Oroväckande tecken – kan innebära steg mot nytt krig i världen

2024 03 05

Två tecken indikerar att det kan ha tagits steg framåt mot en ny militär invasion.

I julas uppgavs Kinas ledare Xi Jinping ha bekräftat det som många fruktat – att Kina ska ta över Taiwan.

Bekräftelsen ska ha kommit i ett toppmöte mellan diktatorn och USA:s president Joe Biden, enligt läckor som NBC News tog del av vid tillfället.

– Xi sa till Biden i ett gruppmöte, där dussintals amerikanska och kinesiska tjänstemän deltog, att Kinas preferens är att ta Taiwan fredligt, inte med våld, uppgav tjänstemän till tv-kanalen då.

"Beredda att vinna"

På tisdagen kommer nya uppgifter i frågan, rapporterar Reuters.

I en färsk regeringsrapport från Kina upprepar man ambitionen om att “återförenas” med Taiwan, men man har strukit formuleringen att göra det på “fredlig” väg – ett begrepp som tidigare använts i sammanhanget.

Den hårdare tonen mot Taiwan sker dessutom samtidigt som premiärminister Li Qiang i samma rapport bekräftar att Kina ökar sina försvarsuppgifter med 7,2 procent – bara under 2024.

– Kina visar att man under det kommande decenniet avser att stärka militären till den punkt där man är beredda att vinna ett krig om man inte har något annat väl än att utkämpa ett, säger Li Mingjiang, försvarsforskare vid Rajaratnam School of International Studies i Singapore, till nyhetsbyrån.

Sätter in nya övningar

Taiwan har agerat omedelbart efter det kinesiska beskedet.

Den självstyrande önationen kommer att öka antalet missilövningar som en följd av Kinas ökade militära påtryckningar, bekräftar dess försvarsminister Chiu Kuo-cheng

– Vi måste överväga att öka våra förberedelser som svar på fiendens situation, säger han utan att ge några vidare kommentarer enligt Reuters.

Inleder krig "oavsett kostnad"

Kina har de senaste två åren vid upprepade tillfällen varnat omvärlden om att man inte kommer att tveka att inleda ett krig “oavsett kostnad” om Taiwan utropar självständighet.

En talesperson för det kinesiska försvarsdepartementet sade 2022 att man var beredd att “smula sönder” Taiwan – och enligt CIA-chefen William Burns finns det redan en tidsplan för invasionen.

– Xi har beordrat sin militär att vara redo för att invadera Taiwan senast 2027. Det betyder inte att han bestämt sig för att genomföra en invasion 2027, men det understryker allvaret i situationen sade William Burns i februari förra året.

Båda USA och Taiwan har pekat ut 2025 eller möjligen 2027 som tidpunkt för en eventuell kinesisk invasion, eftersom det är då Xi Jinping förmodas väljas om för en ny mandatperiod som president.

Foto: C. Pundei

Text: Redaktionen


24 sep 26

UPPGIFTER: Tung smäll för alla som kör dieselbil

2026 09 24

Dieselpriset har stigit kraftigt runt om i Europa till följd av kriget mellan USA och Iran.

Störningar av trafiken genom Hormuzsundet har bidragit till att priserna ökat markant vid pump.

Nu blir det ännu dyrare.

Det uppger energiekonomen Claes Hemberg i en krönika hos Transportnytt.

Han hänvisar dels till situationen i Mellanöstern, dels till omfattande nedstängningar av raffinaderier i Europa efter prognoser om en kraftigt minskad efterfrågan på diesel.

”Även i Sverige”

Hemberg konstaterar att Europa inte längre är självförsörjande på diesel, utan är beroende av leveranser från ”konfliktdrabbade producenter och mellanhänder”.

På grund av blockeringarna i Hormuzsundet och Röda havet transporteras dieseln nu med tankfartyg runt den afrikanska kontinenten.  

– Det innebär att enorma mängder diesel hela tiden befinner sig till sjöss, vilket gör leveranskedjan extremt sårbar för minsta lilla störning. Med andra ord kan vi räkna med fortsatt dyra och ännu dyrare dieselpriser även i Sverige under hela 2027, skriver Hemberg.

Sverige befinner sig visserligen i ett bättre läge än många andra europeiska länder, eftersom norsk olja används till svensk bensin och diesel.

Trots det bedömer Hemberg att dieselpriset kommer att stiga kraftigt i Sverige.

– Våra priser åker ändå med upp i en ny europeisk olje- och dieselfrossa.

Läs mer: Bokningarna rusar – Ryanair sätter in ny direktlinje

Tillfälliga sänkningar försvinner

Bränslepriserna i Sverige beräknas stiga redan nästa vecka.  

Torsdagen den 1 oktober löper den första av regeringens tillfälliga skattesänkningar på bensin och diesel ut. Det innebär att skatten höjs med motsvarande cirka en krona litern för bensin och 40 öre per liter för diesel.

Två månader senare, den 1 december, löper den andra tillfälliga skattesänkningen ut. Den motsvarar en höjning med cirka tre kronor per liter.

Läs också: 10 500 måste anställas – 40 000 kronor i snittlön 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


23 sep 2026

S-ledarens första regeringsbesked

2026 09 23

Socialdemokraterna kommer att få ihop en ny regering för Sverige.

Så lyder beskedet från Magdalena Andersson (S) på onsdagseftermiddagen.

Det är första gången som S-ledaren kommenterar en eventuell regeringsbildning efter att ha fått sonderingsuppdraget från talmannen i fredags.

– Jag har haft bra samtal med flera, eller de flesta, av partiledarna i Sveriges riksdag, säger Andersson till SR.

Beskedet: "Ja"

Under eftermiddagen har Magdalena Andersson haft möte med Moderatledaren Ulf Kristersson, som i torsdags meddelade att han avgår som statsminister.

Enligt S-ledaren har de pågående samtalen gett “en bra bild över vilka partier som det är meningsfullt att fortsätta samtalen med”. Hon har tidigare sagt att hon ska tala med sex partier, vilket betyder samtliga riksdagspartier förutom Sverigedemokraterna.

På frågan om S kommer få ihop en regering ger Andersson ett kort svar.

– Ja, säger partiledaren.

Bildar "kartell"

Tidigare idag meddelade Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Vänsterparitet och Centerpartiet om att de fyra partierna bildat en “kartell” i riksdagen. Samarbetet handlar om vilka som ska ta plats i riksdagens utskott och vilka som ska bli nya talmän.

– Vi går ihop och bildar kartell. Våra 176 mandat ska ställas mot Tidös 173, för då får vi majoritet i alla utskott, säger Socialdemokraternas gruppledare Lena Hallengren till DN.

Läs också: Vindkraft stoppas i Sverige

Vill inte ha Norlén

Enligt Lena Hallengren är det “självklart” att nuvarande talman Andreas Norlén inte ska sitta kvar på sin post. 

– Det är Tidös kandidat. Vi backade upp honom sist för att det inte skulle bli en sverigedemokratisk talman. 

Hallengren menar att S, i egenskap av att vara största parti, bör ha talmansposten.

Läs mer: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra”

Arkivfoto: Socialdemokraterna, pressträff

Text: Redaktionen