Liberalerna föreslår kraftig förändring av tillåten skärmtid

2023 04 24

Skolan måste tillbaka till grunderna och låta fysiska böcker göra comeback som läromedel.

Det anser regeringspartiet Liberalerna som nu vill se en kraftig omläggning av politiken kopplat till skärmtiden i skolan.

– Den omfattande skärmtiden skapar problem. Att läsa längre texter väljs bort. Svårare uppgifter prioriteras inte, framhåller partiledaren Johan Pehrson (L) tillsammans med skolminister Lotta Edholm (L) i en debattartikel i Expressen.

“Borde vara undantag snarare än regel”

L-topparna är noga med att poängtera att det finns fördelar med digitala hjälpmedel.

En del av dem är till och med avgörande för att vissa elever ska kunna nå målen i skolan, men båda två efterlyser att tiden framför skärmen måste vara genomtänkt och forskningsbaserad.

Pehrson och Edholm pekar även på den tidigare regeringens digitaliseringsarbete i skolan, som Liberalerna menar har bidragit till att skärmarna i stor utsträckning ersatt böckerna.

Nu måste man “tänka om” och “gå tillbaka till skolans grunder”.

– Den här regeringen satsar därför över en halv miljard kronor på fysiska läroböcker. För de allra yngsta eleverna borde skärmar vara ett undantag snarare än regel.

Forskare: Försvårar lärandet

I takt med att digitaliseringen fått större genomslag och att samhället i stort fått större tillgång till, och i viss mån beroende av, skärmar har frågan om skärmtidens konsekvenser varit högt prioriterat i forskningen.

Särskilt när det gäller barn.

Förra året slog exempelvis tio forskare från Världshälsoorganisationen (WHO) larm om att skärmanvändande försvårar barns lärande – och barn under två år rekommenderas att inte använda skärmar överhuvudtaget.

Vill ändra reglerna

Sådana rekommendationer finns dock inte i Sverige.

Det är ett stort bekymmer, enligt Barnläkarföreningen.

– Det handlar om kritiska fönster för hjärnans utveckling under de två första åren. Missar man det tar det mycket mera tid att ta igen, om det ens går, säger föreningens ordförande Ulrika Ådén till TV4 Nyheterna.

Kan visa sig om 30 år

Andra studier har även pekat på att för mycket skärmtid kan leda till suicidalt beteende hos barn.

Forskare har också varnat för att den stora konsekvensen av dagens skärmtid sannolikt kommer att visa sig om 30 år – då i form av att hälften av världens vuxna befolkning kommer att lida av närsynthet.

Foto: E. Wade

Text: Redaktionen


JUST NU: Vita husets order – ”Döda alla”

2025 11 28

Vita Huset har gett order om att ”döda alla”.

USA:s attacker mot båtar som påstås vara kopplade till knarksmuggling har mött hård kritik.

Nu har detaljer läckt ut om det första tillslaget – där försvarsminister Pete Hegseth gav order om att ”döda alla”.

Ordern: ”Döda alla”

Den första av USA:s många attacker mot båtar som påstås smuggla narkotika ägde rum i Karibiska havet den 2 september.

Då hade försvarsminister Pete Hegseth gett en mycket tydlig order, rapporterar Washington Post.

– Ordern var att döda alla, uppger en källa med insyn, enligt tidningen.

Vita huset ville alltså inte att någon på båten skulle överleva attacken.

För att verkställa den ordern räckte det dock inte med en attack.

Operationen, som följdes av Hegseth, började med att en robot avfyrades från Trinidads kust.

Därefter såg befälhavarna, som följde händelsen via en drönarkamera, hur båten brann i flera minuter.

Trots det visade det sig att två personer hade överlevt.

Men ordern var att döda alla.

LÄS OCKSÅ: Jättestöd till Ukraina - "Största sedan invasionen började"

Två överlevde – då slog de till igen

Det visade sig att två män hade överlevt attacken och klamrat sig fast vid den brinnande båten.

Då beordrades en ny attack – för att verkställa försvarsministerns order om att alla på båten måste dö.

När den andra roboten avfyrades sprängdes de två männen i luften, enligt tidningen.

Det efterföljande protokollet om attacken uppges dock ha redigerats så att det ska se ut som att man hade för avsikt att rädda överlevande. Vita huset har också hävdat att man har attackerat båten två gånger för att den ska sjunka – inte för att man ville döda överlevande.

Lång rad attacker

Sedan den första attacken utfördes har USA, på order av Vita huset, utfört en lång rad liknande attacker.

Minst 22 båtar har attackerats, och minst 71 påstådda narkotikasmugglare har dödats.

Kritiker menar att attackerna är olagliga och att de ansvariga i framtiden riskerar att ställas inför rätta för mord eller krigsbrott, uppger tidningen.

Men Donald Trump hävdar att USA befinner sig i krig med drogkarteller, och har även hotat med att slå till på land i Venezuela.

LÄS OCKSÅ: Meddelande dyker upp i mejlkorgen - radera det direkt

Foto: Nato G Skidmore

Text: Redaktionen


28 november 2025

UPPGIFTER: Hårda brevet inifrån Kreml – kritiserar Putin

2025 11 28

Vladimir Putin har fått brev.

Den ryske diktatorn styr sitt land med järnhand och tolererar ingen opposition.

Men nu kommer uppgifter om att Putin har fått ett brev från sin egen inre krets i Kreml – där han kritiseras hårt.

”Skarpt” brev till Putin

Brevet ska ha skrivits av Kremlinsidern Dmitrij Kozak, rapporterar Moscow Times.

Kozak var tidigare biträdande stabschef och en av Putins närmaste män.

Men i augusti meddelade han sin avgång, enligt uppgift för att han var kritisk till kriget i Ukraina.

Och nu kommer alltså uppgifter om att Kozak skrev ett långt brev där han kritiserade kriget i Ukraina.

Brevet lämnades direkt till Vladimir Putin, enligt personer nära Kozak.

Det ska dessutom ha varit väldigt skarpt formulerat.

– En annan källa beskrev brevet som att Kozak uttryckte sina åsikter om kriget "i mycket starka ordalag" och sade att det hade förberetts tillsammans med hans formella avskedsbrev, som lämnades in i mitten av september, rapporterar tidningen.

LÄS OCKSÅ: Jättestöd till Ukraina - "Största sedan invasionen började"

Vill träffa Putin igen

Det anses mycket farligt att som rysk politiker rikta hård kritik mot Putin, som har visat många gånger att han inte tolererar någon politisk opposition.

En lång rad av Putins motståndare har blivit mördade eller ”försvunnit” under mystiska omständigheter.

Men Dmitrij Kozak uppges ändå inte vara orolig för sin egen säkerhet, enligt källor nära honom.

Tvärtom – han ”förväntar sig att träffa Putin igen snart”, enligt en källa.

Kozak ska emellertid ha rest mycket till Israel på senare tid. Han reser dock inte på grund av oro för den egna säkerheten, utan för att genomgå medicinsk behandling, enligt tidningen.

Född i Ukraina

Redan i augusti rapporterades det att Kozaks avgång hade att göra med att han var kritisk till kriget, och enligt de nya uppgifterna ska han alltså ha framfört hård kritik direkt till Putin i ett brev.

Kozak, som själv är född i Ukraina, ska ha argumenterat emot invasionen innan den inleddes, och ska därefter ha föreslagit en tidig lösning som Putin avvisade.

LÄS OCKSÅ: Stor attack mot Ryssland - flera måltavlor träffade

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen