Kina hotar flera västländer med åtgärder

2023 01 03

Ett flertal länder kräver att inresande resenärer från Kina måste covidtestas.

Bland annat finns USA, Kanada, Frankrike och Japan med bland de länder som upprättat dessa krav på passagerare som reser från Kina.

Det får nu myndigheterna i det drabbade landet att rasa, rapporterar nyhetsbyrån AFP.

– Vissa länder har infört restriktioner för inresor endast riktade mot kinesiska resenärer, säger Mao Ning, vice generaldirektör för Kinas utrikesministeriums informationsdepartement.

Hotar att "vidta åtgärder"

Myndigheterna hotar även med att Kina nu kan komma att “vidta motåtgärder” på grund av de nya reglerna från flera västländer.

– Detta saknar vetenskaplig grund och vissa metoder är oacceptabla, rasar Mao Ning.

Även en annan talesperson för utrikesministeriet, Wang Wenbin, har reagerat på inresebegräsningarna.

Han påpekar att “auktoritativa medicinska experter” från olika länder menar att restriktionerna är “onödiga”, skriver The Guardian.

– Kina anser alltid att för alla länder måste åtgärderna för covidreaktionen vara vetenskapsbaserade och proportionerliga utan att det påverkar normala resor, människor och samarbete, säger Wang Wenbin.

Han tillägger:

– Kina kommer, mot bakgrund av det kinesiska folkets benägenhet för att resa utomlands, att återuppta utgående turism till länder där förhållanden tillåter. 

Ska tas upp i EU

Under morgondagen kommer frågan även tas upp i EU.

Målet är att utforma en samordnad strategi för om och hur myndigheter ska kontrollera inkommande flygpassagerare från Kina, erfar AP.

Sverige, som 2023 är ordförandeland för EU, har redan meddelat att man förbereder för att införa krav på negativt covidtest för inresande från Kina.

– Parallellt för vi en dialog med våra europeiska kollegor för att få på plats så lika regler som möjligt i EU, säger justitieminister Gunnar Strömmer (M) i ett pressmeddelande från regeringen.

Även EU-länderna Spanien och Italien samt Storbritannien har redan aviserat att man tänker kräva negativa covidtest för att tillåta inresor från Kina.

Sanslös ökning

Smittspridningen av covid-19 i Kina rusade i december efter att landet lyft de hårda restriktionerna.

Enligt uppgifter till Financial Times och Bloomberg kan så många som 250 miljoner ha smittats av viruset under månadens första 20 dagar. Det motsvarar 18 procent av hela befolkningen.

– Vi måste vara mentalt förberedda på att infektion är oundviklig, har Zhang Wenhoung, chef för National Center for Infectious Diseases, sagt enligt nyhetsbyrån Reuters som hänvisar till en regimtrogen tidning i Shanghai.

LÄS MER: COVID-19: Läckta dokument avslöjar sanslösa uppgifter

Foto: L. Lin

Text: Redaktionen


JUST NU: Indien går in och räddar Ryssland från kollaps

2025 10 29

Indien och Ryssland har tecknat ett nytt avtal.

Indien har den senaste tiden satts under stor press av västvärlden, med USA i spetsen, för att man ska avbryta sin handel med rysk olja.

Om några veckor planerar den ryske diktatorn Vladimir Putin ett besök i New Delhi.

Inför besöket fördjupar Indien samarbetet med den ryska krigsmakten genom ett nytecknat avtal.

– Indiens statliga Hindustan Aeronautics har undertecknat ett avtal om att producera Rysslands civila passagerarflygplan Sukhoi Superjet, uppger Kyiv Post.

Rysslands flygplanstillverkare misslyckas

Den ryska tillverkningen av passagerarflygplan har stannat upp till följt av de omfattande sanktionerna som riktats mot landet.

Eftersom Rysslands kommersiella flygplanstillverkare har misslyckats med att övervinna effekterna av internationella sanktioner för att bygga det utlovade antalet kommersiella flygplan, har det statligt ägda United Aircraft Corporation undertecknat ett avtal med Hindustan Aeronautics Limited om att bygga sin Sukhoi Superjet 100 på licens, uppger tidningen.

Det nya avtalet innebär en tydlig demonstration av fortsatta politiska och kommersiella förbindelser mellan Moskva och New Delhi.

– Affären är en del av ett försök att upprätthålla strategiska relationer med Moskva trots den press som USA:s president Donald Trump sätter på New Delhi på grund av landets fortsatta köp av rysk olja, uppger Bloomberg.

LÄS MER: Drönare har skjutits ner i Estland

Ryskt partnerskap i Asien

Ryssland och Vladimir Putin odlar nya relationer österut för att styra bort världens maktcentrum från väst.

– Avtalet representerar ytterligare ett försök av Kreml att bygga politiska partnerskap med Asien som en del av Putins önskan att utveckla en "ny världsordning", uppger Kyiv Post.

Från rysk sida kan avtalet också ses som ett försök att få fart på den nästan döende ryska flygindustrin.

Efter Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina har sanktionerna nästan helt stoppat importen av komponenter som är nödvändiga för landets egen produktion.

– För Indien kan det fördjupade samarbetet på sikt hjälpa landet att producera en ny generation stridsflygplan för Indiens flygvapen, rapporterar tidningen.

LÄS MER: Lukasjenko fullständigt rasande: “Sinnessjukt”

Text: Redaktionen


29okt2025

Folk vågar inte köra in i Stockholm – ”över min döda kropp”

2025 10 29

För de flesta är bilkörning en naturlig, och för vissa också en avkopplande, del av vardagen.

Men för ett växande antal svenskar är bilkörning förenat med ångestkänslor.

 – För vissa kan bilresan bli en mardröm. Om du har ångest för att köra bil kan varje bilresa kännas fullkomligt omöjlig att hantera, uppger söktjänsten bokapsykolog.se.

Nu vittnar allt fler trafikskolor och psykologer om ett ökande antal som söker hjälp för att bli kvitt sin rädsla för att köra bil, rapporterar SvD.

”Över min döda kropp”

En av dem som lider av fobi för att köra bil är Gävlebon Alicia Lufolk.

Efter att inte ha kört bil på ett halvår har hon nu börjat ta tag i sin problematik.

Men att köra i Sveriges största stad Stockholm kommer hon, i likhet med många andra som delar samma rädsla, aldrig att våga sig på.

– Över min döda kropp, säger hon, till SvD.

Inget ovanligt

Vissa situationer i trafiken orsakar oro hos de flesta och är inget ovanligt.

Men en allmän rädsla, eller fobi, drabbar oftare kvinnor, enligt psykologen Jonas Evander.

– Jag skulle säga att rädslan att köra bil kan drabba vem som helst, men att det är vanligare hos kvinnor, säger han, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: “Markant ökning” – Postnord går ut med ny varning

Inte många studier

Många studier har gjorts kring fobier, men inte så många om just rädslan att köra bil.

Därför är det svårt att veta omfattningen av problemet, som alltså ökar, enligt många psykologer och körskolor.

Enligt en fransk studie upplever omkring 30 procent ångest i samband med att man kör bil.

Finns mycket att göra

Ångest innebär starka känslor av skräck och oro.

Den kan ta sig i uttryck olika hos olika människor.

För vissa kommer den sakta krypande.

För andra kommer det mer som en chock eller plötslig panikkänsla.

– Att ha körskräck är vanligare än vad många kanske tror. För vissa beror det på skräckfyllda historier om vad som skulle kunna hända i trafiken, eller dåligt självförtroende angående den egna körförmågan, uppger bokapsykolog.se.

– För andra kan det vara minnen av en obehaglig eller traumatisk körupplevelse som spökar. Oavsett anledning till din körskräck finns det mycket du kan göra för att må bättre.

LÄS OCKSÅ: Småsparare varnas: Kan förlora 230 000 kronor

Foto: A Hunko

Text: Redaktionen