Liberalerna föreslår kraftig förändring av tillåten skärmtid

2023 04 24

Skolan måste tillbaka till grunderna och låta fysiska böcker göra comeback som läromedel.

Det anser regeringspartiet Liberalerna som nu vill se en kraftig omläggning av politiken kopplat till skärmtiden i skolan.

– Den omfattande skärmtiden skapar problem. Att läsa längre texter väljs bort. Svårare uppgifter prioriteras inte, framhåller partiledaren Johan Pehrson (L) tillsammans med skolminister Lotta Edholm (L) i en debattartikel i Expressen.

“Borde vara undantag snarare än regel”

L-topparna är noga med att poängtera att det finns fördelar med digitala hjälpmedel.

En del av dem är till och med avgörande för att vissa elever ska kunna nå målen i skolan, men båda två efterlyser att tiden framför skärmen måste vara genomtänkt och forskningsbaserad.

Pehrson och Edholm pekar även på den tidigare regeringens digitaliseringsarbete i skolan, som Liberalerna menar har bidragit till att skärmarna i stor utsträckning ersatt böckerna.

Nu måste man “tänka om” och “gå tillbaka till skolans grunder”.

– Den här regeringen satsar därför över en halv miljard kronor på fysiska läroböcker. För de allra yngsta eleverna borde skärmar vara ett undantag snarare än regel.

Forskare: Försvårar lärandet

I takt med att digitaliseringen fått större genomslag och att samhället i stort fått större tillgång till, och i viss mån beroende av, skärmar har frågan om skärmtidens konsekvenser varit högt prioriterat i forskningen.

Särskilt när det gäller barn.

Förra året slog exempelvis tio forskare från Världshälsoorganisationen (WHO) larm om att skärmanvändande försvårar barns lärande – och barn under två år rekommenderas att inte använda skärmar överhuvudtaget.

Vill ändra reglerna

Sådana rekommendationer finns dock inte i Sverige.

Det är ett stort bekymmer, enligt Barnläkarföreningen.

– Det handlar om kritiska fönster för hjärnans utveckling under de två första åren. Missar man det tar det mycket mera tid att ta igen, om det ens går, säger föreningens ordförande Ulrika Ådén till TV4 Nyheterna.

Kan visa sig om 30 år

Andra studier har även pekat på att för mycket skärmtid kan leda till suicidalt beteende hos barn.

Forskare har också varnat för att den stora konsekvensen av dagens skärmtid sannolikt kommer att visa sig om 30 år – då i form av att hälften av världens vuxna befolkning kommer att lida av närsynthet.

Foto: E. Wade

Text: Redaktionen


14 september 2026

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 09 14

Polisen sätter in extra kontroller under hela veckan.

Med start idag den 14 september kommer extra hastighetskontroller genomföras längs de svenska vägarna i hela landet. Satsningen gäller veckan ut.

– En vanlig missuppfattning är att polisens roll i trafiken är att bötfälla så många som möjligt, säger Ursula Edström, trafikstrateg vid polisen.

– Det stämmer inte – vi är där för att förebygga olyckor och rädda liv. Det är också anledningen till att vi berättar i förväg om hastighetskontrollerna

Här ligger fokus

Under årets inledande sex månader omkom 76 personer i vägtrafikolyckor i Sverige, enligt statistik från Transportstyrelsen. Vägar med högre hastigheter är överrepresenterade i den statistiken.

Därför kommer polisen särskilt fokusera på vägar med hastighetsbegränsningar från 70 kilometer i timmen och uppåt under veckans utökade kontroller. Målet är att svenska bilister ska sänka hastigheten och hålla sig inom lagens ramar.

– Dock är det fortfarande många som underskattar vad några fåtal kilometer i timmen kan få för konsekvenser vid en olycka. I en frontalkollision är risken stor att dödas om man kör fortare än 80 kilometer i timmen, säger Ursula Edström.

Läs också: Stor bank höjer räntan

Räddar 20 liv varje år

Hastigheten har en avgörande faktor för utgången av en eventuell kollision, menar Trafikverket. Det är en av anledningarna till den stora satsningen på fartkameror längs svenska vägar.

– Trafiksäkerhetskamerorna som finns utplacerade längs de statliga vägarna räddar cirka 20 liv årligen. Dessutom räddas fler än 70 personer från att bli allvarligt skadade, säger Maria Krafft, trafiksäkerhetsdirektör på Trafikverket.

– Kamerorna är placerade där de gör mest nytta för att sänka hastigheten på de vägar där vi har höga hastigheter och risken för olyckor är stor

Nationella trafikveckan

Polisen genomför flera trafiksäkerhetsveckor varje år.

Förutom hastighetskontroller kan fokus för kontrollerna vara exempelvis nykterhet, brott på väg och yrkestrafik.

Kontrollerna är också en del av en större satsning på kontroller inom hela EU.

Läs mer: Ryssland går om USA

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


14 sep 2026

Ryska styrkor omringade – stort nederlag för Putin

2026 09 14

Ryska styrkor tvingas retirera i den krigshärjade regionen Donetsk.

Vladimir Putins trupper har behövt överge över 200 kvadratkilometer territorium längs frontlinjen i Donetsk och därmed förlorat ett viktigt fotfäste i närheten av nyckelorten Liman, rapporterar oberoende The Moscow Times med hänvisning till OSINT-analytikern Clement Molin samt amerikanska tankesmedjan Institute for the Study of War.

Från Liman hade de ryska styrkorna planerat att attackera flera städer i Donbas norrifrån.

– Vi kan bekräfta den ryska arméns reträtt, säger militärexperten Valery Shiryaev enligt den ryska exiltidningen.

Ryska vinster utplånade

Bakslaget innebär Putins första stora nederlag kring Donbas på länge. Ukraina har i fyra månader gått på motoffensiv och efter flera anfallsförsök har fyra städer kunnat befrias.

– Den ukrainska operationen har resulterat i att Rysslands territoriella vinster sedan början av mars helt har utplånats, uppger ISW.

En nyckel i operationen har varit att Ukraina lyckats bryta igenom “en mycket gammal försvarslinje” och “effektivt omringat” ryska trupper i Liman, menar Shiryaev.

– Detta är till stor del en operativ omringning, men en tät sådan. Ryska stridande styrkor är fortfarande stationerade i många bosättningar i Shandrigolovo-området, och deras förnödenheter är endast tillgängliga via flyg. 

Läs mer: Nu bekräftar Storbritannien: Så många ryssar har dött

Proryska kanaler: "Rapporterar lönger"

Flera ryska Kremlvänliga kanaler erkänner en “försämrad taktisk situation” i närheten av Liman, enligt The Moscow Times. Telegramkanalen Rybar hävdar att det beror på “systematiska lögner i rapporter till högre chefer” och därmed “en felaktig bedömning av situationen”.

Baserat på erfarenheterna från Kupyansksektorn, där liknande problem löstes genom oförberedda anfall, kommer detta att leda till ytterligare förluster. Tillbakadragandet av reserver från andra områden inom Zapadgruppens ansvarsområde för att täcka luckorna nära Liman kommer att skapa luckor i försvaret som fienden oundvikligen kommer att utnyttja, framhäver kanalen.

Läs mer: Ni hamnar i skottlinjen” – Kreml pekar ut Natoland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen