HOTET MOT SVERIGE: Flera platser bevakas – kan utgöra mål

2023 12 06

Under den kommande semesterperioden finns det en enorm risk för terrordåd i Europa.

Det beskedet gav Sveriges EU-kommissionär Ylva Johansson (S) under gårdagen.

Inför ett EU-möte i Bryssel konstaterade Johansson att risken för terrordåd i Europa har ökat betydligt efter krigsutbrottet mellan Israel och Hamas.

En dag innan Johanssons utspel presenterade Socialdemokraterna en rad åtgärder för att öka säkerheten och motverka terrordåd under årets julhandel.

Nu kommenterar polisen terrorhotet.

Bevakar platser

Polisen uppger att man är förberedda om terrorister skulle slå till i Sverige.

– Det är ett helt spann med åtgärder.

– I alla de polisbilar som vi ser rulla runt i Sverige finns det kapacitet till både skydd och verkan, det vill säga vapen, skyddsvästar och sjukvårdsutrustning, tillsammans med de poliser som är utbildade för att hantera en sådan situation, säger biträdande rikspolischef Stefan Hector till TV4. 

Han tillägger att polisen även jobbar förebyggande inför årets julledighet – bland annat bevakar polisen flera potentiella mål för terrorister.

– Vi bedriver också både tillsyn och bevakning av olika platser och objekt som skulle kunna utgöra mål, förklarar polischefen.

Terrorexperten: ”Risken är liten”  

Terrorexperten Magnus Ranstorp delar Ylva Johanssons bild om att risken för terrordåd har ökat sedan kriget i Mellanöstern bröt ut.

Samtidigt betonar han att risken för att utsättas är liten.

 Människor bör handla på precis som vanligt inför julen, menar terrorexperten.

– Sannolikheten är väldigt liten att en terrorattack ska inträffa på just den platsen man är.  Man måste sätta det hela i proportion att det råder en hotbild mot EU och risken för en själv som privatperson. Den är trots allt liten, säger Magnus Ranstorp till Aftonbladet.

– Man ska inte vidta några speciella åtgärder förutom att vara lite extra alert. Förutom polis och underrättelsens arbete har köpcentrum säkerhetsvakter och personal som övervakar platserna, det kan fungera avskräckande, fortsätter han.

Arkivfoto: B. Koorengevel

Text: Redaktionen


11 maj 2026

Positivt besked för alla med B-körkort

2026 05 12

Ditt B-körkort blir snart värt mer.

EU planerar en höjning av viktgränsen för B-körkort.

Detta kan ge svenska bilförare tillgång till betydligt fler och tyngre fordon utan extra körkortsprov.

Positivt för miljontals

EU:s beslut att höja viktgränsen för B-körkort från 3,5 ton till 4,25 ton beskrivs som en av de största förändringarna på länge för vanliga bilister.

Det innebär att fler kan köra tyngre fordon utan att behöva ta C-körkort eller andra tilläggsbehörigheter.

– I dag får du med vanligt B-körkort köra personbilar och lätta lastbilar med en totalvikt på högst 3 500 kilo. Det innebär att du kan köra de flesta vanliga bensin-, diesel- och elbilar, uppger Transportstyrelsen.

Skillnad mot tidigare regel

Det så kallade B96-körkortet fungerar redan i dag som en utökning av B-behörigheten och gör det möjligt att köra personbil med släp, så länge den totala sammanlagda vikten inte överstiger 4 250 kilo.

Men det handlar fortfarande om en bil tillsammans med ett släp – och inte om att en ensam bil får väga så mycket.

Det är där skillnaden ligger jämfört med det nya EU-direktivet, som i stället skulle höja gränsen för själva fordonet.

– Europeiska unionen (EU) har beslutat om ett nytt körkortsdirektiv som gäller för samtliga medlemsländer. De nya reglerna kommer att påverka dig som har körkort eller planerar att ta körkort i framtiden, uppger Transportstyrelsen.

Bestämmelsen ingår i EU:s fjärde körkortsdirektiv, som antogs av Europaparlamentet i oktober 2025.

LÄS MER: Svensk rekordupptäckt – tillfaller staten

Fler bilar blir tillgängliga

En av de tydligaste effekterna är att fler elbilar och större transportfordon ryms inom B-behörigheten.

Dagens elbilar är ofta tunga redan utan last, vilket gör att många idag snabbt når gränsen på 3,5 ton.

För vanliga svenskar innebär det konkret att man kan köra större elbilar, använda rymligare transportbilar vid flytt eller välja tyngre husbilar till sommarsemestern utan att ta extra körkort.

Flera länder har redan infört de nya reglerna. I Nederländerna trädde regeln i kraft redan 2025.

EU planerar att införa nya körregler i hela unionen runt 2029–2030, men fram till dess kommer olika länder ha olika lagar.

LÄS MER: Stormakt uppmanar hela befolkningen att stanna hemma

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


11 maj 2026

Går om Willys – är nu bästa matkedjan i Sverige

2026 05 12

Förra året pekades Willys ut som den mest ansedda dagligvarukedjan bland allmänheten.

Det var i Verians årliga anseendeindex som lågprisjätten seglade upp i topp under 2025.

Men det var då.

Nu får Willys betrakta sig besegrade av Ica som står för en markant comeback i sammanhanget, rapporterar Dagligvarunytt med hänvisning till årets upplaga av samma index.

Ica står för den näst största uppgången bland alla 53 företag i mätningen. Det är en anmärkningsvärd vändning, säger Erik Lundbom som är senior analytiker på Verian, till tidningen.

I skottgluggen

Under fjolåret tappade Ica mycket i anseende, framför allt efter att ha hamnat i skottgluggen för den känsliga debatten om matpriser. Även den så kallade Ica-härvan då 18 personer åtalades för insiderbrott i Ica-aktien har spelat roll, menar Erik Lundbom.

Nu tycks alltså kedjan till stor del vara “förlåten” av allmänheten.

– Det som är särskilt intressant är att vi kan se att konsumenten generellt har ett högt anseende för sin egen, lokala Ica-handlare. Men när man tittar på Ica-handlarna som ett kollektiv så är anseendet lägre, säger Erik Lundbom.

Ny smäll för Coop

Sämre går det för Coop, som under flera års tid dragits med krisrubriker. I årets mätning seglar uppstickaren Lidl förbi matjätten, vilket gör att Coop rasar ned i botten av de stora matkedjorna. Det är därmed det enda varumärket som inte lyckas återta återseende.

Mätningen är dålig timing för Coop som för bara några veckor sedan bedömdes ha matkedjornas sämsta kundklubb, enligt en undersökning från Nordic Bench.

Kunderna upplever att värdet de får tillbaka är sämre – trots Coops egen kommunikation, säger Jan Borg, vd på Nordic Bench, till Fri Köpegenskap.

LÄS MER: Svensk rekordupptäckt – tillfaller staten

Systembolaget toppar 

I topp bland Sveriges mest ansedda företag hittas Systembolaget, enligt Verians mätning.

Totalt hamnar Ica på plats nummer elva, besegrade av även SOS Alarm, Saab, Scania, Ikea, Investor, AB Volvo, Avanza, LKAB och Volvo Cars.

– Lägst anseende i årets ranking har Shein, med -33 i anseendeindex. Det är ett av de sämsta resultat Verian har uppmätt bland företag sedan vårt första anseendeindex för företag 2011, framhåller Verian.

LÄS MER: Lidl-succén kommer till Sverige – kostar 5 000 kronor

Foto: Axfood

Text: Redaktionen