JUST NU: Här är de tre vinnarna i vårens budget

2023 04 17

Regeringen har idag presenterat sin vårändringsbudget för riksdagen och det svenska folket.

Och det var med dystra besked om ekonomin som finansminister Elisabeth Svantesson (M) talade inför pressen.

– Lågkonjunkturen inleds nu och kommer att pågå 2023, 2024 och 2025. Inflationen har underskattats gång på gång, säger Svantesson.

Kommer minska

Ministern betonar att det finns en stor osäkerhet framöver, även om prognosen är att inflationen kommer att gå ned.

Samtidigt är bedömningen solklar: den svenska ekonomin kommer att minska under året.

En orsak till att vi har ett sämre utfall än många EU-länder är att svensk ekonomi återhämtade sig snabbare efter pandemin, så fallet är högre, säger Elisabeth Svantesson på pressträffen.

Stora vinnaren

När regeringen nu lägger fram sin budget kan tre vinnare pekas ut, rapporterar Dagens Nyheter efter en genomgång.

Den första är barnfamiljerna, i synnerhet de som omfattas av höjningen av det tillfälliga bostadstillägget som totalt är värt 720 miljoner kronor.

En satsning som dock också kritiserats eftersom det riskerar att bli ett nollsummespel för de värst utsatta barnfamiljerna som tar emot ekonomiskt bistånd.

Två övriga vinnare

De två övriga vinnarna är försvaret, som får 660 miljoner kronor extra för 2023, samt vuxenutbildningen som tilldelas 719 miljoner extra för innevarande år.

Att försvaret får ett kraftigt ekonomiskt uppsving stod klart redan i början av april.

– Det här är inga småpengar, det här är ordentliga tillskott. Det här möjliggör ytterligare anskaffningar av materiel redan 2023. Det är oerhört viktigt. Nu är vi i ett läge där hela den globala försvarsindustrin går på högvarv, sade Oscar Sjöstedt (SD) till Expressen efter att ha presenterat satsningen tillsammans med försvarsminister Pål Jonson (M).

"Förloraren"

En som pekas ut som den stora förloraren i vårändringsbudgeten är dock Sveriges Kommuner och Regioner, SKR.

Inga tillskott i vårbudgeten förväntas för landets kommuner och regioner som därmed räknar med att läget kan bli knapert under året.

– Regionerna är särskilt utsatta. I år räknar vi med att nästan alla regioner kommer att gå med underskott och nästa år kommer att bli ännu jobbigare, säger Annika Wallenskog, chefsekonom på SKR, till DN.

Damberg: "Löftesbrytarbudget"

Oppositionen har på förmiddagen uttalat sig om regeringens presentation.

Mikael Damberg, finanspolitisk talesperson för Socialdemokraterna, kallar vårbudgeten för en “löftesbrytarbudget” då han menar att det inte motsvarar regeringens löften inför valet.

Detta var deras chans att rätta till det som blev fel, tänka om, prioritera om, men man tog inte den chansen. Det blev en förlorad budget, säger han på en pressträff.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


5 december 2025

Chipsfavorit försvinner från svenska affärer

2025 12 07

En älskad chipsvariant försvinner nu från butikshyllorna för gott.

En populär Estrellasmak går nu i graven från en av företagets mest älskade produktserier.

Efter flera år i sortimentet meddelar snacksjätten att smaken kommer ersättas av en ny.

En chipsfavorit ryker

Estrella uppger att det är sorten Västkustchips Cheddar & Rödlök som nu fasas ut.

– Estrella Västkustchips Cheddar & Rödlök har utgått och är slut på lager, uppger Estrella.

Snacksjätten bekräftar att de enda påsar som fortfarande finns är de i butik, som också är de sista.

Estrella uppger vidare att de planerar att ersätta smaken med nya varianter.

– Vecka fyra kommer en ny smak som ersätter denna, så bredda upp med andra Västkustchips fram till dess, meddelar de.

Funnits länge i sortimentet

Chipsen har funnits länge i sortimentet och varit en populär favorit bland konsumenter.

Men enligt Estrella har försäljningen och efterfrågan påverkat beslutet.

Även om borttagandet väcker sorg hos många konsumenter, försäkrar Estrella att de arbetar med fler, nya smaker som ska lanseras inom kort.

Chipssorter i förändring

Det är inte första gången chipssortimentet förändras i svenska butiker.

Flera av Estrellas limiterade chipssmaker har blivit så populära att de snabbt sålt slut i butik.

En av dem var Västkustchips med smak av tryffel och havssalt, som snabbt blev en favorit bland många kunder.

När varianten togs bort ur sortimentet väckte det kraftiga reaktioner, vilket ledde till att Estrella beslutade att återinföra smaken.

Den finns nu därför tillbaka på butikshyllorna.

Även en annan omtyckt klassiker, dillskruvar, kom tillbaka även den, till butikshyllorna efter stor efterfrågan från kunder.

Det senaste beskedet från Estrella innebär att butikshyllorna nu kan se annorlunda ut för dem som letar efter just “Cheddar & Rödlök”.

Andra populära smaker såsom Dill & Gräslök och Ranch & Gräddfil fortsätter att säljas i butiker runt om i landet.

Foto: O Kozachenko

Text: Redaktionen


5 dec 2025

Svensk gigant nära kollaps – staten går in med 320 miljoner

2025 12 05

En av Sveriges främsta prestigebyggen har stått på randen till kollaps.

Forskningsanläggningen Max IV i Lund blöder pengar.

Driften hänger på en skör tråd och det har varit anställningsstopp i tre år, rapporterar Sydsvenskan.

Dessutom är pengarna till underhåll slut och kostnaderna för hyra och el har bränt stora hål i budgeten.

Nu kommer räddningen.

Staten går in med 320 miljoner kronor vilket säkrar driften för nuvarande och nästa år.

Framför allt betyder det att vi slutar leva med kniven på strupen. Innan vi fick de här pengarna riskerade vi att gå med ett grandiost underskott, vilket hade fått väldigt dramatiska konsekvenser för våra möjligheter att fortsätta vara i drift 2026, säger Olof Karis, direktör vid Max IV-laboratoriet, till Sydsvenskan.

Världsledande

Max IV är ett svenskt nationellt laboratorium för forskning med synkrotonljus.

Tekniken beskrivs som världsledande används bland annat inom medicin. Själva anläggningen är en av världens mest avancerade för att undersöka material på atomnivå genom intensivt röntgenljus.

Redan för två år sedan noterade dock regeringen att anläggningen drabbats av "betydande kostnadsökningar".

– En nedstängning av anläggningen skulle leda till kraftiga förseningar av viktig forskning, eller att forskningsprojekt behöver avbrytas helt, sade dåvarande utbildningsminister Mats Persson (L) vid tillfället.

LÄS MER: Första landet i Europa – Italien med helt nytt Ukrainabesked

"Inte reagera i panik"

Hösten 2023 tillsatte regeringen 40 miljoner kronor till Vetenskapsrådet för ett ökat bidrag till Max IV.

Nu blir det alltså ytterligare 320 miljoner.

Vi hade ju fått en indikation att vi skulle fortsätta att vara i gång och inte reagera i panik på att vi hade ett rejält hål på intäktssidan. Men så länge vi inte har pengarna på banken så lever vi i ovisshet, säger Olof Karis.

LÄS MER: Ebba Busch: ”Jag är upprörd – rättare sagt förbannad”

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen