, säger hon.

Frödell flaggar för att framkomsten längs flera vägar kan vara kraftigt begränsad. Fortsatt svåra förhållanden råder på vägarna under måndagen.

– Många ska kanske resa hem från sitt påskfirande under måndagen. Trafikverket uppmanar trafikanter att fortsatt ta del av vädervarningar från SMHI, följa utvecklingen och vara uppmärksam på förhållandena på vägen.

Arbetet börjar nu

Under måndagen påbörjar Trafikverket ett omfattande återställningsarbete på vägar och järnvägar runt om i landet.

– Det är ett omfattande arbete som tar vid nu. Vi kan ännu inte se hela konsekvensen utan det kommer vi nu under måndagen att göra genom att avsyna bit för bit, säger Madelene Frödell.

LÄS MER: Pengarna kan dröja – många har missat viktig detalj i deklarationen 

Flera uppmaningar

Trafikverket har gått upp med flera råd till personer som ska resa under måndagen.

Nedan listas samtliga uppmaningar:

- Du som åker tåg håll kontakt med ditt järnvägsföretag för att ha koll på inställda avgångar i tågtrafiken och eventuell ersättningstrafik.

- Planera din resa och se till att din bil är utrustad med rätt saker om du skulle bli stående vid ett eventuellt stopp.

- Var försiktig eftersom trafikförhållandena kan vara besvärliga på grund av nedfallna träd och grenar.

- Räkna med längre restid och var beredd på att framkomligheten kan vara begränsad.

- Välj om möjligt de stora vägarna med mittseparering

- Lyssna på Trafikredaktionen på Sveriges Radios P4-kanaler – där får du aktuell information om trafikläget.

- Håll dig uppdaterad om det lokala vädret längs din resa. Tänk på att SMHIs prognoser och varningar uppdateras kontinuerligt.

- Om det blir kö, stanna din bil långt ute till höger, det underlättar för räddningsfordon. Det bidrar till att stoppet blir kortare.

LÄS OCKSÅ: Vita huset rasar mot rykte om Trump

Foto: Kathy

Text: Redaktionen