Lavrov är jättearg – “Det är ovänligt”

2023 05 31

Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov har fått ännu ett utbrott.

Ministerns raserianfall har avlöst varandra ett efter annat sedan invasionen av Ukraina förra året.

Nu är det dags igen.

Sergej Lavrov är rosenrasande – den här gången på Tyskland.

Anledningen är att EU-jätten har beslutat att stänga fyra av de fem ryska konsulaten i landet.

– Det är ett ovänligt drag, uttrycker den ryska ministern enligt Reuters.

Lovar hämnd

Sergej Lavrov lovar dessutom indirekt att Ryssland kommer att hämnas.

Exakt hur framgår dock inte.

– Det är provocerande och kommer inte att gå obemärkt förbi, säger utrikesministern.

Hundratals tyskar lämnar Ryssland

Dagens beslut från Tyskland är i sig en följd av ett ryskt agerande.

Myndigheterna i Ryssland satte häromdagen en gräns för hur många tyska diplomater och medborgare som får lov att befinna sig på rysk mark – 350 stycken.

En direkt följd blir att en rejäl bunt tyskar tvingas hem.

– Flera hundra tyska tjänstemän som arbetar inom utbildning och kultur i Ryssland är tvungna att lämna landet, rapporterar Yle.

Krossade relationer

Relationen mellan Ryssland och Tyskland är för närvarande körd i botten.

Naturligtvis beror det på Putinregimens blodiga invasion av grannlandet Ukraina.

Enligt Christofer Burger, talesperson för det tyska utrikesdepartementet, är det beklagligt.

– Det är beteendet från den ryska sidan som har fört oss in i den här situationen, säger han enligt Yle.

Ryssland: "De vägrar samarbeta"

Även händelseutvecklingen kring explosionerna vid Nord Stream-ledningen ifjol har bidragit till ett allt mer spänt förhållande länderna emellan.

Enligt Ryssland vägrar Tyskland, tillsammans med Sverige och Danmark, att samarbeta med Kreml för att fastställa de "verkliga omständigheterna” kring incidenten.

I april utvisades dessutom 20 tyska diplomater från Ryssland. Det beskrevs som en hämnd för att Tyskland gjorde samma sak med ryska diplomater kort efter invasionen i Ukraina.

LÄS MER: Här skämmer Lavrov ut sig – blir utskrattad

LÄS MER: Lavrov är rasande – "De har gjort något dumt"

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Proryskt parti sparkas ut från EU-samarbete

2025 09 16

Ett proryskt parti utesluts från den socialdemokratiska gruppen i EU-parlamentet.

Den socialdemokratiska gruppen PES har fått nog av Smer, som leds av Slovakiens premiärminister Robert Fico.

Partiets kopplingar till Ryssland pekas ut som orsaken till uteslutningen.

– Beslutet har fattats efter att Fico skakat hand med Vladimir Putin i Moskva inför Ryssland årliga segerdagsfirande, rapporterar Politico.

Några månader senare besökte Fico Peking, där han träffade Kinas diktator Xi Jinping och Belarus Alexander Lukasjenko. 

Smer har inte kommenterat uteslutningen.

Stor irritation

Robert Ficos tydliga närmande till diktaturerna i öst har tidigare väckt irritation hos de andra partierna i den socialdemokratiska EU-gruppen.

Kritik har också riktats mot premiärministerns motstånd mot de sanktioner som EU belagt Ryssland med.   

Vidare anklagas Fico för att nedmontera demokratin i Slovakien. Kritiker menar att premiärministern försöker ta kontroll över medierna och sprider rysk propaganda. Ficos beslut att avskaffa en särskild åklagarmyndighet har också väckt uppmärksamhet.

– Fico försöker skapa en maffiastat, där det primära målet är att behålla makten, säger Michal Vašečka, analytiker vid forskningsinstitutet Bratislava Policy Institute, till Politico.

LÄS MER: Minister rasar mot Facebook – inlägg tas inte bort 

Stoppat bistånd

Sedan Robert Fico återvände till makten 2023 har han stoppat Slovakiens militära bistånd till Ukraina och ifrågasatt EU:s sanktioner mot Ryssland.

Han har också lovat att blockera Ukrainas anslutning till Nato och anklagat "ukrainska nazister och fascister” för att provocera Ryssland till att invadera Ukraina.

LÄS MER: Kreml: Situationen i Västeuropa är katastrofal

Foto: 

Text: Redaktionen


USA hotar två Natoländer

2025 09 16

USA:s president Donald Trump har meddelat att han är beredd att införa ”massiva sanktioner” mot Ryssland om samtliga Natoländer inför lika hårda sanktioner och stoppar importen av rysk olja.

Nu ökar USA trycket på Ungern och Slovakien – de länder i försvarsalliansen som står för majoriteten av oljeimporten från Ryssland.

"Kommer få konsekvenser" 

Den republikanske senatorn Lindsey Graham hotar de centraleuropeiska länderna med ”konsekvenser” om de inte slutar att köpa rysk olja.

– Presidenten har helt rätt när han kräver att Europa ska sluta köpa rysk olja. När det gäller importen av rysk olja ligger ansvaret i praktiken nu hos Ungern och Slovakien, skriver Graham på X.

– Jag hoppas och förväntar mig att de snart kommer att gå med på vårt krav och hjälpa oss att få ett slut på detta blodbad. Om de inte gör det kommer det få konsekvenser, fortsätter senatorn, som är en nära allierad till president Trump. 

Graham specificerar inte vilka ”konsekvenser” länderna kan vänta sig.

Starka band till Ryssland

Trots den ryska invasionen av Ukraina har Ungern och Slovakien bibehållit sin starka relation med Ryssland. 

Länderna, som styrs av Kremvänliga regeringar, har upprepade gånger kritiserat och motsatt sig västvärldens sanktioner mot Ryssland.

Slovakien och Ungern är dessutom fortfarande starkt beroende av rysk olja och har nära samarbete med Ryssland i flera energifrågor.

Länderna är de enda inom EU som fortfarande importerar rysk olja via den stora oljeledningen Druzhba.

EU har förbjudit import av rysk olja. Men leveranser via Druzhba är undantagna från förbudet, vilket både Ungern och Slovakien utnyttjar.  

LÄS MER: Trump har bestämt sig: ”Massivt” besked om Ryssland

Foto: White House official photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen