Omfattande störning för Swedbanks kunder – utpekad måltavla

2023 01 27

Swedbank har drabbats av stora digitala störningar under fredagen.

Störningarna inkluderar bland annat problem för bankens kunder att nå hemsidan samt logga in för att genomföra betalningar, rapporterar Dagens Nyheter.

Även ett flertal andra banktjänster ligger nere.

– Vi utreder vad som har hänt, men kan inte säga vad det beror på, säger Hannes Mård från Swedbanks presstjänst till DN.

Problemet uppdagades av att kunder hörde av sig, men det finns ingen prognos på när problemet kan vara löst.

Pekar ut banken som måltavla

En organisation har redan tagit på sig ansvaret för bankens tekniska problem – hackergrupper Türk Hack Team som utger sig från att komma från Turkiet.

Gruppen ska ha pekat ut Swedbank som en måltavla, uppger DN och hänvisar till dess sociala medier.

– Du har ådragit dig turkiska hackares vrede! Om du bränner Koranen kommer vi att bränna dina servrar! Vår hämnd kommer att bli väldigt svår! framhåller hackergruppen på Twitter.

Samma grupp har även varnat för att flera andra svenska sajter kan komma att drabbas av hämndattacker.

Varnat för cyberattacker

Redan igår uppmärksammades det att det uppmanas till cyberattacker mot svenska myndigheter och banker bland turkiska hackare.

Exempelvis utfärdade Riksbanken en varning och kan komma att förändra sin beredskap.

– Det är i dagsläget oklart hur allvarligt hotet är. Får vi hot mot oss så anpassar vi vår bevakning, säger Rickard Faleij, informationssäkerhetsansvarig hos den svenska centralbanken, till Sveriges Radio Ekot.

Säpo bekräftar

Säkerhetspolisen har också bekräftat att man tagit emot samma information.

– Vi kan konstatera, som vi gjort tidigare att det finns en breddad och fördjupad hotbild mot Sverige. Det innefattar bland annat värvande av källor och spionage, men även andra typer av attacker som exempelvis cyberattack, säger Gabriel Wernstedt, pressekreterare på Säpo, till SVT.

Myndigheter uppges vara nervösa

I veckan har myndigheter över hela Sverige suttit på helspänn av oro för att Sverigehatet ska eskalera efter att Rasmus Paludans koranbränning följts av omfattande protester i muslimska länder, uppgav Aftonbladet i onsdags.

– Man följer utvecklingen väldigt noggrant och prioriterar särskilt säkerhetsarbetet för utsänd personal. Det finns en nervositet över om det ska eskalera eller lägga sig, säger tidningens källa.

Flera problem senaste dagarna

Fredagens problem är andra gången inom loppet av tre dagar som Swedbank har besvär med sin internetbank.

I onsdags orsakade en kraftig anstormning till bankens hemsida för att registrera konto till Försäkringskassans utbetalning av elstöd stora problem för kunderna.

Foto: Swedbank

Text: Redaktionen


11 okt 2026

Prognosen: Swish kommer att försvinna

2026 10 11

Swish är ett av de starkaste varumärkena i landet – men kommer det vara så även framöver?

Den 12 december 2012 lanserades Swish som en betaltjänst för betalningar mellan privatpersoner. 

Idag används tjänsten av 8,8 miljoner svenskar – och i september månad genomfördes totalt 97 947 235 betalningar.

Swish är idag ett av de starkaste varumärkena i landet, men frågan är hur länge det kommer att vara.

“Kommer försvinna”

Elias Nordling på sajten Mobil menar att Swish förr eller senare kommer att försvinna. Han framhåller att det inte lär ske under de kommande åren, men att tjänstens “dagar är räknade”.

– Förr eller senare tror jag att en större aktör kommer in i Sverige och antingen konkurrerar ut Swish, eller tar över verksamheten och successivt stöper om den till sin egen tjänst, ungefär som Vipps gör med Mobilepay i Danmark och Finland, menas det.

“Internationellt projekt”

Swish ägs av bland annat Danske Bank, Handelsbanken, Länsförsäkringar, Nordea och SEB. Sajten lyfter fram att Swish inte är ett statligt alternativ, utan “ett företag som drivs av de svenska storbankerna, som i sin tur har gott om verksamhet utomlands”.

Och det är bara en tidsfråga innan en internationell aktör tar över.

– Den aktören kan mycket väl vara Vipps men behöver inte vara det. Om Tyskland kommer igång med mobila betalningar på samma sätt kan det bli en europeisk storaktör. 

Läs mer: Tydligt skifte för bolån i Sverige

Swish i siffror

Idag är Swish alltjämt ett av Sveriges starkaste varumärken. Så här ser tjänstens senaste siffror ut:

- 8,8 miljoner privatanvändare

- 300 000 företag tar betalt med Swish

- 97 947 235 betalningar i september

- 55 317 185 225 kronor swishade i september

- 93 procent av användare swishar eller tar emot swish varje månad

Toppade listan

Tidigare i år utsågs Swish till Sveriges starkaste varumärke – för femte året i rad.

Betaltjänsten toppade listan framför varumärken som Ikea, Volvo, Ica, Arla och Systembolaget.

Läs mer: 3 000 kronor – tung smäll för svenska husägare

Foto: Swish

Text: Redaktionen


Natoland går emot Trump – “Ska bli till ruiner”

2026 10 11

Estland går emot Donald Trump.

USA:s president har nått en överenskommelse med Vladimir Putin. USA och andra marknader ska få hundratusentals ton dieselbränsle från Ryssland.

Beskedet får Estlands premiärminister Kristen Michal att få i taket.

Michal beskriver USA:s drag som ett “stort misstag”, och framhåller att diskussioner ska fortgå gällande hur “Rysslands oljeinfrastruktur ska bli till ruiner”, rapporterar Ukrainska Pravda.

Går emot Trump

USA lättar på sanktioner mot rysk dieselexport fram till april nästa år.

Estlands Kristen Michal säger att beslutet går emot västvärldens mångåriga ansträngningar att skära av flödet av energiintäkter till Kreml.

– Detta är ett stort misstag, eftersom avtal med diktatorer är en väg till helvetet. Oskyldiga människor dödas med de pengar som fås från gas och bränsle. 

“Ruiner”

Michal understryker att Estland inte tänker göra som USA. Istället kommer Natolandet att verka för ytterligare förstörelse av rysk oljeinfrastruktur.

– I Estland och vid Europeiska rådets möte denna vecka bör vi diskutera om vi snabbt kan öka stödet till Ukraina så att det förvandlar ryska oljeraffinaderier till ruiner. 

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har också protesterat mot beslutet.

Läs mer: Trump pekar ut ny ”fiende”

Trump: Avgå Zelenskyj

Trump-administrationen har flera gånger uppmanat Kyjiv att upphöra med sina attacker mot rysk energiinfrastruktur.

Tidigare idag attackerade Ukraina Ryssland på nytt. Det kan du läsa mer om genom att klicka här.

Donald Trump blir allt mer frustrerad på Volodymyr Zelenskyj, och säger på lördagskvällen att den ukrainske presidenten bör avgå.

“Borde sluta”

Trump går till attack mot den ukrainske ledaren, rapporterar Reuters.

– Han gör bäst i att sluta. Jag föreslår att de skaffar en ny ledare som kan få till ett avtal, säger den amerikanska presidenten.

Ryssland och Ukraina bedöms alltjämt stå för långt ifrån varandra i flera frågor för att kunna sluta en överenskommelse.

Läs mer: Stormakt överger Putin

Foto: By Daniel Torok - White HouseFacebook, Public Domain resp sociala medier resp By Kremlin.ru, CC BY 4.0

Text: Redaktionen