JUST NU: Luftvärnssystem placeras ut i Sverige

2023 02 06

Luftvärnssystemet Patriot placeras ut i Göteborgs hamn. 

Det är första gången som systemet används skarpt av svenska försvaret, avslöjar Aftonbladet.

Försvarsmakten betonar att det inte är en övning – det är en beredskapsoperation.

– Det är inte övning, säger Therese Fagerstedt, presschef på Försvarsmakten, efter att en luftvärnsstridsgrupp från Luftvärnsregementet Lv6 i Halmstad fick en oanmäld order på måndagsmorgonen om att installera luftvärnssystemet i Göteborgs hamn.

Skyddar mot luftangrepp

Patriot har kapacitet att skydda mot angrepp som sker i form av ballistiska robotar, kryssningsrobotar och flygplan.

Sedan systemet köptes in, vilket skett i olika omgångar under de senaste fem åren, har det alltså aldrig använts skarpt.

Tills nu.

– Västkusten med Göteborgs hamn är strategiskt viktig med alla transporter som kommer in där och därför är det helt avgörande att kunna skydda för ett angrepp med det här systemet, förklarar Therese Fagerstedt för Aftonbladet.

Ingen förändrad hotbild

Försvarsmakten bedömer att risken för ett väpnat angrepp mot Sverige är låg.

Samtidigt kan inte myndigheten utesluta ett sådant scenario.

Beredskapsoperationer görs för att testa hur snabbt och effektivt våra förband och stridskrafter kan agera vid en skarp situation. Operationen är inte föranledd av någon förändrad hotbild mot Sverige, framhåller Försvaret på sin hemsida.

Miljardsatsade på Patriot

I maj förra året fattade den tidigare S-regering beslut om en ny satsning på just Patriot värd 1,3 miljarder kronor.

– Nu tar vi ytterligare ett steg för att stärka Sverige och vår försvarsförmåga. Den här investeringen banar väg för ett kraftigt förstärkt luftförsvar. Det är särskilt angeläget mot bakgrund av Rysslands invasion av Ukraina, sade dåvarande finansminister Max Elger (S).

Ännu en beställning

Strax före jul avslöjade SVT att Sverige gjort ytterligare en enorm beställning av Patriotrobotar från USA – och en total nota på 30 miljarder svenska kronor.

– Vi har beställt fler robotar, bekräftade Christer Mellgren vid Försvarets Materielverk, FMV, vid tillfället.

Han ville emellertid inte uttala sig om hur många robotar det handlade om.

Världens mest avancerade

Den svenska benämningen för Patriot är egentligen “Luftvärnssystem 103”. I systemet ingår enligt Försvarsmakten världens mest avancerade luftvärnsrobotar.

– Det nya systemet innebär att det nu går att bekämpa luftmål på betydligt längre avstånd än tidigare, framhåller Försvarsmakten i ett pressmeddelande.

– Med införandet av Patriotsystemet har Sverige nu också möjligheten att koordinera luftförsvaret med andra länder som har samma system.

LÄS MER: Jätteförstärkning till Försvarsmakten – kostar 30 miljarder

LÄS MER: Svensk miljardsatsning på Patriot

Foto: Försvarsmakten

Text: Redaktionen


”Börja räkna åren” – jätteland nära kollaps

2025 12 27

– När ekonomiska berättelser börjar låta så här bekanta är det svårt att inte börja räkna ner åren.

Det skriver den ryska författaren och journalisten Tatjana Rybakova i den oberoende tidningen Moscow Times.

Rybakova drar paralleller mellan Rysslands nuvarande ekonomiska situation och läget i Sovjetunionen under åren före stormaktens kollaps.  

Enligt Rybakova finns det flera tecken som tyder på att Ryssland kommer gå ett liknande öde tillmötes.

Hon pekar bland annat på:

- Svag tillväxt. BNP växte endast med 0,6 procent under tredje kvartalet 2025. Trots det använder den ryska regimen särskilda beräkningssätt för att få siffrorna att se starkare ut. På samma sätt använde Sovjet särskild statistik för att dölja stagnation.

- Tillväxten drivs nästan enbart av statliga utgifter och militärindustrin. Andra typer av investeringar pressas tillbaka samtidigt som konsumtionen minskar. 

- Den ryska regeringens budgetprognoser sträcker sig till 2042. Rybakov framhåller att prognoserna vilar på alltför optimistiska antaganden om oljepriser och skatteintäkter och drar paralleller till Sovjetunionens femårsplaner.

- Dagens låga oljepriser påminner om prisnivån innan Sovjetunionens fall. Liknande nivåer på 1980-talet bidrog till stormaktens kollaps. 

LÄS MER: Kreml: Det är bäst att Sverige ber om ursäkt 

Många frågor kvarstår

Parallellerna är så tydliga att Rybakova vågar fastslå att Ryssland sannolikt står inför en ekonomisk kollaps. Om den sker i närtid eller inte är däremot oklart.  

– Huruvida denna historia avslutas plötsligt och nästan oblodigt, som Sovjetunionens kollaps gjorde, eller drar ut på tiden i en lång och smärtsam process är omöjligt att veta. Historien upprepar sig inte exakt, skriver författaren och tillägger:

– Men när ekonomiska berättelser börjar låta så här bekanta är det svårt att inte börja räkna ner åren.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: Gör dessa tre saker 2026

Foto: M. Domnina

Text: Redaktionen


27dec2025

Enorm framgång för Ukraina – återhämtat mer än hälften

2025 12 27

Både den ukrainska och den ryska befolkningen har drabbats hårt av kriget.

Från Ryssland kommer återkommande rapporter om hur tillvaron blir alltmer ansträngd för befolkningen.

Detsamma gäller tillvaron för företagen och industrin i landet.

Men från ukrainskt håll kommer nu besked om en enorm framgång.

Har lyckats vända trenden

Många av Ukrainas företag går starkt, och särskilt de inom teknikområdet.

– Ukrainas IT-sektor har vuxit med över 54 procent på fem år och nådde 6,4 miljarder dollar i export förra året enligt siffror från Ukrainas nationalbank, säger teknikexperten Olga Shapoval till Kyiv Post.

– Ukrainas teknikmarknad återhämtar sig snabbt efter nedgången orsakad av invasionen 2022. Investeringarna ökade från 236 miljoner dollar 2022 och 209 miljoner dollar 2023 till 462 miljoner dollar 2024, vilket är mer än hälften av förkrigstoppen på 832 miljoner dollar 2021.

Säljer mycket utomlands

Den starka utvecklingen bidrar starkt till den ukrainska ekonomin.

– Även mitt i den fullskaliga invasionen fortsätter 4 500 IT-företag och 310 000 yrkesverksamma att verka, vilket genererar cirka 1 miljard dollar i skatter årligen. Totalt säljer 93 procent av företagen sina tjänster utomlands, vilket gör sektorn till en av de mest exportinriktade i Europa, säger Olga Shapoval.

LÄS OCKSÅ: Guldpriset chockerar - inte hänt sedan 1979

Ekonomin har drabbats hårt

Rysslands invasion av Ukraina har slagit hårt mot landet.

Också ekonomin har drabbats hårt, men beskriv ändå som motståndskraftig av den internationella samarbetsorganisationen OECD.

– Ukrainas ekonomi har varit motståndskraftig, stödd av effektiva politiska åtgärder och betydande externt stöd, uppger organisationen i en analys.

Zelenskyj till USA

Imorgon planerar Ukrainas president Zelenskyj att besöka Donald Trump i Florida.

Syftet är att fortsätta diskussionen kring en vapenvila.

– Trump har uttryckt en försiktig optimism om att nå ett fredsavtal under besöket, rapporterar RBC-Ukraine.

LÄS OCKSÅ: Kreml: Det är bäst att Sverige ber om ursäkt

Foto: President of USA office

Text: Redaktionen