22 september 2025

Grannland överger Putin – tecknar avtal med USA

2025 01 15

En tidigare Rysslandsallierad ger Moskva kalla handen och vänder sig till USA.

Det rör sig om Armenien, som länge varit en nära allierad till Moskva.

Under de senaste åren har Armenien dock lämnat flera samarbeten med Ryssland.

Den västvänliga regeringen i Armenien har utryckt ett stort missnöje med Putinregimens agerande i samband med Azerbajdzjans militära blixtoffensiver mot landet.

Den ryskledda militäralliansen CSTO, som Armenien numera har lämnat, vägrade ingripa när Azerbajdzjan inledde en offensiv mot landet under hösten 2022.

Ett år senare tillät ryska styrkor en azerbajdzjansk invasion av utbrytarregionen Nagorno-Karabach, vilket tvingade omkring 100 000 armenier på flykt.

Tecknar avtal med USA

Nu har Armenien fått nog av Ryssland.

Under onsdagen tar landet ytterligare ett steg i västlig riktning.

Utrikesminister Ararat Mirzojan uppger att Armenien och USA undertecknat ett avtal om utökat strategiskt partnerskap.

Enligt avtalet ska det bilaterala samarbetet mellan länderna stärkas inom ramarna för ekonomiskt samarbete, säkerhet och försvar samt demokratiutveckling.

– Vi blir allt starkare partners. Jag tror att det är för båda våra länders bästa såväl som för regionens bästa och bortom det, säger USA:s utrikesminister Antony Blinken på en pressträff i Washington.

Vidare meddelar Blinken att USA förbereder sig för att stödja Armeniens energisektor. Ett nytt avtal kommer finnas på bordet inom kort.

– Vår relation, som bygger på gemensamma värderingar och gemensamma intressen, har vuxit anmärkningsvärt under de senaste åren, säger Ararat Mirzojan som också deltar på pressträffen i Washington.

– Relationen har nått en punkt där det inte bara är passande utan nödvändigt att uppgradera den till ett strategiskt partnerskap för att navigera i det komplexa geopolitiska landskapet, fortsätter den armeniska utrikesministern.

Kastar ut ryssarna

Armenien har tidigare meddelat att ryska soldater måste lämna landet. Från och med 2025 ska armeniska trupper skydda Armeniens gränser mot Iran och Turkiet, vilket tidigare har varit Rysslands uppgift.

Den armeniska militären har också inlett militärövningar med USA.

Moskva har agerat som man brukar när ett grannland närmar sig väst.

I september uppgav Politico att Kreml har planerat att orkestrera en statskupp mot den västvänliga regimen i Armenien.

LÄS MER HÄR:

Ryssland har försökt störta regering i Europa

Ryskt utspel mot grannland: “Ni existerar inte om fem år”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Sällsynt “superfenomen“ på himlen – nästa gång blir 2042

2025 12 04

En supermåne lyser upp himlen inatt.

Ikväll väntar årets sista supermåne, ett sällsynt himlafenomen som inte återkommer förrän 2042 och som kan ses från nästan hela världen, inklusive flera platser i Sverige, rapporterar The Mirror.

Årets mest spektakulära

Den så kallade ”Kalla månen” når sin perigeum, alltså den punkt i sin bana som ligger närmast jorden, och kommer därför att se upp till åtta procent större och femton procent ljusare ut än en vanlig fullmåne.

Kombinationen av detta med slutet på en 18-årig måncykel gör fenomenet särskilt ovanligt.

Supermånen blir den sista i serien för 2025, och nästa gång en måne når samma spektakulära höjd kommer först år 2042.

Fenomenet inträffar när jorden, solen och månen står i perfekt linje, en astronomisk position som kallas syzygi.

Astronomer påpekar att månen kommer att stå ovanligt högt på norra halvklotet och därmed vara lätt att observera även från svenska breddgrader.

LÄS MER: Nytt trafikljus gör succé – ”30 procent färre förseningar”

När och hur man ser supermånen

I Sverige kan månen observeras hela kvällen, med bäst sikt under natten och fram till gryning.

När månen står nära horisonten kan man se den i en djup orange färg, en effekt som kallas månhorisontillusionen.

I Sverige blir natten mestadels molntäckt i många delar av landet med vindar och regnskurar.

Även om moln kan skymma sikten kommer månen att vara synlig större delen av natten.

– Med de sydliga vindarna passerar också regnskurar norrut över främst de västra delarna av Götaland och Svealand, vilka från Nordvästra Svealand och norrut över södra Norrlands inland och fjälltrakter övergår i snöfall, uppger SMHI.

– I gränsen mellan regn och snö kan det förekomma inslag av underkylt regn. I norra Norrland väntas snöfall som lokalt kan bli ymnigt.

Även synlig 5 december

Även tidigt den 5 december går det att se månen, även om den då inte längre står exakt i perigeum.

Fullmånen kommer fortfarande att vara tydligt synlig och lysa upp himlen, men den kommer inte att upplevas lika stor och ljus som under toppögonblicket kvällen den 4:e.

För den som missar kvällssikten finns alltså fortfarande möjlighet att njuta av fenomenet imorgon bitti.

LÄS MER: UPPGIFTER: Stora pengar till svenska folket – norsk modell föreslås

Foto: L Macronnet

Text: Redaktionen


4dec2025

Mardrömsbesked för svenska hushåll – ”ännu större höjningar” väntar

2025 12 04

Nyligen kom beskedet att de flesta svenskar får höjd elnätsavgift efter årsskiftet.

Flera av de stora energiföretagen höjer, energijätten Vattenfall så mycket som 14 procent, vilket har väckt starka reaktioner.

– Jag blev ganska upprörd över detta. Rättare sagt förbannad, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) hon till TV4.

Men Jakob Eliasson på Vattenfall försvarar den stora höjningen.

– Det handlar ju om att vi har ett åldrande elnät som behöver reinvesteras för att behålla kvaliteten i det, har han sagt till Expressen.

Trenden kommer inte vända

Nu går Sveriges Allmännytta ut och flaggar för att trenden inte kommer vända på några år.

Det är mer sannolikt att det kommer fler höjningar framöver.

– Jag ser ingen anledning till att det kommer att plana ut, och på ett sätt kan jag förstå dem. De stora bolagen är aktiebolag och de ska enligt lag bedrivas i vinstsyfte, säger organisationens energiexpert, Björn Berggren till DN.

LÄS OCKSÅ: Nytt trafikljus gör succé – ”30 procent färre förseningar”

”Ännu större höjningar” väntar

Sveriges Allmännyttas prognos är att energibolagen kommer höja minst lika mycket igen inför nästa år.

Av de fyra stora energijättarna, som tillsammans står för över hälften av omsättningen, är det Eon som har höjt mest de senaste åren.

Men det ger de andra tre, Ellevio, Vattenfall och Göteborg Energi, möjlighet att göra ännu större höjningar nästa år.

– Det innebär att de bara kan fortsätta höja på den inslagna vägen under 2026 och 2027. För de andra tre motsvarar höjningarna hittills inte deras utökade intäktsramar, vilket innebär att de kan göra ännu större höjningar än de hittills har gjort, säger Björn Berggren, till tidningen.

Största höjningen på 30 år

Under 2025 har elnätsavgifterna höjts rekordmycket.

– Det är tydligt att 2025 blir ett nytt rekordår för elnätsavgifterna. Även tidigare lågprisområden genomför nu omfattande höjningar, säger Nils Holgersson-gruppens ordförande Rikard Silverfur, i ett uttalande.

– Det tyder på en bred trend att justera upp avgifterna oavsett lokala förutsättningar. Det är en mycket allvarlig utveckling.

De allra högsta elnätspriserna finns i flera jämtländska kommuner, där priset ligger mer än 50 procent högre än rikssnittet.

LÄS OCKSÅ: Kraftigt ras på bilmarknaden

Foto: M. Strandvall

Text: Redaktionen