Event på lördag pekas ut som potentiellt mål för terrordåd

2023 09 14

På lördag samlas tusentals människor på Stockholms gator för ett storslaget evenemang.

Terrornivån har höjts i Sverige från nivå 3 till 4 på den femgradiga skalan.

Särskilda platser som är av symboliskt värde för Sverige är i synnerhet de främsta potentiella måltavlorna för terrordåd, menar flera säkerhetsexperter.

– Sker en terrorattack där har den dubbelpåverkan på Sverige. Både ett attentat med ett döds- och skadeutfall, men också: “Titta här, ni klarar inte att skydda era egna symboler”, säger exempelvis underrättelsetjänstläraren Jörgen Holmlund från Försvarshögskolan till SVT.

Kortege genom staden

På lördag äger just ett sådant evenemang runt som ingår i den kategorin.

Det handlar om firandet av kung Carl XVI Gustafs 50 år på tronen då hans majestät ska åka kortege och båtfärd genom staden och avrunda allt med en jubileumskonsert framför slottet.

Flera tusen personer väntas samlas för att ta del av firandet, och polisen rustar nu för att stärka säkerheten, rapporterar just SVT.

Kan inte utesluta

Polisen utesluter inte att lördagens firande kan vara ett potentiellt mål för ett terrordåd.

– Det skulle det kunna vara. Men vi har en stor poliskommendering under de dagar som firandet pågår, säger samordnaren för terrorismbekämpning vid Stockholmspolisen, Michael Fetz, till tv-kanalen.

Han tillägger att man har planerat inför eventet länge.

Polisen: "Ring om du får en dålig magkänsla"

Av säkerhetsskäl vill inte polisen uppge hur många poliser som kommer att jobba i samband med kungafirandet, men det kommer enligt SVT röra sig om flera hundra stycken.

Michael Fetz har samtidigt uppmanat allmänheten som deltar i arrangemanget att kontakta polisen om man får en dålig magkänsla.

Liknande uppmaningar gick ut mer eller mindre direkt efter att Säpo höjde terrorhotsnivån i augusti.

Om man ser ett avvikande beteende som man kan misstänka är brottsligt, då ska man ringa polisen eller kontakta oss via vår e-tjänst. Hellre ringa en gång för mycket än en gång för lite, sade Jonas Hysing, chef för polisens nationella kontaktenhet, till Sveriges Radio i samband med Säpos besked.

Vill inte ge konkreta exempel

Jonas Hysing delade Michael Fetz uppmaning om att lita på sin magkänsla när det gäller misstänkta beteenden och scenarier.

Några konkreta exempel vill han inte ge.

 Då finns det en risk att man endast tittar efter det och inte efter annat som kan vara viktigt eller till och med avgörande, säger Jonas Hysing.

SVT har kontaktat kungahuset för en kommentar, men hovet vill enligt tv-kanalen inte uttala sig om hotbilden eller säkerhetsfrågan.

LÄS MER: Terrorgrupp hotar regeringen

LÄS MER: Uppgifter: al-Qaida förklarar krig mot Sverige

Foto: A. Hunko

Text: Redaktionen


4dec025

Skatteverket går ut med uppmaning – viktigt att kontrollera

2025 12 05

Skatteverket uppmanar alla svenskar till extra vaksamhet.

Anledningen är en stor ökning av bluffmejl som landar i inkorgen hos folk.

I den nya bluffvågen står Skatteverket som avsändare, vilket inte stämmer.

I bluffmejlen uppmanas mottagen att verifiera sina bankuppgifter för att Skatteverket ska kunna göra en utbetalning av skatteåterbäring, rapporterar TV4.

– Vår rekommendation är att du raderar mejlet eller meddelandet, uppger Skatteverket.

Lämna inga uppgifter

Skatteverket framhåller att myndigheten aldrig frågar efter den typen av uppgifter på mejl.

– Om det står att du ska lämna ifrån dig uppgifter om bankkontonummer eller kreditkortsnummer ska du inte göra det, framhåller myndigheten.

– Skatteverket efterfrågar aldrig dina kontouppgifter i mejl eller sms. Det gör vi endast via våra e-tjänster som du loggar in på med din e-legitimation.

”Var extra vaksam”

Det är alltid bra att vara vaksam när man får mejl, även om avsändaren framstår som känd, för att inte blir lurad av bedragare.

Det finns några saker som Skatteverket uppmanar alla att kontrollera om man får ett mejl från myndigheten.

– Bluffmeddelanden via mejl och sms kan vara svåra att skilja från riktiga meddelanden. Några saker som du kan vara extra vaksam på är om språket i meddelandet inte är korrekt, att webbadresserna inte leder till Skatteverkets webbplats eller att svenska och engelska blandas i meddelandet, uppmanar Skatteverket.

LÄS MER: UPPGIFTER: Stora pengar till svenska folket – norsk modell föreslås 

Senast i våras

Bedragare som använder Skatteverkets namn för att lura människor är särskilt vanligt i samband med deklarations- och skatteåterbäringstider.

Senast i våras gick en våg av bluffmeddelande ut till svenska folket.

– De anpassar sig hela tiden efter hur vi lever våra liv, säger Internetstiftelsens folkbildningsansvarige Björn Appelgren, till TV4.

– Många är oroliga för att göra fel och klicka på en länk eller fil som påstås gälla deklarationen. Bedragarna vet också att folk stressar över tider och återbetalningar.

LÄS OCKSÅ: EBBA BUSCH: ”Jag är upprörd – rättare sagt förbannad”

Foto: Magnus D Skatteverket

Text: Redaktionen


5dec2025

Kraftig storm på väg mot Sverige – kan slå till på måndag

2025 12 05

En kraftig storm rör sig i riktning mot Sverige och kan slå till efter helgen.

Efter en tid med växlande temperaturer och snöfall i stora delar av Sverige kan nu ett stormväder vara på väg.

– Prognoserna indikerar att lågtrycket kommer att vara över de brittiska öarna på söndag. Härifrån rör den sig mot Danmark med kraftigt regn och tilltagande vindar, rapporterar danska TV2, med hänvisning till den europeiska väderprognoser från ECMWF.

Kan nå Sverige på måndag

Efter att ovädret har passerat Danmark väntas det slå mot södra Sverige under måndagen och framåt.

– Söndag kväll och natten mot måndag rör sig nästa lågtryck med regn in västerifrån över Götaland och Svealand. Då blir det även blåsigt vid Västkusten, uppger SMHI.

Prognosen är osäker

Det är ännu osäkert hur kraftigt ovädret blir, då lågtrycket just nu håller på att byggas upp.

– Måndagens väder ser blött och blåsigt ut. De senaste prognoserna har visat detta, säger meteorologen Lone Seir på danska TV2.

– Tidpunkten för regnet och vindens styrka är fortfarande osäkra.

Den danska kanalen går också ut med en varning gällande havet mellan Sverige och Danmark.

– Storm eller inte, måndagens starka vindar kan utgöra utmaningar för färjorna, det kan finnas restriktioner på broarna och lösa föremål kan flyga omkring, uppger kanalen.

LÄS MER: Ebba Busch: "Jag är upprörd – rättare sagt förbannad”

Namngivna stormar

De flesta stormar blir inte ihågkomna någon längre tid.

– Men det finns också stormar som drabbat hela landsdelar svårt och som är ihågkomna efter mer än hundra år, uppger SMHI.

Men många stormar som drabbar de nordiska länderna blir ändå namngivna.

– Stormarna har oftast namngetts av SMHI eller våra nordiska granninstitut, men i vissa fall av någon annan europeisk vädertjänst, framhåller väderinstitutet.

– På senare år har även andra typer av oväder börjat namnges som till exempel oväder med extremregn. Det mest kända exemplet för vår del är nog ovädret Hans i augusti 2023.

LÄS MER: Första landet i Europa – Italien med helt nytt Ukrainabesked

Foto: Torsten Dederichs

Text: Redaktionen