30 mars 2026

Liseberg stänger berg- och dalbana

2023 06 29

Liseberg kommer att hålla berg- och dalbanan Lisebergsbanan avstängd under hela torsdagen.

Det uppger nöjesparken för SVT Nyheter.

Enligt Lisebergs parkchef Mats Andersson handlar det om ett ”tekniskt fel”.

– Det är den informationen jag fått, säger han till tv-kanalen.

Samma tillverkare som Jetline

Lisebergsbanan stängs ner endast några dagar efter den tragiska dödsolyckan på Gröna Lund.

I söndags spårade berg- och dalbanan Jetline ur på nöjesparken.

Nio personer fördes till sjukhus. En kvinna i 35-årsåldern omkom.

Lisebergsbanan har samma tillverkare som Jetline.

Men torsdagens stopp har ingenting med olyckan på Gröna Lund att göra.

Det uppger Andreas Andersen, vd för Liseberg.

– Det är vanligt tekniskt underhållsarbete, och har ingenting med Jetline att göra, säger han till SVT.

Över en miljon åkande

Lisebergsbanan har i genomsnitt över en miljon åkande varje år.

I veckan meddelade Liseberg att åkattraktionen kommer att hållas öppen, trots att den har samma tillverkare som Jetline på Gröna Lund.

Ett beslut som har väckt många frågor.

Två anledningar

Enligt Andreas Andersen finns det två anledningar till beslutet.

– Det är två orsaker till att vi gör en annan bedömning. Den ena är att vi har ett säkerhetsarbete på Liseberg som vi känner oss väldigt trygga i. Det är systematiskt, professionellt och kompromisslöst, sa han till GP i måndags och tillade:

– Den andra orsaken, som kanske är den viktigaste, är att vi 2018 gjorde en ganska stor investering i Lisebergsbanan där vi bland annat köpte fyra nya tåg till banan. Vi vet inte vad som hänt på Jetline men det verkar som att det är ett fel på tåget. Vi har fem år gamla tåg, de hade originaltåg.

Haverikommission

Under måndagen startade Statens haverikommission, SHK, en undersökning om olycksplatsen på Gröna Lund.

Om det skulle komma fram ny information om den olycksdrabbade åkattraktionen kan Liseberg ta ett nytt beslut angående Lisebergsbanan.

Det har vd Andreas Andersen bekräftat.

- I nuläget så har vi inte den informationen och jag tycker absolut att vi väljer det säkra före det osäkra, sa han till P4 Göteborg i början av veckan.

LÄS MER: Lisebergs jättesatsning i blåsväder

Foto: Stefan Karlberg

Text: Redaktionen


1 maj

Ukraina läxar upp svenska militärer – ”riktigt dåliga”

2026 05 01

Den stora militärövningen Aurora 26 äger just nu rum i Sverige.

Från Ukraina har drönaroperatörer flugits in för att dela med sig av erfarenheter och kunskap till de övande soldaterna.

–  Vi kommer med färska erfarenheter och vi är redo att dela med oss, säger överstelöjtnant Pavlo som ansvarar för det ukrainska teamet under Aurora 26, enligt ett uttalande från Försvarsmakten.

”Riktigt dåliga”

Nu är övningarna i full gång och de ukrainska operatörerna är inte imponerade av den svenska militärens förmågor när det kommer till att försvara sig mot drönare.

– Igår var de riktigt dåliga på detta. De måste förstå hur de ska gömma sig från drönare, säger Vadym som är en av de ukrainska soldaterna på plats i Sverige, till SVT.

Övar i Laholm

Drönarövningarna äger bland annat rum i Laholm. Och de svenska militärerna på plats ställs inför svåra prövningar när ukrainarna illustrerar verkligheten på ett slagfält.

– Igår klagade de på att vi använde två drönare i zonen, men egentligen borde det varit många fler, säger Vadym, till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Ny frontlinje i Ryssland – närmar sig Sverige

Slipper robotattacker

Gruppen med ukrainska soldater och drönaroperatörer får genom resan till Sverige ett avbrott från striderna mot Ryssland.

–  Många av våra soldater kommer direkt från fronten, och det här innebär en chans att arbeta under lugnare förhållanden och hämta andan, säger Pavlo som ansvarar för gruppen, till Försvarsmakten.

– Det är skönt att det inte förekommer några robotattacker här, och vi hoppas att det förblir så. Men om behovet skulle uppstå vill vi hjälpa er att vara förberedda.

Red team

Ukrainarna fokuserar främst på att träna de svenska soldaterna att försvara sig mot hot uppifrån luften.

De kallas för Red team av Försvarsmakten.

– Gruppen kallas Red Team eftersom de agerar motståndare – röd sida – i övningen, säger Nicklas Fredriksson vid Försvarsmakten.

Övningarna ger många nya erfarenheter för det svenska försvaret.

– Vi kommer att omsätta dem till våra förhållanden och våra förutsättningar, säger Nicklas Fredriksson.

LÄS OCKSÅ: Helt ny ministerpost föreslås

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


01 maj 26

UPPGIFTER: Trump helt förändrad – tänker bara på en sak

2026 05 01

Personer nära Donald Trump uppger att presidentens sinnestillstånd har förändrats kraftigt. 

Källorna citeras av den välrenommerade tidningen The Atlantic och uppges tillhöra presidentens närmaste krets.  

De vittnar om att Trump inte längre bryr sig om det amerikanska folkets åsikter. I stället är hans fokus inställt på att bli ihågkommen som en av världshistoriens mest inflytelserika personer.

Trump uppges inte längre jämföra sig med tidigare amerikanska presidenter som George Washington och Abraham Lincoln. Enligt källorna har han placerat sig själv i samma rum som några av historiens största namn: Alexander den store, Julius Caesar och Napoleon Bonaparte.

– Han har nyligen börjat prata om att han är den mäktigaste personen som någonsin levt, säger en källa till The Atlantic.

–  Han vill bli ihågkommen som någon som åstadkom saker som ingen annan kunde uppnå – genom ren kraft och viljestyrka. 

Förklarar kriget

Kriget mot Iran förklaras av Trumps nya sinnestillstånd.

– Han är oberörd av politiska bekymmer och kan göra det som är rätt snarare än det som ligger i hans politiska intresse. Därav beslutet att attackera Iran, säger en källa till tidningen.

Det amerikanska folkets motstånd mot kriget tycks inte bekymra presidenten. Nyligen beskrev Trump insatsen i Mellanöstern som "ett av de viktigaste ögonblicken i världens långa och komplexa historia." 

LÄS MER: Nato sätter ner foten – ”Trump kan inte göra det”

Vill skapa en bättre värld

Enligt en högt uppsatt tjänsteman i Vita huset är Trump övertygad att hans beslut kommer att förändra den etablerade ordningen, både i USA och runt om i världen.

Tjänstemannen uppger att presidenten är hoppfull om att hans agerande kommer att leda till en bättre värld.

– Han är medveten, stolt och hoppfull över att en del av det han gör återställer en gammal ordning, säger källan till The Atlantic.

LÄS OCKSÅ: Ny frontlinje i Ryssland – närmar sig Sverige 

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen