Nytt avslöjande om planerat terrorattentat i Sverige

2023 04 13

Nu framkommer nya uppgifter om det misstänkta terrorbrott som planerades i Sverige.

Det var förra veckan som Säkerhetspolisen, Säpo, slog till mot fem personer som misstänks för stämpling till terroristbrott. 

– Säkerhetspolisen behöver ofta gå in tidigt för att avvärja ett hot. Vi kan inte vänta på att ett brott ska fullbordas innan vi agerar, framhöll Säpo efter gripandet.

Avslöjar nya uppgifter

En ny kartläggning kan nu avslöja flera nya uppgifter om de misstänkta männen, enligt en rapport från researchföretaget Acta Publica.

Minst tre av dem har kopplingar till jihadistgrupper på Facebook.

– Enligt Säkerhetspolisen finns kopplingar mellan de misstänkta och terrororganisationen Islamiska staten (IS). Säpo har dock valt att inte offentliggöra art eller grad av dessa kopplingar, framhåller Acta Publica.

Krigat i Syrien

Redan 2019 inleddes en kartläggning av de miljöer som de misstänkta varit verksamma i. Enligt underrättelserna har de gripna personerna under en längre tid varit aktiva inom våldsbevakande extremism.

– Det handlar exempelvis om hur de varit del av slutna Facebookgrupper som öppet har stöttat IS och där flera andra medlemmar har stridit för terrororganisationen i Syrien, framhåller Acta Publica på sin webbplats.

"Sverige ett prioriterat mål"

Säpo misstänker att de misstänkta planerna på att genomföra ett terrorattack i Sverige föranleddes av Rasmus Paludans uppmärksammade koranbränning i januari.

Efter händelsen kopplades ärendet till “de internationella uppmaningarna om attentat som förekommit”.

– Tidigare bedömde vi att Sverige var ett legitimt mål, efter aktionen bedömde vi att Sverige var ett prioriterat mål för terrorattentat.

Uppmanade svenska folket

I februari varnade Säpo för att säkerhetsläget i Sverige var det allvarligaste sedan 1980-talet.

Myndigheten riktade även en direkt uppmaning till hur svenska folket ska förhålla sig till den ökade hotbilden.

– Var extra vaksam på sådant som man inte tycker stämmer eller ser konstigt ut, sade Charlotte von Essen, chef för Säkerhetspolisen, till Sveriges Radio.

En satt på fri fot

När det gäller de fem gripna personerna förra veckan sitter fyra av dem fortfarande häktade.

En av männen har släppts på fri fot men misstankarna kvarstår.

Samtliga fem misstänkta har förnekat brott.

Foto: Säpo

Text: Redaktionen


21 okt 26

Bensin- och dieselförbud på väg – här införs det

2026 10 21

Det rödgröna styret i Stockholms stad räknar med att stoppa bensin- och dieselbilar från att köra på gatorna i Stockholms innerstad.

Ett sådant förbud träda i kraft under mandatperioden, bedömer Lars Strömgren (MP), trafikborgarråd Stockholms stad.

– Det hoppas och tror jag. Transportstyrelsen ska komma med ett besked innan jul, säger han till Di.

– En av de största kritikerna av miljözonen har varit turistbussbranschen, men på onsdag ska jag tala på en panel där de lanserar en eldriven turistbuss. Det verkar inte längre vara ett problem, fortsätter Strömgren.

”Kliv på vägen”

Det är oklart när förbudet kommer att träda i kraft, men Strömgren räknar med att fossildrivna bilar snart stoppas i innerstaden.

Den så kallade miljözon klass 3 föreslås omfatta 20 kvarter som täcker cirka 180 000 kvadratmeter.

Det rödgröna styret planerar dock att expandera zonen i ett nästa steg.

– Vi ser att omställningen till en utsläppsfri innerstad behöver göras stegvis. Miljözon klass 3 är ett viktigt kliv på vägen mot ett Stockholm med renare luft och trevligare gator, har Lars Strömgren framhållit.

Länsstyrelsen sa nej

I maj upphävde Länsstyrelsen i Stockholm beslutet att införa miljözon 3.

– Skälen för Länsstyrelsen beslut är i korthet att kommunens utredning inte ger stöd för att nyttan av miljözonen överväger de samhällsekonomiska konsekvenser som den får i det aktuella området, löd motiveringen. 

Stockholms stad har överklagat beslutet till Transportstyrelsen, som blir den sista instansen att pröva ärendet. Ett beslut väntas före årsskiftet.

Läs mer: Biljätte kollapsar 

FAKTA: Miljözon klass 3

Följande personbilar, lätta lastbilar och lätta bussar är tillåtna:

- rena elfordon

- gasfordon med utsläppsklass Euro 6

- bränslecellsfordon.

Laddhybrider är inte tillåtna.

Följande tunga lastbilar och tunga bussar är tillåtna:

- rena elfordon

- gasfordon med utsläppsklass Euro 6

- bränslecellsfordon

- laddhybrider med utsläppsklass Euro 6.

Källa: Stockholms stad

Andra läser: Nya regler för flygresenärer – får ersättning direkt

Foto: Dele_o

Text: Redaktionen


21 okt 2026

V och SD överens

2026 10 21

Det är inte varje dag som Vänsterpartiet och Sverigedemokraterna håller sams.

Men idag är en sådan dag då de två partierna faktiskt är överens och gjorde samma sak.

Både V och SD vill nämligen se sänkta politikerlöner. Och båda partierna röstade idag för förslaget när det på onsdagen lades fram i EU-parlamentet. De andra svenska partierna röstade emot, bortsett från Miljöpartiet som lade ned sina röster, rapporterar Expressen.

Hanna Gedin är en av Vänsterpartiets två EU-parlamentariker. Tidigare partiledaren Jonas Sjöstedt är den andra. 

– Det finns inga busschaufförer, lärare, socialarbetare eller städare som tjänar i närheten av parlamentarikernas löner. Utan dem så stannar Sverige, säger Hanna Gedin till tidningen.

Motsvarande månadslön på 400 000

Enligt Gedin finns det “absolut ingen rimlighet” att det finns politiker som tjänar “astronomiskt” mycket mer än vanliga svenska arbetare. 

För två år sedan kunde en granskning av TV4 Nyheterna visa att EU-parlamentariker får ersättningar motsvarande en månadslön på drygt 400 000 kronor. Samma granskning pekade på att det saknades krav på redovisningar.

– Det är svårt att se att förtroendet för demokratin skall stärkas om vi har ett regelverk som gäller för politiker och ett helt annat för alla andra medborgare, sade Christian Ekström, vd på föreningen Skattebetalarna, till kanalen vid tillfället.

Läs mer: Jätteökning efter valet – ”exceptionella siffror”

"Sticker i ögonen"

Grundlönen för en EU-parlamentariker ligger på cirka 10 300 euro, motsvarande omkring 114 363 kronor, enligt siffror från 2024.

Även då röstade EU-parlamentet om att sänka lönerna. Och precis som i år var då V och SD de enda partierna som röstade för förslaget, som då gällde en halvering av lönen.

– I det läget så sticker det verkligen i ögonen att folkvalda ska ha flera gånger högre lön än vad vanliga arbetstagare har, sade Hanna Gedin till Aftonbladet då.

Dagens omröstning slutade i 83 röster för förslaget och 533 emot. Beatrice Timgren, Dick Erixon och Charlie Weimers, de tre SD-ledamoterna, röstade för sänkningen, precis som V-politikerna.

Läs mer: S och MP ger med sig – skatten sänks för många svenskar

Foto: Ash Crow, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen