Kräver omgående handlingsplan från regeringen

2023 04 03

Socialdemokraterna och Centerpartiet kallade till en gemensam presskonferens direkt på måndagsmorgonen.

Pressträffen inleddes redan 08.15 med partiledarna Magdalena Andersson (S) och Muharrem Demirok (C) vid podiet.

Kräver omedelbara åtgärder

Tillsammans kräver man att regeringen omgående plockar fram en handlingsplan för att minska utsläppen här och nu – om Sverige ska nå klimatmålen.

– Regeringens och Sverigedemokraternas bakåtsträvande klimatpolitik är inte bra för vårt land, säger Magdalena Andersson på pressträffen.

Enligt S-ledaren riskerar framtida investeringar i Sverige och tiotusentals jobb att gå förlorade.

– Vi står fast vid att Sverige bör ligga långt fram i klimatomställningen.

"Finns ingen plan"

Muharrem Demirok stämmer in i kritiken mot Tidöavtalspartierna.

– På ett halvår har Sveriges klimatpolitik gått från någonting som andra länder tar efter till en politik där målsättningen verkar vara att backa in i framtiden.

– Ingenting tyder på att det finns någon plan, eller nödvändiga åtgärder på gång, tillägger partiledaren.

Gemensamt krav

Det gemensamma kravet från både S och C är nu att regeringen måste redovisa alla bärande delar i dess klimatpolitik för riksdagen.

Specifikt kräver de två partierna att regeringen även ska ta fram vilka reformer som man tillsammans med SD är redo att vidta för att nå de klimatmål som satts till såväl 2030 som 2045.

– Regeringen har ett ansvar för vårt lands framtid och alla som bor i vårt land, säger Magdalena Andersson.

Eskalerad debatt

Den senaste veckan har klimatdebatten eskalerat till nya nivåer.

Nyligen hotade Sverigedemokraternas ekonomisk-politiske talesperson Oscar Sjöstedt med en regeringskris om man inte kommer överens om en sänkning av reduktionsplikten till EU:s miniminivå – vilket SD i motsats till regeringspartierna anser ligger på noll procent

Det utlöste en reaktion hos oppositionen, som valde att kalla upp klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L) till jordbruksutskottet.

– Den här offentliga striden är inte bra för Sveriges konkurrenskraft och påverkar de som vill investera, säger Ann-Caren Sätherberg (S), partiets gruppledare i nämnda utskott, till Expressen.

Vindkraft blev het fråga

Ytterligare en vända i klimatfrågan togs förra veckan då Oscar Sjöstedt stod för ett kraftigt uttalande om sin negativa syn på vindkraft, vilket även det väckte stora reaktioner hos oppositionspartierna.

Såväl statsminister Ulf Kristersson (M) som finansminister Elisabeth Svantesson gick kort därefter ut och förtydligade sin ställning i frågan om vindkraft.

– Regeringens linje är solklar. Vi kommer att samla ett mycket brett stöd för att bygga ny kärnkraft och vi kommer att samla ett brett stöd för att bygga mer vindkraft där den passar och fungerar, sade Kristersson på en pressträff i torsdags.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Centerpartiet

Text: Redaktionen


Efterlängtat besked om Aladdinasken

2025 12 23

Marabous populära chokladaskar Aladdin och Paradis har blivit dyrare och dyrare.

Inför årets jul har askarna både minskat i storlek och ökat i pris.

De populära chokladaskarna har minskat i storlek från 500 till 410 gram. Samtidigt har priset ökat från 119 till 129 kronor.

– Det innebär en prisökning på över 32 procent per 100 gram – trots att förpackningen ser ut ungefär som vanligt, rapporterar sajten Godare som är en del av Aftonbladet.

Annonserar efterlängtad vändning

Nu kommer dock ett efterlängtat besked för alla chokladälskare.

Marabous ägare Mondelez indikerar att en prissänkning är närstående.

Julia Lindberg, vd Mondelez Sverige, hänvisar till att kakaopriserna är på väg ner.

– Vår förhoppning är att kostnadstrycket ska kunna minska, och att detta i sin tur kan komma att märkas även för konsumenterna. Det är dock viktigt att komma ihåg att det alltid är handeln som sätter priserna mot konsument, säger hon till Dagligvarunytt.

Lindberg försvarar samtidigt prishöjningarna inför julen.

– Kakaopriserna har under en längre tid varit rekordhöga och resulterat i kraftigt ökade kostnader för vår produktion i Upplands Väsby. Det är även det som föranledde våra produktjusteringar, säger hon till tidningen.

LÄS MER: Förbud införs för matbutiker – förslaget finns i Sverige

Flera faktorer

Mondelez-chefen har tidigare hänvisat till att priset på kakao ökat dramatiskt på grund av dåliga skördar till följd av extrema väderhändelser.

– Svenska folket ska ha råd att njuta av vår choklad, det har varit vår idé sedan vi grundades för över hundra år sedan. Vi förstår att våra konsumenter inte kommer uppskatta att de får mindre choklad, men vår förhoppning är att konsumenten får tillgång till ett mer överkomligt styckpris beroende på hur handeln väljer att prissätta våra produkter.

– Den här förändringen möjliggör att vi kan fortsätta erbjuda konsumenterna ett varierat utbud, inom ett tillgängligt prisspann och med samma fantastiska smak och kvalitet, sade Lindberg när priserna höjdes.

LÄS OCKSÅ: Raseri mot storkedja – julpyntet var “stötande”

Foto: Mondelez Nordic Press Office

Text: Redaktionen


23 dec 2025

Massiv attack – Natoländer i blixtaktion

2025 12 23

Flera Natoländer har på tisdagsmorgonen aktiverat sina stridsflyg.

Det bekräftar Polens operativa ledning för de väpnade styrkorna.

Skälet är det massiva anfall som Ryssland i natt riktat mot Ukraina och som även riskerar att äventyra säkerheten i polskt luftrum.

– Stridsflygplan utplacerades och markbaserade luftförsvars- och radarspaningssytem sattes i ökad beredskap, framhåller den polska militären enligt Reuters.

Ett flertal länder deltog

Flera Natoallierade ska ha ingått i den blixtinkallade insatsen.

– Åtgärderna är av förebyggande karaktär och är avsedd att säkra och skydda luftrummet, särskilt i områden som gränsar till de hotade regionerna, meddelar Polens operativa ledning vidare.

Enligt ukrainska medier har Ryssland under natten inlett storskaliga missil- och drönarattacker mot ett flertal städer i Ukraina.

I synnerhet riktas attackerna mot landets infrastruktur. Explosioner har bland annat hörts i delar av västra Ukraina, bland annat staden Rivne. 

Även Kyiv är under kraftig attack och flera delar av huvudstaden har förlorat strömmen.

Tymor Tkachenko, som leder Kyivs militära administration, uppmanar folk att söka skydd.

– Var snäll och stanna i skyddsrummen tills faran är över, varnar han enligt Reuters.

LÄS MER: Motståndsgrupp slår till i Ryssland

Varnat för julattacker

Det ryska anfallet kommer strax efter att Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj varnat för att Ryssland planerar storskaliga anfall mot landet just under julhelgen.

– Det ligger i (ryssarnas) natur att göra någon form av massiv anfall under vår jul. Vi tar återigen upp frågan om luftförsvar och skyddet av våra samhällen, särskilt den 23, 24 och 25 december, sade Zelenskyj häromdagen enligt Kyiv Independent.

Ryssland har tidigare sagt nej till vapenvila över jul med motiveringen att det skulle ge Ukraina “respit”, enligt Kremls talesperson Dmitrij Peskov.

Förr har Ryssland initierat partiella vapenvilor under religiösa helgdagar, men konsekvent brutit mot dem.

LÄS MER: Fler ryska stridsflyg förstörda – två attacker på två dagar

Arkivfoto: G. Croisiaux

Text: Redaktionen