JUST NU: Ebba Busch nobbar L och SD

2022 06 27

Ebba Busch (KD) vill att Kristdemokraterna ska bilda regering med Moderaterna efter nästa val.

Hon vill inte se ett regeringssamarbete med Liberalerna och Sverigedemokraterna.

I en intervju med Dagens industri lyfter hon schismen mellan L och SD som den primära anledningen bakom hennes beslut.

Bästa valet

– Det faktum att vi har den här realiteten mellan L och SD är ännu en faktor till att vi fortsätter att hålla i vår linje om att det bästa vore att ha en KD- och M-regering som har budgetsamarbete med Sverigedemokraterna och numera också ser ut att kunna ha det med Liberalerna, säger Ebba Busch till Di.

Hon konstaterar att SD främst kommer att bidra till långsiktighet och stabilitet i migrationsfrågan i ett eventuellt budgetsamarbete. 

Närmare SD

Kristdemokraternas relation till L fick sig en rejäl törn efter Liberalernas beslut att ansluta sig till januariavtalet 2018.

Men efter Liberalernas svängning har partierna återigen närmat sig varandra, men i nuläget står KD närmare SD än L, enligt Ebba Busch.

– Utifrån Kristdemokraterna som ett tydligt utpräglat borgerligt parti och Liberalerna som ett tydligt borgerligt parti och med mer av liknande ingångar i politiken är det klart att vi ligger närmare Liberalerna ur det perspektivet, säger hon till Di och tillägger:

– Men i mycket sakpolitik, kulturellt kring förhållningssättet att bara se verkligheten såsom den är, så har vi ganska lätt för att hitta Sverigedemokraterna

Schismen mellan L och SD

Liberalernas partiledare Johan Pehrson har uteslutit ett regeringssamarbete med SD.

–  För Sveriges socialliberala parti är det inte aktuellt att släppa fram en regering med SD, sa han i en intervju med SvD och tillade:

– Om det går så långt är Liberalerna redo att möta väljarna i val både 11 september och 11 oktober.

SD är oroliga

Sverigedemokraterna är i sin tur inte ”helt bekväma” med Liberalerna.

Det har partiledare Jimmie Åkesson tidigare konstaterat.  

SD-ledaren pekar på att många L-politiker inte delar partiledningen och Johan Pehrsons linje när det kommer till invandringspolitik och rättsliga frågor.

– Jag är rädd för att delar av L är så pass starka att man kommer stå i vägen för i princip varje viktig reform. Det får inte bli så och det måste vi reda ut innan vi trycker på någon knapp i en statsministeromröstning, sa Jimmie Åkesson i en intervju med GP.

Foto: Kristdemokraterna

Text: Redaktionen


9 sep 26

Fiasko i ny mätning – Tidöparti tappar kraftigt

2026 09 09

Moderaterna ser ut att gå mot ett ovanligt svagt valresultat.

Det visar en ny mätning från TV4/Novus.

I undersökningen hamnar M långt under resultatet i valet 2022, då partiet fick 19,10 procent av rösterna.

Moderaterna backar med 1,3 procentenheter jämfört med Novus senaste mätning 7 september. Stödet uppgår till 16,3 procent – 2,8 procentenheter lägre än i valet 2022.

Siffran på 16,3 procent är nära Moderaternas sämsta valresultat någonsin. I valet 2002 fick M 15,2 procent av rösterna – endast 1,1 procentenheter lägre än i Novus senaste mätning.

Hit går M-väljarna

Många moderata väljare stannar dock kvar inom högerblocket.

Enligt Novus ordförande Torbjörn Sjöström tappar Moderaterna framför allt väljare till Liberalerna, vilket får stort genomslag i mätningen. Stödet för Liberalerna ökar från 4,3 till 5,8 procent.

I Novus mätning i augusti fick L endast 1,9 procent. Sedan dess har stödet ökat med hela 3,9 procentenheter.

Torbjörn Sjöström beskriver uppgången som historisk.

–  Så här snabb uppgång på kort tid har vi aldrig sett förr. Att L också nästan har tredubblat sitt väljarstöd, det är helt sensationellt, säger han till TV4.

Högsta noteringen sedan 2014

Även Miljöpartiet går starkt framåt.

MP ökar med 1,0 procentenheter till 8,8 procent – partiets bästa notering sedan 2014 i en mätning från Novus.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Ukraina har sagt ja till Putinallierad 

Hela mätningen

Här är Novus nya mätning uppdaterad 9 september jämfört 7 september:

🔴Vänsterpartiet                    7,5          -0,3
🔴Socialdemokraterna     26,6          -0,4
🟢Miljöpartiet                          8,8         +1,0
🟢Centerpartiet                      7,8         +0,1
🔵Liberalerna                           5,8         +1,5
🔵Moderaterna                     16,6         -1,3
🔵Kristdemokraterna           6,4         +0,4
🔵Sverigedemokraterna   19,3         -0,4
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 50,7         +0,4
🔵🔵 M+KD+SD+L              48,1         +0,2

 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


9 sep 2026

Flera tusen kronor på kontot – glädjebesked från Swedbank

2026 09 09

Räkna med att det blir mer pengar kvar på kontot under resterande delen av 2026.

Så lyder Swedbanks besked till en stor del av de svenska hushållen, efter att ha släppt en ny rapport på onsdagen.

Enligt storbanken kan många räkna med att kunna lägga undan flera tusen kronor i månaden för sparande och konsumtion.

Hushållens ekonomi har stärkts i år och samtliga undersökta typhushåll får ett större ekonomiskt utrymme än under 2025, säger Arturo Arques, Swedbanks och Sparbankernas privatekonom, i en kommentar.

Uppemot 37  000 kronor

För en grupp kan det bli riktigt mycket pengar kvar varje månad, nämligen sammanboende utan barn som bor i bostadsrätt. För typhushåll i Västerås och Ängelholm kan det bli ordentligt med pengar över – hela 37 000 kronor när boende och levnadskostnader räknats bort.

Men.

För den del grupper kommer små marginaler att bestå, menar Swedbank.

– Många ensamstående och unga har fortfarande små marginaler, inte minst i Stockholm, Umeå, Göteborg och på Gotland, säger Arturo Arques.

Bilen kan bli dyr

En faktor som Swedbank dock flaggar för är kostnaderna för bilen. När dessa räknas in blir bilden något annorlunda. 

– För många familjer är bilen en nödvändighet, men för ensamstående med barn och för unga kan bilkostnaderna göra det svårt att samtidigt bygga ett tillräckligt sparande. I vissa kommuner uppstår till och med ett underskott för en del när bilkostnaden inkluderas, förklarar banken.

Arturo Arques menar att bilen är en nödvändighet för många familjer.

– Men den kan äta upp en stor del av hushållets ekonomiska marginal. För ensamstående med barn handlar det på många håll om att välja mellan bil och ett tillräckligt sparande, säger han.

Andra läser: Uppgifter: Ukraina har sagt ja till Putinallierad

Så mycket ska du spara

Swedbank har en stående rekommendation om att spara cirka 10 procent av sin lön efter skatt.

Vi brukar rekommendera en buffert på två månadslöner. Bor du i en villa kan du behöva en större buffert och bor du i en hyreslägenhet en lite mindre buffert, säger Madelén Falkenhäll, ekonom för finansiell hälsa på Swedbank.

Andra läser: Trump ringer Putin direkt – dags att få slut på kriget

Foto: Swedbank resp V. Gariev

Text: Redaktionen